Apzīmē savu suni – parūpējies par sava mīluļa drošību un izvairies no soda!
Tuvojoties Starptautiskai dzīvnieku aizsardzības dienai, ko pasaulē atzīmē 4.oktobrī, nodibinājums “Dzivniekupolicija.lv” ir izstrādājis un atkārtoti iesniedzis Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai priekšlikumus izmaiņām likumprojektā "Grozījumi Veterinārmedicīnas likumā". Priekšlikumu mērķis ir rosināt atbildīgu sabiedrības attieksmi pret dzīvniekiem un veicināt dzīvnieku saimniekiem maksimāli ērti veicamu dzīvnieku apzīmēšanu (čipošanu), kas ir obligāta, visā Latvijas teritorijā.
2011. gadā ar Eiropas Savienības (ES) struktūrfonda finansējuma palīdzību Latvijā tika izveidota Lauksaimniecības datu centra (LDC) datu bāze, kurā līdz šī gada 31. decembrim ir jābūt reģistrētiem vismaz 80 000 čipotu suņu. Suņu uzskaite Latvijā šobrīd ir nepilnīga, jo pašlaik reģistrēti vien aptuveni 40 000, kas ir gaužām niecīgs skaits. Pēc FEDIAF (The European Pet Food Industry) datiem 2014. gadā Latvijas teritorijā bija ap 260 000 suņu. Neskatoties uz to, ka bija noteikts piecu gadu pārejas periods suņu čipošanai un reģistrēšanai vienotajā datu bāzē, vairums dzīvnieku īpašnieku to nav veikuši, par ko no 2017. gada 1. janvāra suņu īpašniekiem tiks piemērots naudas sods.
“Dzivniekupolicija.lv” izstrādāto priekšlikumu mērķis ir sakārtot dzīvnieku labturības noteikumus un veicināt atbildīgu attieksmi pret dzīvniekiem. Čipošana ir viens no veidiem, kā mazināt dzīvnieku nokļūšanu patversmēs, mazināt bezatbildīgu dzīvnieku pamešanu likteņa varā. Tā ir iespēja visiem – veterinārārstiem, Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektoriem, dzīvnieku patversmju pārstāvjiem – sakārtot suņu uzskaiti, kas turpmāk kalpos efektīvai šīs jomas uzraudzībai un kontrolei.
"Mājas dzīvnieku apzīmēšana ir vitāli svarīga vairāku iemeslu dēļ. Galvenokārt, apzīmēts dzīvnieks ir identificējams ar konkrētu personu – īpašnieku un/vai turētāju – kurš ir atbildīgs par dzīvnieku. Pateicoties čipam, pazudušo dzīvnieku būs iespējams ātri atgriezt saimniekam, tādējādi mazinot viņa atrašanos ārpus mīlošās ģimenes. Šobrīd patversmes ir pārpildītas ar dzīvniekiem bez čipiem, kuru saimnieki nav nosakāmi, un, ja Saeima steidzami nepieņems lēmumu par atvieglojumiem dzīnieku čipošanas un reğistrācijas procesā, daudzus tūkstošus dzīvnieku turpmāk nāksies iemidzināt," stāsta Dzīvnieku policijas vadītāja Ilze Džonsone.
Lai situāciju steidzami uzlabotu, ir nepieciešamas izmaiņas likumā, kas paredz paplašināt to speciālistu loku, kas ir tiesīgi veikt šo procedūru. Izmaiņas nozīmēs, ka čipošana un reģistrācija kļūs lēta, neizbēgama un pieejama katram suņa saimniekam. Jāuzsver, ka pašlaik tirgū izmaksas par šo komplekso pakalpojumu var izmaksāt līdz pat 55 EUR, jo čipošana un reģistrēšana nereti tiek papildināta ar vakcinēšanu.
Ja līdz šī gada 31. decembrim netiks čipoti un reģistrēti vismaz 80 000 dzīvnieku, Latvijas valstij būs jāatmaksā daļa no ES līdzekļiem, kas tika piešķirti šīs jomas sakārtošanai un datu bāzes izveidei. Arī suņu saimniekiem, kuru mīlulis nebūs čipots un reģistrēts, sākot ar 2017. gada 1. janvāri, tiks piemērots naudas sods.
Aicinām Saeimas atbildīgo komisiju virzīt likumprojektu “Grozījumi Veterinārmedicīnas likumā” izskatīšanai, ņemot vērā šo grozījumu lielo nozīmi mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas nodrošināšanai. Vienlaikus aicinām arī suņu saimniekus būt atbildīgiem un apzīmēt savu suni līdz 2016. gada 31. decembrim. Nākamo mēnešu laikā “Dzivniekupolicija.lv” sadarbībā ar “4finacne fondu Labie Darbi”organizēs informatīvu kampaņu, lai palīdzētu suņu saimniekiem orientēties likuma prasībās, palīdzēt atrast ērtāko iespēju savu suni nočipot un reģistrēt. Kopīgiem spēkiem plānojam sakārtot dzīvnieku reģistrācijas sistēmu un ticam, ka, jau tuvākajā laikā, šīs izmaiņas tieši ietekmēs novārtā atstāto dzīvnieku skaitu samazinājumu Latvijas dzīvnieku patversmēs.
Par iniciatīvu:
Atvieglojumus dzīvnieku čipošanai un reģistrēšanai izstrādāja Zemkopības ministrija sadarbībā ar nozares speciālistiem. Tos atbalsta Latvijas Pašvaldību savienība (LPS), Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA), Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome (LOSP), Lavijas Mednieku asociācija (LATMA), Latvijas Mednieku savienība (LMS), Latvijas Mednieku kinoloģiskā apvienība, Latvijas Kinoloģiskā apvienība (LKA), Latvijas Sporta suņkopības federācija (LSSF un dzīvnieku patversmes, kuras sniedz pakalpojumus pašvaldībām visā Latvijā un ikdienā sastopas ar nesamērīgi daudz anonīmi pamesto dzīvnieku problēmu.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"