Kur palikuši Ušura vēži?

Tie, kuri Ušura ezerā zivis zvejo ar tīkliem, laikam negrib atzīt, kur ir vaina, kāpēc šī ūdenstilpe 20 gadu laikā kļuvusi nabagāka ar zivīm un kāpēc gandrīz pilnībā tur ir izzuduši vēži.
Labi atceros, ka astoņdesmitajos gados Gulbenes rajona vadībai tika rosināts Ušura ezeru apsaimniekošanā nodot, sadalot to trim pieguļošās teritorijas pagastiem vienādās daļās – Jaungulbenes, Daukstu un Līgo pagastam. Tomēr tika spriests, ka viens saimnieks ir labāks par trim. Tā par saimnieku un noteicēju kļuva Jaungulbene.
Ilgus gadus Staros biju sporta organizators darbam ar bērniem. Regulāri rīkojām braucienus uz Ušura ezeru, makšķerējām zivis, bērni mācījās uzcelt telti, iekurt ugunskuru. Šīs aktivitātes nebija pa prātam tiem, kuri turpat ar krītiņiem (nelieliem murdiem) masveidā izķēra vēžus. Toreiz klīda runas, ka vēži tiekot vesti uz Rīgu un par lielu naudu iztirgoti restorāniem. Bija gadījumi, kā bērni vēlāk man pastāstīja, ka ezera krastā sveši vīri, kuri uzdevās par Ušura saimniekiem, viņiem atņēma makšķerētās zivis. Ja es tajā brīdī būtu bijis klāt un pats to redzētu, tas tā nepaliktu. Kas bijis, tas bijis. Taču man ir radusies pārliecība, ka aizvadītajos pāris vai trijos gadu desmitos Ušura bagātības ir izsaimniekotas tieši visatļautības dēļ. Un ne jau ierindas makšķernieki vai tie, kas no ezera izvilka pāris vēžu savai maltītei, ir tie vainīgie. Vaina būtu jāuzņemas tiem, kuri zivis zvejoja ar tīkliem, kuri bez žēlastības, sāta un mēra izķēra vēžus. Zvejas tīklu garums zvejniekiem vismaz agrāk bija jāsaskaņo Jaungulbenes pagastā. Taču tas, kas ir fiksēts uz papīra, atšķiras no prakses. Makšķerējot Ušurā gadījās novērot, ka ezera ūdeņos ir ielikti neparasti gari tīkli, kas diezin vai atbilda atļautajam izmēram. Ja tādi tīkli tiek laisti darbā zivju nārsta laikā, ir labi saprotams, kāds kaitējums tiek nodarīts zivju resursiem. Ir lielas aizdomas, ka arī Stāmerienas ezerā ir noticis līdzīgi.
Kur ir izeja? Vajadzētu uz gadiem desmit aizliegt iztukšotajos ezeros rūpniecisko zveju ar tīkliem. Zivju inspektoriem arī būtu čaklāk un stingrāk jādarbojas. Pašvaldībai būtu jāgādā par zivju mazuļu ielaišanu Ušurā. Vēžus, kas vēl palikuši ezerā, vispār būtu jāliek mierā. Tikai saudzīga attieksme varētu ar laiku atjaunot Ušura ezera unikalitāti un pārpilnību. Ezera dibens taču ir bagāts ar kūdras slāni. Tas ir teicams katalizators ūdens tīrības saglabāšanai.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"