Dzirkstele.lv ARHĪVS

Gatavs Sarkanās pils rekonstrukcijas projekts

Diāna Odumiņa

2010. gada 8. novembris 07:53

1731
Gatavs Sarkanās pils rekonstrukcijas projekts

Darbi iecerēti divās kārtās, atjaunos pat pils skatu torni
Ja viss notiks, kā plānots, jau pēc pāris gadiem pašvaldība pārcels Gulbenes Vēstures un mākslas muzeju uz citām telpām - no Vecgulbenes muižas oranžērijas uz Sarkano pili. "Dzirkstelei" to apstiprina Gulbenes novada būvvaldē. Ir gatavs pils restaurācijas projekts.

Ceturtdien Gulbenē bija ieradies projekta autors, Rīgas arhitekts Guntis Muižzemnieks, lai pašvaldībā kopā ar speciālistiem apspriestu projekta dokumentus, kas jau ir apstiprināti Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā, bet vēl ir jāapstiprina Gulbenes novada būvvaldē.

 

"Jācer, ka projekta tālākā virzība notiks bez īpašas aizķeršanās," "Dzirkstelei" saka G.Muižzemnieks.

 

Gulbenes novada domes attīstības un īpašumu nodaļas projektu vadītājs Jānis Barinskis "Dzirksteli" informē, ka līdz 23.novembrim domei jāpaspēj sagatavot un iesniegt projekta pieteikumus Vecgulbenes muižas Sarkanās pils rekopnstrukcijai, pretendējot uz finansējuma starptautiskā pārrobežu sadarbībā.

 

Cer atjaunot arī piebūvi

Sarkanās pils restaurācija iecerēta divās kārtās. Pirmajā kārtā ir plānots atjaunot vēsturisko daļu, kas būs muzeja mājvieta, bet otrajā kārtā - padomju laikā celto piebūvi, kur būs tūrisma centrs un mākslas izstāžu zāle.

 

"Pašlaik ir runa par restaurācijas pirmo kārtu. Šo darbu orientējošās izmaksas ir 850 000 latu, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli. Gala cenu, protams, noteiks izsole," saka G.Muižzemnieks.

 

Kad būs pabeigti restaurācijas darbi abās kārtās, vairs tik ļoti neatšķirsies Sarkanās pils vēsturiskā daļa un piebūve, kurai pagaidām atšķiras arī krāsa, tā ir no baltiem silikātķieģeļiem. Piebūvei pilnībā tiks atjaunota fasāde, mainot izmērus logu ailēm. Līdz ar to vizuāli abas ēkas daļas sasauksies. Nomainīts tiks arī piebūves jumta segums un slīpums. Turklāt piebūve arī iegūs sarkanu ķieģeļu krāsu. Pēc iespējas tiks izmantoti Latvijā ražoti būvmateriāli.

 

Arhitekts izpētījis Sarkano pili. Tā celta 19.gadsimta otrajā pusē barona Heinriha fon Volfa sievai Marisai. Pils veidota no sarkanajiem ķieģeļiem, tādēļ radies nosaukums - Sarkanā pils.

 

"Sākotnēji tā bija kā neliela privāta rezidence ar skatu torni. Pēc Pirmā pasaules kara ēka tika pielāgota skolas vajadzībām un daļēji zaudēja savu sākotnējo veidolu. Toreiz tika veikti pārbūves darbi. Pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados tika uzcelta baltā piebūve. Ēkas kopējais apjoms palielinājās. Tagad grūti pat iedomāties, kāds ir bijis pils sākotnējais veidols," atzīst G.Muižzemnieks.

 

Viņš piebilst, ka ir iecerēts atjaunot pils skatu torni tā sākotnējā veidolā. No torņa pavērsies panorāmas skats uz Vecgulbenes muižas parkiem un pagaidām vēl drupās esošo Balto pili, kuru, kā cer arhitekts, tās jaunie īpašnieki ar laiku tomēr atjaunos tādu, kāda tā bijusi.

 

Ar Vecgulbeni saistīs jau 20 gadus

G.Muižzemnieks stāsta, ka Vecgulbenes muižu, ar atsevišķu tās ēku projektēšanu ar pārtraukumiem nodarbojas jau vairāk nekā 20 gadus. Pirmsākumi sadarbībai meklējami pagājušā gadsimta 80.gadu beigās. Toreiz arhitekts projektēja Baltās pils rekonstrukciju, lai uz šo ēku nākotnē varētu pārcelties Gulbenes Vēstures un mākslas muzejs. Diemžēl projekts netika realizēts. Turpmāk G.Muižzemnieks projektējis vēl trīs citu muižas ēku restaurāciju, kā arī atkārtoti Baltās pils rekonstrukciju. Viņš priecājas, ka vairumam Vecgulbenes muižas kompleksa ēku ir privātīpašnieki, kas izceļas ar uzņēmību.

 

"Viņi dara visu, kas ir spēkos, ieguldot arī privātos līdzekļus, lai kompleksa ēkas tiktu atjaunotas," saka arhitekts.