Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ne dienu bez iedegtas sveces

Malda Ilgaža

2017. gada 7. februāris 10:30

2412
Ne dienu bez iedegtas sveces

Sveces bija, ir un paliks vislabākās gaismas nesējas aukstos ziemas vakaros, arī īsajās vasaras naktīs. Jau izsenis 2.februāra diena tiek atvēlēta šiem gaismas ķermeņiem, saukta par Sveču dienu, kas iezīmē ziemas vidu, bet februāri dēvē par Sveču mēnesi. Katru dienu savās mājās sveci aizdedzina Biruta Kozlovska. Tā tas ir jau gadu gadiem. Viņa, būdama ne tikai sveču radītās romantiskās gaismas cienītāja, jau vairāk nekā desmit gadus pati sveces arī lej, un šo prasmi, kas tikai no malas izskatās vienkārša, ierāda arī citiem, gan strādājot Gulbenes invalīdu biedrībā, gan ciemojoties novada skolās.

Iecienīts vaļasprieks
“Ja mājās sveci neaizdedzinu es, tad to izdara mazmeita Aiva. Ziemas tumšajos vakaros sveces ir mājīguma un siltuma radītājas. Man nav būtiski, kāda ir sveces krāsa, tomēr labprātāk izvēlos spilgto krāsu toņus. Izņēmums vienīgi varētu būt ļoti tumšas sveces. Ja svece ir pareizi izlieta un pamazām sāk dzist, tad tā smaržo, nevis rada telpā netīkamu aromātu. Kad sākām nodarboties ar sveču liešanu, kāda kundze bilda, ka to darīt nevajag tad, kad cilvēks ir par kaut ko dusmīgs vai ļoti norūpējies, jo svece parāda, kāds cilvēks to ir lējis. Sveces, tāpat kā ikviens darbs, ir jālej ar mīlestību. Kad mazmeita vēl tikai sāka mācīties sākumskolā, jau tad mēs abas mājās lējām sveces. Viņa man jautāja, kāpēc es krāju visus neizdegušo sveču galiņus. Atbildēju, ka tos ir iespējams izkausēt un no tiem izgatavot atkal jaunas sveces. Sanāk raibu raibās. Tolaik mums nebija īpašu formu, kur ieliet parafīnu, tāpēc izmantojam tualetes papīra ruļļu cieto vidusdaļu. Kad parafīns sacietēja, to noplēsām un svece gatava,” stāsta Biruta. Sveču liešanā izmantotas arī kēksa formas un vēl citi dažādi trauki. Tas man un Aivai ir iecienīts vaļasprieks. Tagad viņa par galveno uzdevumu izvirzījusi labi pabeigt vidusskolu, tāpēc sveču liešana mazliet ir atlikta malā,” piebilst vecmāmiņa. Biruta mēģina atminēties, kad pēdējo reizi ir pirkusi sveces veikalā. Tas neizdodas.

Pirmo reizi viss izlīst
Biruta atzīst, ka pašu pirmo reizi “kucēnus nācies slīcināt”. “Mums abām vēl nebija īstas prasmes. Svecē bija palikuši iekšā gaisa burbuļi, tāpēc noņemot biezā papīra formīti, svece gandrīz visa izlija.  Tolaik bija dzīva Elga Melberga, kura bija īsta sveču liešanas speciāliste. Viņa mūs ne tikai pamācīja, bet iedeva arī dažas metāla formītes. Domājām, tās pieliesim ar parafīnu, un ledusskapī iekšā, lai sacietē. Tā nedrīkst, nekas nesanāks,” atceras Biruta. Sveču liešanai viņa galvenokārt izmanto parafīnu, kas tiek pirkts nevis aptiekās, bet no konkrētas firmas. Sveces var liet arī tikai no stearīna, vai pusi uz pusi jaukt to kopā ar parafīnu, tad sveces ir nedaudz cietākas un pat mazliet labāk deg. “Liela nozīme ir arī pareizai dakts izvēlei. Ja lielai svecei ieliksiet mazu dakti, tā nedegs.  Izvēloties dakti, jāņem vērā, kāds būs sveces diametrs. Savulaik mēs ar mazmeitu daktis pinām no kokvilnas diega, bet tagad ir iespējams veikalos iegādāties dažāda resnuma daktis. Toreiz nepratām izliet arī krāsainas sveces. Tās sanāca svītrainas,” Biruta neslēpj.

