Dzirkstele.lv ARHĪVS

Lakstu puve piemeklē kartupeļu laukus

Malda Ilgaža

2016. gada 4. augusts 00:00

295
Lakstu puve piemeklē kartupeļu laukus

Zemnieki uzskata – lauki jāmiglo biežāk, bet šobrīd Latvijā nav nopērkami fungicīdi lakstu puves apkarošanai

Šīs vasaras mitrais un sutīgais laiks ir labvēlīgs kartupeļu lakstu puves attīstībai. Lakstu puve  piemeklējusi agro kartupeļu šķirņu stādījumus ne tikai mazdārziņos, bet arī lielākās platībās. Kartupeļu lakstu puve ir viena no postošākajām kartupeļu slimībām, kas inficē kartupeļu stādījumus katru gadu.
 
Pļauj lakstus un vāc ražu
“Kartupeļus, gan agros, gan vēlos, audzēju katru gadu. Pircējiem tos piedāvāju Gulbenes tirgū. Šis gads ir lakstu puves attīstībai ļoti labvēlīgs. Lai no tās paglābtu kartupeļu tīrumus, tie jau bija laikus jāmiglo. Ja tas netika izdarīts platībās, kur stādīti agrie kartupeļi, kas jau ir novācami, tad noteikti bija jāmiglo platības, kur tiek audzēti vēlo šķirņu kartupeļi. Savā saimniecībā kartupeļus nomigloju. Manuprāt, šis gads ir nelabvēlīgs ne tikai kartupeļu audzētājiem, bet arī lopbarības sagatavotājiem, jo, tiklīdz nopļautā zāle mazliet apkaltusi, atkal uzlīst lietus,” saka zemnieks Jānis Vaļģis no Beļavas pagasta “Zellenēm”. Lauksaimnieks uzskata - problēmas rada arī tas, ka mazo platību īpašniekiem nav iespējams iegādāties nepieciešamos fungicīdus kartupelāju miglošanai pret lakstu puvi lielākā daudzumā. “Daudzas ķimikālijas ir aizliegtas. Ja grib iegādāties lielākā daudzumā kādu, tad ir vajadzīgi augu aizsardzības kursi un tamlīdzīgi,” saka J.Vaļģis.
Pieredzējusī kartupeļu audzētāja Aina Glāzniece no Stradu pagasta “Pamatiem” arī atzīst, ka vismaz pusē no agro šķirņu kartupeļu platībām ir novērota lakstu puve, tāpēc laksti jau ir nopļauti. “Tagad divas nedēļas ļausim, lai nobriest kartupeļi, un tad raksim nost, jo mitrums un karstums var bumbuļus sabojāt. Stādot kartupeļus, ir jāizvēlas ne tikai tās šķirnes, kas ir garšīgākas, bet arī tās, kas nav tik uzņēmīgas pret lakstu puvi. Izstādītā sēklas materiāla kvalitātei ir liela nozīme. Mēs jau gan vienu reizi kartupeļu stādījumus miglojam. Vairāk gan ne,” stāsta A.Glāzniece.

