Dzirkstele.lv ARHĪVS

Cik droši jūtamies savos dzīvokļos?

Diāna Odumiņa

2016. gada 8. septembris 00:00

735
Cik droši jūtamies  savos dzīvokļos?

Tikai četrām mājām Gulbenē ir līgums ar “Latvijas propāna gāzi” par iekšējo tīklu uzturēšanu

3.septembra vakarā Alūksnē kādā piecstāvu daudzdzīvokļu mājā nogranda sprādziens. Mājai ir sašķidrinātās naftas gāzes (propāna) koplietošanas sistēma. Pēc neoficiālas informācijas, visticamāk, eksploziju Alūksnē izraisījis nelikumīgs gāzes pieslēgums kādā no dzīvokļiem.

Par notikušo Valsts policijā ir uzsākts kriminālprocess, kas apstiprinās vai noliegs šo versiju.

Vai iedzīvotāji nebija pietiekami uzstājīgi?
Pirms notika nelaime, tās mājas iedzīvotāji it kā esot sūdzējušies par gāzes smakošanu, zvanot ārkārtas dienestiem, taču problēma netikusi konstatēta. Nepalīdzēja tas, ka mājas apsaimniekotājam – SIA “Alūksnes nami” - bija līgumattiecības ar SIA “Latvijas propāna gāze” par gāzes tīklu profilaksi.
“Iedzīvotājiem vajadzēja būt uzstājīgākiem, sūdzēties par gāzes smaku vēl un vēl, kamēr iemesls tiek noskaidrots. Kad runa ir par veselību un dzīvību, cilvēkiem ir jābūt uzstājīgiem,” “Dzirkstelei” savu viedokli pauž Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka. Viņa neatminas, kad vēl Vidzemē būtu notikusi šāda nelaime. S.Bračka stāsta, ka no Alūksnes slimnīcas uz apdegumu centru Rīgā ir pārvests 28 gadus vecs vīrietis, kurš cietis pēc gāzes eksplozijas mājas pirmā stāva dzīvoklī. Cietušajam ir otrās pakāpes apdegumi. Vēl vairākiem mājas iedzīvotājiem bija nepieciešama medicīniskā palīdzība tūlīt pēc negadījuma sakarā ar emocionālo pārdzīvojumu. Pēc sprādziena taču nekavējoties tika veikta visu mājas iedzīvotāju evakuācija, kas izraisīja emocijas, neziņu un diskomfortu.

Traģēdijas dienā palīgā alūksniešiem bija saukti arī glābēji no Gulbenes. Tomēr, ierodoties notikuma vietā un novērtējot situāciju, tika secināts, ka Alūksnē tiks galā pašu spēkiem. Tomēr Gulbenes glābējiem bija vērtīgi redzēt notikušo, lai gūtu pieredzi un izdarītu secinājumus. Valsts ugusdzēsības un glābšanas dienesta Gulbenes daļas komandieris Raivis Pužulis “Dzirkstelei” saka – laimīgā kārtā daudzdzīvokļu māja Alūksnē pēc gāzes sprādziena izturēja, tikai vienā kāpņu telpā pirmajā stāvā “siena tika izmesta” un radās plaisas pārējos stāvos. Pēc iedzīvotāju evakuācijas glābēji vēl pārmeklējuši visu sprādzienā cietušo māju, lai konstatētu, vai kāds nav palicis dzīvokļos. Norobežojot māju, lai tai neviens nepiekļūtu, glābēji savu darbu bija paveikuši un varēja atgriezties Gulbenē. R.Pužulis saka, ka tālāk jau vietējā pašvaldība rūpējās par to, lai iedzīvotāji nepaliktu bez jumta virs galvas. “Katrā pašvaldībā ir civilās aizsardzības komisija ar plānu, kā operatīvi rīkoties šādās situācijas. Alūksnē tika piedāvāta cilvēku izmitināšana internātā. Daudzi devās pie radiem un draugiem,” viņš skaidro. 

