Ražu neņemas prognozēt

Vietējos arbūzus, iespējams, varēs baudīt jau augusta otrajā pusē
Lai arī arbūzu audzēšana līdz šim peļņu nav nesusi, Tatjana Ābeltiņa jau ceturto gadu turpina audzēt arbūzus zem klajas debess un ir pārliecinājusies, ka Latvijā tos var izaudzēt.
Audzē četru šķirņu arbūzus
Ar arbūzu audzēšanu T.Ābeltiņa eksperimentē jau ceturto gadu un katru gadu gūst jaunu pieredzi. Šogad četru šķirņu arbūzi tiek audzēti 0,2 hektāra platībā. Kādu šķirņu, to viņa neatklāj, vien norāda, ka sēklas ir nākušas no Polijas, Krievijas, Francijas un Rumānijas. Šogad tika iesētas 4500 sēklas, no tām izstādīti 2500 dēsti, jo pārējie neatbilda kvalitātei, savukārt ražo aptuveni 1800 stādi. “Ir liels atbirums. Pavasarī iemetās puve, bet ar to tiku galā, pērn kaitēkļi noēda. Man ieteica izmantot ķīmiju, bet es to nelietoju,” stāsta T.Ābeltiņa un piebilst, ka šogad tikai viena šķirne ir tā, kas tika audzēta arī iepriekšējos gados. “Viss, protams, atkarīgs no laikapstākļiem, bet, iespējams, pirmos arbūzus varēs baudīt jau pēc divām nedēļām. Ir arī vēlā arbūzu šķirne, kuras raža nāks gatava tikai septembra beigās,” stāsta arbūzu audzētāja.
Līdz šim laikapstākļi arbūziem ir bijuši normāli, ko nevar gan teikt par pavasari, jo tad bija krasas temperatūras maiņas. “Bet to pārdzīvojām,” saka T.Ābeltiņa.
To, cik šogad paredzēts novākt, viņa neņemas prognozēt, bet ir arbūzu šķirne, kurai jāsasniedz pat 12 kilogramu svars. T.Ābeltiņa paredz, ka arbūzi varētu izaugt 6 līdz 7 kilogramus smagi, bet ne vairāk. Viens stāds ražo no viena līdz trim arbūziem. Un šogad viņa eksperimentē, cik daudz stādu jāstāda kvadrātmetra platībā, lai sasniegtu maksimālo rezultātu, proti, ražu.
Pieprasījums pēc vietējiem arbūziem ir tik liels, ka bieži vien uz tirgu nemaz neesot, ko vest. “Klienti paši atbrauc pie manis, pat ekskursanti ar autobusiem ir braukuši, tāpēc arī nekas pāri nepaliek. Bet, ja būs, tad, protams, došos arī uz tirgu,” saka T.Ābeltiņa.
Neko neieguldot, nekas nesanāks
T.Ābeltiņa pirms dažiem gadiem nevarējusi pat iedomāties, ka tik ļoti aizrausies ar arbūzu audzēšanu. Viņa sāka ar 6 arbūzu vagām, bet tagad ir 72. Laikapstākļi pirmajā vasarā arbūzus lutinājuši, arī otrajā vasarā arbūzi izauga, savukārt pērn nekas nesanāca. Tika ieguldīti lieli naudas līdzekļi sēklās, plēvēs, laistīšanas sistēmā, bet gandrīz pat pašiem lāgā nesanāca pagaršot.
“Šis man ir piecu gadu projekts. Nākamgad izmēģināšu citu tehnoloģiju, ko neatklāšu. Jābrauc pašiem skatīties. Var braukt pie manis ekskursijās. Ja nepieciešams un ir interese, varu novadīt arī nelielus seminārus par arbūzu audzēšanu,” saka T.Ābeltiņa, kura pati zinības par tiem apguva pašmācības ceļā. “Esmu sapratusi, ka, neko neieguldot, neko arī nedabūsi. Ir nepieciešamas kvalitatīvas sēklas, laistīšanas sistēma, profesionālie pārklāji uz lauka,” pieredzē dalās T.Ābeltiņa.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"