Dzirkstele.lv ARHĪVS

Apkopo viedokļus par trīs skolu pastāvēšanu

Inita Savicka

2010. gada 25. novembris 19:05

2865
Apkopo viedokļus par trīs skolu pastāvēšanu

Arnis Šķēls: "Sabiedrībā ir jābūt skaidram redzējumam, kāds būs skolu tīkls novadā nākotnē."
Gulbenes novada domes deputāti atsāk diskusiju par iespējamo skolu optimizāciju novadā. Pirmo reizi publiski deputāti runāja par trīs skolu - Gulbīša vidusskolas filiāli Siltāju pamatskola, Daukstes un Ozolkalna pamatskolas iespējamo slēgšanu.

Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vadītājs Arnis Šķēls deputātus informē, ka nepieciešams izskatīt un virzīt izskatīšanai novada domei dokumentu, kurš definētu pasākumus Gulbenes novada vispārējās izglītības iestāžu tīkla optimizācijai.


Līdz decembra izglītības, kultūras un sporta pastāvīgās komitejas sēdei deputāti plāno sagatavot izskatīšanai dokumentu, paredzot, ka 2011.gadā, iespējams, varētu slēgt Gulbīša vidusskolas filiāli „Siltāju pamatskola", Ozolkalna un Daukstes pamatskolu. Savukārt 2012.gadā varētu uzsākt Gulbenes pilsētas vispārējās izglītības iestāžu tīkla optimizācijas pasākumus.


Tuvākajā laikā deputāti un domes vadība domā organizēt tikšanās ar visu minēto izglītības iestāžu pedagogiem, personālu un vecākiem un uzklausīt ikviena sabiedrības pārstāvja viedokli.

 

Deputāti aicina skatīties patiesībai acīs

Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē, kura notika pagājušajā nedēļā, A.Šķēls deputātiem uzsvēra, ka sabiedrībā ir jābūt skaidram redzējumam, kāds būs skolu tīkls novadā nākotnē.


Viņš uzsvēra, ka pēdējos piecos gados skolēnu skaits mūsu novadā ir samazinājies gandrīz par trešdaļu, proti, 2005.gadā bija 4168 , bet šogad - 2940 skolēni.


Gandrīz stundu komitejas sēdē deputāti diskutēja par skolu turpmāko pastāvēšanu.
A.Šķēls norādīja, ka mums nevar funkcionēt skolas ar mazu bērnu skaitu. "Mēs nevaram pedagogiem samaksāt algas. Mums nav pašmērķis slēgt skolas. Es arī gribu, lai visas skolas pastāvētu, bet reāli skatos kaut vai, piemēram, uz 2015.gadu," atzīst viņš.


Deputāts Guntis Blūms saprot, ka ar lēmumu par skolu turpmāko nepastāvēšanu, viņi, iespējams, kļūs nepopulārie un sliktie deputāti. "Bet ir jāskatās patiesībai acīs. Desmit gados, proti, no 2005. līdz 2015.gadam bērnu skaits samazināsies uz pusi. Bez bērniem mēs skolas nespēsim uzturēt. Lai mūs sauc par sliktiem, bet ir jābūt reālistiem," savu viedokli pauda G.Blūms.


Arī deputāts Jānis Naglis aicināja skatīties patiesībai acīs. "Ja paskatās izglītojamo skaitu un skolu ietilpību, tad redzam, ka skolēnu trūkst. Arī es esmu par lauku skolām, bet tur nekā nevar izdarīt. Siltāju, Ozolkalna un Daukstes skolas ir tās, kur ir vismazāk bērnu," sacīja J.Naglis.


Deputātei Ilzei Mezītei bija citādāks viedoklis. "Kāpēc skolas jāsāk iznīcināt tieši laukos?" jautāja viņa. I.Mezīte izteica priekšlikumu lauku skolu optimizāciju uzsākt kopā ar pilsētas skolu optimizāciju jau 2011.gadā. "Esam taču viens novads! Nevaram dalīties pilsētā un laukos," aicināja I.Mezīte. Viņai piekrita arī kolēģis G.Blūms. Šis ierosinājums gan neguva deputātu vairākuma atbalstu.

 

Kāds būs ēku pielietojums?

G.Blūms diskusijas gaitā kolēģus rosināja domāt arī par šo skolu ēku turpmāko pielietojumu. Arī izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītājs Raitis Apalups uzskata, ka, braucot uz šīm skolām un runājot ar skolotājiem un vecākiem par skolu turpmāko pastāvēšanu, vismaz ir jābūt vīzijai, kādu pielietojumu rast šīm ēkām turpmāk. Viņam sāp sirds par Kalnienas skolas ēku.


Novada domes priekšsēdētāja Sandra Daudziņa norādīja, ka labs piemērs tam ir Rēveļu pamatskolas ēka. "Tā ir apdzīvota - tur darbojas jaunieši, ir bibliotēka un daudz kas tur notiek. Arī šo skolu ēkās var rast telpas, piemēram, pašvaldības iestādes, organizācijas vai biedrības," uzskata S.Daudziņa.

 

Gaidīs ciemos

"Dzirkstele" sazinājās ar Gulbīša vidusskolas filiāles Siltāju pamatskolas direktori Sarmīti Puriņu un Daukstes pamatskolas direktores vietas izpildītāju Andu Pelsi. Abas norādīja, ka vismaz līdz šim nav bijušas informētas, ka deputāti ir uzsākuši diskusiju par šo skolu pastāvēšanu. A.Pelse to pavisam nesen uzzinājusi pagastā.

 

"Zvanīju Arnim Šķēlam. Tagad esmu zinoša. Ko gan varu teikt. Emociju ir daudz. A.Šķēls norādīja, ka decembrī brauks uz skolu un notiks tikšanās ar skolotājiem un vecākiem. Gaidīsim šo tikšanos," saka A.Pelse.

 

Arī S.Puriņa teic, ka gaidīs deputātus un novada domes vadību ciemos, lai par šo jautājumu varētu izdiskutēt kopā ar vecākiem un skolotājiem.


Ar Ozolkalna pamatskolas direktori Aigu Ramani "Dzirkstelei" tobrīd neizdevās sazināties.