Dzirkstele.lv ARHĪVS

Veido atbalsta grupu no vardarbības cietušām sievietēm

Malda Ilgaža

2016. gada 26. augusts 00:00

56
Veido atbalsta grupu no  vardarbības cietušām sievietēm

Psiholoģe Evita Petručeņa norāda, ka vardarbībai ir dažādas izpausmes

Statistikas dati liecina, ka, piemēram, no seksuālas vardarbības ir cietusi katra ceturtā meitene pasaulē. Latvijā divas no desmit sievietēm nav cietušas no dažāda veida vardarbības. Izņēmums diemžēl nav arī Gulbene, kur pie psihologa pēc palīdzības vēršas dažāda vecuma sievietes.
Tāpēc psiholoģe Evita Petručeņa no 3.oktobra savā privātpraksē Gulbenē piedāvā iespēju piedalīties atbalsta grupā sievietēm, kuras cietušas no vardarbības.

Jāievēro konfidencialitāte
“Atbalsta grupā var būt desmit līdz divpadsmit cilvēki. Atnākot uz atbalsta grupu, sievietēm uzreiz nebūs jāatklāj piedzīvotā vardarbība, kas var būt dažāda - emocionāla, seksuāla, fiziska. Atbalsta grupā stāstīšu par vardarbības sekām, par vardarbības noslēpumu, par palīdzības iespējām. Tas nav tā, ka cilvēkam uzreiz obligāti jāstāsta par sevi. Ir jāsaņem informācija vispirms par vardarbību kā tādu. Ir jāliek cilvēkam saprast, ka viņš, kas cietis no vardarbības, uz pasaules nav vienīgais,” saka psiholoģe Evita Petručeņa. Viņa norāda, ka, iesaistoties atbalsta grupā, ir jāievēro arī noteikumi, piemēram, kas saistīti ar konfidencialitāti, bet īpaša mehānisma, kas par konfidencialitātes neievērošanu liktu izslēgt grupas dalībnieci, nav. “Viss balstās uz cilvēku sirdsapziņu, jo grupā visiem ir vienāda problēma,” piebilst E.Petručeņa.
Viņa vada atbalsta grupu, kas pulcē arī audžuvecākus. “Ir būtiski, ka atbalsta grupā cilvēki var atbalstīt cits citu, ka var dalīties savā personiskajā pieredzē, tādējādi bagātinot ne tikai grupu, bet arī mani pašu. Atbalsta grupu audžuvecākiem esmu izveidojusi gan Gulbenē, gan Alūksnes novada Malienā. Tās ir mani iedvesmojušas, jo esmu sapratusi, ka grupa ir fantastisks process, tāpēc arī radās ideja par jaunās atbalsta grupas veidošanu,” saka E.Petručeņa.

Kustinot acis, atmiņas tiek pārveidotas
Psiholoģe apguvusi arī jaunu psiholoģiskās terapijas veidu, kas saucas “Acu kustību desensibilizācija un pārstrāde (EMDR). “Terapijas laikā cilvēks, sekojot roku kustībai, kustina acis no kreisās uz labo pusi un to atkārto 25 līdz 30 reizes, tādējādi atbrīvojoties no negatīvajām atmiņām un uzlabojot pašsajūtu. Šo terapiju izmanto vairāku smagu slimību ārstēšanā, ieskaitot posttraumatiskā stresa sindromu, nemieru, depresiju un stresu. Profesionāla psihologa vadībā sesija ilgst no 40 minūtēm līdz vienai stundai, un eksperti apgalvo, ka šī terapija var pilnībā mainīt dzīvi uz labo pusi, jo negatīvo atmiņu apstrāde uzlabo garīgo veselību. Atmiņu lielākoties apstrādā smadzenes, piešķirot tām kontekstu, tāpēc ar laiku tās izzūd. Kustinot acis, samazinās emocionālā reakcija un cilvēks ir spējīgs objektīvāk izvērtēt notikušo. Atmiņas tiek pārveidotas, tāpēc ir iespējams domāt racionālāk. Ieguvējs var būt ikviens, jo visi, kas izmēģina EMDR, atrod kaut ko līdz galam neatrisinātu savā dzīvē. No franču psihologa pieredzes, strādājot ar atbalsta grupas dalībniekiem, kuri cietuši no vardarbības, var daudz ko izmantot,” stāsta E.Petručeņa.