Dzirkstele.lv ARHĪVS

No Polijas - ar zelta medaļu

No Polijas - ar zelta medaļu

Gulbenes mūzikas skolas diriģenta un pūtēju nodaļas pedagoga Donāta Veikšāna vadītais pūtēju orķestris kārtējo reizi apliecinājis muzicēšanas augsto līmeni Polijā, kur piedalījās starptautiskā festivālā-konkursā “Zlota Trabka” (“Zelta trompete”). Mājās pārvestas godalgotas vietas, zelta medaļa, kausi. D.Veikšāns atzīts par konkursa labāko diriģentu, tāpēc mājās pārvesta arī konkursa galvenā balva – “Labākais orķestris”.

Starptautiskais bērnu pūtēju orķestru festivāls Polijas pilsētā Kozi šogad notika četrpadsmito reizi. Lai gan tas saucas bērnu pūtēju orķestru festivāls-konkurss, tomēr tajā piedalās arī jauniešu un pieaugušo orķestri. Tas nozīmē, ka kolektīvu snieguma līmenis ir ļoti augsts.

“Mēs šajā konkursā tikām gaidīti jau pirms trīs gadiem, bet tad neaizbraucām, jo festivāls notika maija sākumā tieši eksāmenu laikā. Arī šoreiz nebija viegli aizbraukt. Sākumā pat pieļāvām, ka varētu turp nedoties, tomēr tagad jāatzīst, ka lēmums bija pareizs, jo veicās ļoti labi. Pūtēju orķestra sniegums tika vērtēts divas dienas. Pirmās dienas konkursā ieguvām 1.vietu, zelta medaļu, vēl citus mazākus apbalvojumus, kā arī galveno balvu – “Labākais orķestris”. Otrās dienas konkursā par muzicēšanu ieguvām trešo vietu. Otrajā konkursa dienā bija arī defilēšana, par ko es ļoti priecājos. Defilēšanā bijām otrie labākie starp čehiem, poļiem, vāciešiem un vēl citiem orķestriem. Ja mēs vairāk esam klasiski, tad poļiem defilēšanā ir raksturīgas tā sauktās “mažoretkas”, kas strādā uz šovu un skatītājiem. “Mažoretkas” ir dejotājas, kas dejo priekšā pūtēju orķestrim. Piemēram, čehiem arī bija brīnišķīgi mūziķi, bet viņi bija statiski, jo paši nedefilēja, bet izmantoja “mažoretkas”,” stāsta D.Veikšāns.

Skaņdarbu izvēle abās festivāla dienās bijusi paša kolektīva ziņā. Izpildījumu vērtējusi starptautiska žūrija. Gulbeniešu izvēle bijusi par labu klasiskajai mūzikai, toties defilējot atskaņots latviešu tautas dziesmu popurijs, par ko orķestris no starptautiskās žūrijas izpelnījies ārkārtīgi atzinīgus vārdus. Defilēšanu mūzikas skolas pūtēju orķestra mūziķiem reizi nedēļā māca Ilze Līviņa no Alūksnes, ar kuru kolektīvs sadarbojas jau sešus gadus. D.Veikšāns apliecina, ka orķestra dalībniekiem nenākas viegli reizē muzicēt, atcerēties defilējuma zīmējumu, neko nenokavēt un nekur nepasteigties ātrāk, kā arī jāpaspēj ieskatīties notīs.

Šajā gadā mūzikas skolas pūtēju orķestris veiksmīgi piedalījies piecās skatēs, kas orķestra dalībniekiem bijušas īsts pārbaudījums. Nevienā skatē vērtējums nav bijis zemāks par otro vietu. Noslēgums bijis iepriekš minētais starptautiskais konkurss. Orķestris aktīvi piedalās arī visos novada pasākumos. Tas muzicēs arī Gulbenes novada un pilsētas svētkos. Kolektīvs aktīvi gatavojas arī vērienīgajiem Latvijas simtgades pasākumiem. “Uzskatu, ka bērniem ir jādod iespēja piedalīties skatēs un nozīmīgos konkursos, jāļauj sajust, ka viņi ir novērtēti. Piemēram, par piedalīšanos konkursā Polijā mums kā labākajam orķestrim tika piešķirti 1500 zloti (apmēram 355 eiro). Šo naudu izmantosim, lai orķestra dalībniekiem uzšūtu jaunus tērpus,” stāsta D.Veikšāns.