Jāprot noķert momentu
“Ir jānoķer īstais moments, lai parafīns nebūtu par mīkstu, vai par daudz nesacietētu, jo tad tam pievienotās krāsas labāk salejas. Ja pareizajā brīdī, piemēram, oranžai parafīna krāsai pieliesi klāt zaļu, krāsas nesajauksies, bet zaļais tonis ieņems savu noteiktu vietu,” meistare ķeras pie sveču iekrāsošanas. “Tagad ir iespējams iegādāties speciālas krāsas, kas atgādina lēcu graudiņus, sveču iekrāsošanai, bet esmu izmantojusi arī parastos vaska krītiņus. Izkausētajai  baltajai parafīna masai pierīvēju konkrētas krāsas krītiņu, kas labi izkūst. Parafīna iekrāsošanai būs derīgas arī visas lūpu krāsas, kas izkūst, un pārtikas krāsas. Ja vēlas, lai svece būtu daudzkrāsaina, tad izkausē nelielu daudzumu parafīna, pievieno krāsu un ielej formītē. Kausē nākamo daudzumu, tam pievienojot atkal citi krāsas toni. Pa to laiku pirmais lējums jau būs mazliet sacietējis un krāsas nesajauksies. Formīti, kurā ir ieliets parafīns, var nedaudz pagāzt uz vienu vai otru pusi, ļaut parafīnam mazliet sacietēt un liet klāt citu krāsu. To darot, ir jābūt uzmanīgam. Ir bijis, ka eksperiments ar krāsām neizdodas. Piemēram, izmantojām zelta krāsu, kā rezultātā svece iznāca nesimpātiski brūna,” atceras Biruta. Viņa nebaidās eksperimentēt, tāpēc jauc kopā dažādus krāsu toņus. Biruta saka, ka tiem, kas vēlas izliet krāsainu sveci, šai nodarbei nāksies atvēlēt vismaz divas, trīs stundas atkarībā no sveces lieluma. Savukārt par pašu sveci varēs priecāties tikai nākamās dienas rītā, kad parafīns būs kārtīgi sacietējis.

Želejsveces neatzīst
Birutai nenoliedz sveces, kas smaržo. Diemžēl ne pašai, ne arī darbojoties kopā ar citām interesentēm Invalīdu biedrībā, neesot izdevies tās izliet. Tas degušas sprakšķēdamas. Punktu smaržīgo sveču liešanai pielicis izlasītais raksts, ka tās var būt pat kaitīgas. “Man patīk viss, kas ir dabīgs. Neesmu mēģinājusi pati liet vaska sveces. Esam tās rullējušas ar mazmeitu no vaska plāksnītēm. Vaska smarža gan man patīk,” pārliecinājusies Biruta, kurai savulaik bijusi arī sveču kolekcija. Tad nolēmusi, ka sveces nav domātas krāšanai, bet dedzināšanai. 
“Esmu redzējusi plakanveidīgas sveces. Gribas tādu arī izliet kaut vai lēzenā māla bļodiņā, bet vajadzēs vairākas daktis, lai svece vienmērīgi izdegtu,” prāto sveču lējēja. Biruta domā, ka sveci var izliet par formu izmantojot, piemēram, citronu, kam izņemts mīkstums, vai kādu citu augli. “Pagaidām neesmu mēģinājusi, bet domāju, ka izdotos. Idejas jau ir dažādas,” Biruta ir atvērta visiem jaunumiem īpaši jau Sveču mēnesī.     

 
   Birutas ieteikumi
◆ Sveces lejot, nevar dusmoties.
◆ Jāraugās, lai parafīnā nepaliktu gaisa burbuļi, tāpēc ieteicama caurspīdīga formīte.
◆ Parafīnu nedrīkst strauji atdzesēt.
◆ Mazai svecei nederēs liela dakts, bet lielai – maza.
◆ Parafīnu var iekrāsot ar vaska krītiņiem, lūpu krāsām un pārtikas krāsām. 
◆ Sveces nedrīkst krāt, tās ir jādedzina.