Situācija dzīvokļos Gulbenē - ārpus kontroles?
Līdzīgi tam, kā ir Alūksnē, arī Gulbenē daudzdzīvokļu māju masīvos lielākoties ēkās ir sašķidrinātās naftas gāzes koplietošanas tīkli. Tāds ir Skolas ielas masīvs, mājas Gaitnieku ielā, Nākotnes ielas masīvs, izņemot divas mājas, kurās izmanto gāzes balonus. Kas nodrošina daudzdzīvokļu māju gāzes iekšējo tīklu profilaktisko pārbaudi? SIA “Gulbenes nami”, kas ir pilsētas daudzdzīvokļu māju apsaimniekotāja, nav attiecīga speciālista. Tāpēc uzņēmums ar gāzes tīklu jautājumiem nenodarbojas, atstājot tos pašu dzīvokļu īpašnieku ziņā. Kur iedzīvotājiem zvanīt, ja rodas aizdomas par gāzes noplūdi ēkā, dzīvoklī? Protams, uz 112! Tas ir pirmais universālais tālrunis, kas katram uzreiz ienāk prātā. SIA “Gulbenes nami” valdes loceklis Ilgvars Kalmanis gan “Dzirkstelei” saka, ka SIA “Latvijas propāna gāze” Gulbenē uz vietas nav sava avārijas dienesta. Līgumattiecības ar SIA “Latvijas propāna gāze” uzņēmumam “Gulbenes nami” esot par gāzes iekšējo tīklu uzturēšanu tikai četrās daudzdzīvokļu mājās – Lazdu ielā 11/13, Līkā ielā 10, Bišu ielā 4 un Brīvības ielā 24. Ik mēnesi katrs abonents par šo pakalpojumu maksā 1,42 eiro. Vēsturiski minētajās četrās daudzdzīvokļu mājās lielākoties bija pašvaldības dzīvokļi. Līgums par gāzes iekšējo tīklu uzturēšanu ēkās ar SIA “Latvijas propāna gāze” tika parakstīts pēc pašvaldības rīkojuma, jo togad Latvijā kādā citā pilsētā bija Alūksnes nelaimei līdzīgs negadījums un tas mudināja rīkoties.
SIA “Gulbenes nami” šo četru māju iedzīvotājiem ir tikai starpniece līgumattiecībās ar SIA “Latvijas propāna gāze”. Šādam piemēram var sekot arī citu daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašnieki, ja to prasīs no sava mājas vecākā jeb pilnvarotās personas.
“Risks pastāv,” “Dzirkstelei” saka novada būvvaldes vadītājs Jānis Ziemelis. Viņaprāt, katrai daudzdzīvokļu mājai vajag līgumu ar sertificētu gāzes iekšējo tīklu aprūpētāju. Ja par konkrēto māju nav līguma ar SIA “Latvijas propāna gāze”, faktiski dzīvokļi ir ārpus kontroles. Uzņēmums atbild tikai par gāzes rezervuāriem un padošanu līdz gāzes skaitītājam dzīvoklī. Ja dzīvokļa īpašniekam rodas problēmas ar gāzes iekšējo tīklu ekspluatāciju, par to ir jāziņo SIA “Latvijas propāna gāze” un par bojājumu novēršanu pašam būs jāmaksā. To var uzzināt katrs, ja jautā savam mājas vecākajam.

Skarbā mācība mudina mājās veikt tehnisko auditu
Ne tikai Gulbenē, bet visā Latvijā ir daudz tādu daudzdzīvokļu māju, kurās ir gāzes iekšējie tīkli, bet nav līguma ar SIA “Latvijas propāna gāze” par šo tīklu apkalpošanas nodrošināšanu. “Dzirkstele” to noskaidroja, sazinoties ar SIA “Latvijas propāna gāze”. Tāpēc uzņēmums tuvākajā laikā plāno nosūtīt vēstules ēku apsaimniekotājiem, tostarp SIA “Gulbenes nami”, atgādinot par viņu atbildību un bīstamību, kas var rasties, ja apsaimniekotāji pārkāpj likumu un nenodrošina savu pienākumu veikšanu. Gāzes iekšējo tīklu kontroli daudzdzīvokļu mājas apsaimniekotājfirma var nodrošināt ar savu sertificētu speciālistu palīdzību vai arī var parakstīt līgumu ar jebkuru gāzes kompāniju, kura piedāvā šādu pakalpojumu.
SIA “Latvijas propāna gāze” ir gatava ar SIA “Gulbenes nami” starpniecību piedāvāt daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem līgumattiecības servisa dienesta pakalpojumu nodrošināšanā. Tādā gadījumā abonentiem ir jāveic ikmēneša maksājums, kas paredz gāzes iekšējo tīklu hermētiskuma pārbaudes (obligāti jāveic reizi piecos gados), kā arī nodrošina tīklu tehnisko apkalpošanu.
SIA “Latvijas propāna gāze” arī bez līguma piedāvā atsevišķu maksas pakalpojumu – gāzes iekšējo tīklu hermētiskuma pārbaudi mājā.
Šobrīd uzņēmums mudina dzīvojamo māju apsaimniekotājus veikt ēkās tehnisko auditu. Tas nozīmē visu dzīvokļu apsekošanu, gāzes pieslēgumu pārbaudi (likumīgs vai nelikumīgs). Raksturīgi, ka nelikumīgu pieslēgumu skaits palielinās. Tāpat ir jākonstatē gāzes ierīču tehniskais stāvoklis. SIA “Latvijas propāna gāze” tehnisko auditu daudzdzīvokļu mājās ir gatava veikt, vienojoties par cenu, kas būtu pieņemama ēku apsaimniekotājfirmām. 


Derīgi zināt par gāzi dzīvoklī!

◆ Sašķidrinātās naftas gāzes lietotājiem jāatceras: sajūtot gāzes noplūdi (smakošanu), nedrīkst ieslēgt elektrību vai elektroierīces vai piešķilt uguni, lai tādējādi neizraisītu sprādzienu.

◆ Ja rodas aizdomas par gāzes noplūdi vai bojājumu gāzes pievados mājai, pašā ēkā vai iekšējos tīklos dzīvoklī, jāziņo par to, zvanot uz vispārējo ārkārtas palīdzības dienestu 112 vai uz mājas apsaimniekotāja dežūrtālruni, vai uz SIA “Latvijas propāna gāze” servisa dienesta tālruni 80000404.