 Šogad jāmiglo trīs reizes
Galgauskas pagasta kooperatīvās sabiedrības “Kopdarbs” vadītājs Kārlis Matīss pauž, ka arī “Kopdarba” kartupeļu platībās novērota lakstu puve, jo lakstu puves sēņu sporām patīk siltums un mitrums. “Mēs jau tīrumus divas reizes nomiglojām, bet šogad vajadzēja miglot arī trešo reizi. Tā kā kartupeļus piegādājam ēdināšanas uzņēmumiem, tad īsti negribējās to darīt. Otrreizēju miglošanu veicām sēklas laukos, kur lakstu puve vēl nebija tā izplatījusies. Aptuveni pusotru hektāru atstājām otrreiz nemiglotu, jo tur jau rokam kartupeļus. Jauno kartupeļu raža ir laba. Esam kļuvuši par integrētajiem kartupeļu audzētājiem, tāpēc ir jāievēro Eiropas prasības. Tiklīdz tīrumos uz lapām pamanām pirmo apsarmi, ir jāveic pirmā miglošana. Stādījumi jāapseko arī Valsts augu aizsardzības dienesta speciālistiem. Es uzskatu, ka pret lakstu puvi stādījums jāmiglo jau tad, kad puves vēl nemaz nav. Pirmajam smidzinājumam ieteicams izmantot fungicīdu ar sistēmas vai lokālu sistēmas iedarbību. Pēc tam atkal pēc četrpadsmit dienām miglošana jāatkārto. Ja ir lakstu puve, tad galvenais ir nopļaut lakstus, lai no tiem infekcija nenonāktu kartupeļos,” saka K.Matīss.  
 Valsts augu aizsardzības dienesta interneta mājaslapā rodams skaidrojums, ka kartupeļu lakstu puve no inficētiem augiem ar lietus un vēja palīdzību izplatās tālāk, inficējot jaunus augus. Lietus laikā caur augsni tiek inficēti jaunie bumbuļi, bet ražas novākšanas laikā, bumbuļiem saskaroties, notiek tālāka infekcija. Tāpēc Augu aizsardzības līdzekļu reģistrā ir iekļauts plašs fungicīdu klāts kartupeļu lakstu puves ierobežošanai. Tos pareizi izvēloties un kartupeļu stādījumus laikus nomiglojot, lakstu puves izplatību ir iespējams ierobežot.

Vēlas iegādāties, bet nav
Kartupeļu audzētāji, kuri vēl šobrīd mēģina paglābt stādījumu no lakstu puves, ir nobažījušies, ka tas neizdosies, jo veikalos, kur tirgo augu aizsardzības līdzekļus, vajadzīgo fungicīdu nav. Izrādās, ka tie beigušies visā Latvijā, tāpēc lauksaimnieki mēro ceļu uz Igauniju. Valsts augu aizsardzības dienesta speciālists Vladimirs Bleidels bilst, ka tā tas varētu būt. “No augu aizsardzības līdzekļu reģistra ir izņemti daudzi slimību apkarošanas līdzekļi. Palaikam reģistrā kaut kas mainās: kaut kas tiek izslēgts, kaut kas nāk klāt. Problēma varētu būt tā, ka līdzekļi lakstu puves apkarošanai Latvijā jau ir izpirkti. Visu nosaka, kādā vairumā šos līdzekļus Latvijai piegādā to ražotājfirmas. Tās tos ieved arī Igaunijā un Lietuvā. Savukārt firmas, kas šos līdzekļus izplata, rēķina, kādu daudzumu būtu vēlams ievest. Augu aizsardzības dienests to nenosaka. Manuprāt, šogad ievestajam līdzekļu apjomam vajadzēja būt lielākam, ņemot vērā laika apstākļus. Tiesa, gada sākumā tos ir grūti paredzēt. Pilnīgi iespējams, ka veikalos šīs preces arī vairs nav. Kā jau teicu, tad kompānijas, kas šos līdzekļus piegādā, nav parēķinājušas, kāds daudzums vajadzīgs. Ir gadi, kad lakstu puve tiek novērota vairāk, ir, kad mazāk. Sezonas laikā arī var rasties problēma šos līdzekļus iegādāties,” saka V.Bleidels.
“Dzirkstele” noskaidroja, ka mazo dārzu īpašniekiem līdzekļi pret lakstu puvi tiešām šobrīd nav nopērkami, lai gan tas ir bijis iespējams. Ķimikālijas lauksaimniekiem piedāvā SIA “Baltic Agro” veikals “Viss lauksaimniekiem”, kas atrodas Brīvības ielā. “Patlaban fungicīdus kartupeļu lakstu puves apkarošanai pie mums var iegādāties tikai tie lauksaimnieki, kuri ir apmeklējuši augu aizsardzības kursus un ieguvuši apliecību. Bija arī līdzekļi, ko varēja iegādāties bez apliecības, bet tie ir beigušies. Arī pati savam dārzam gribēju tos iegādāties, bet nu vairs nekā,” skaidro SIA “Baltic Agro” Gulbenes filiāles darbiniece.