Mums nevajag Rundāles pili, mums ir savas muižas

Gulbenes novada pašvaldības aģentūra “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” strādā jau kopš 2012.gada, tās pārziņā ir tūrisma attīstība visa novada teritorijā, izstrādājot tūrisma nozares attīstības projektus, organizējot to realizēšanu utt.
Kopš paša darbības sākuma pēc daudzu Gulbenes pilsētas apmeklētāju ierosinājuma kā pirmais darbs (sadarbībā ar galveno arhitekti D.Putniņu veica dizaina izstrādāšanu un sadarbībā ar toreizējo pilsētas pārvaldes vadītāju J.Nagli) bija informatīvu norāžu zīmju izvietošana pilsētā, lai iebraucēji zinātu, kur kas atrodas un uz kuru pusi no pilsētas centra atrodas iestādes, apskates objekti.
Zaļais tirdziņš un elektrovilcieniņš
Aģentūra ir aizsācēja Gulbenes novada mājražotāju, lauku saimniecību īpašnieku, tūrisma uzņēmēju un amatnieku saražotās produkcijas pārdošanas iespējai un Zaļā tirdziņa izveidei Gulbenes pilsētā. Mums ir, ar ko lepoties, jo Zaļais tirdziņš veiksmīgi darbojas jau sesto gadu. Mums ir vairāk nekā 46 tirgotāji tikai no Gulbenes novada un vairāk nekā 96 no dažādiem Latvijas novadiem.
Lai veiksmīgāk reklamētu Gulbenes pilsētu un vairāk varētu parādīt no pilsētas īsā laikā visiem interesentiem, tika iegādāts elektrovilcieniņš. Elektrovilcieniņš nepilnas stundas laikā (kājām šis maršruts aizņem trīs stundas) izved pa galvenajām pilsētas ielām, un gids sniedz īsu ieskatu Gulbenes vēsturē. Elektrovilcieniņš ir gan pelts, gan slavēts, bet Latvijā 2014.gadā ekskursija ar elektrovilcieniņu atzīta par veiksmīgāko jauno tūrisma produktu - tātad Gulbene var! Vislielākais gandarījums - divus gadus esam spējuši piesaistīt ekskursantus, interesentus un noturēt braucēju skaitu līmenī gan 2015., gan 2016.gadā! Vienmēr un visur esmu uzsvērusi, ka Gulbenes novadā galvenā vērtība ir cilvēki un šeit ir ļoti daudz, ko redzēt! Priecē mūsu novada cilvēku idejas, darboties griba un neatlaidība! Katru gadu mums ir jauni tūrisma produkti, kurus reklamēt, uz kuriem aicināt apmeklētājus (kopā vairāk nekā 80 tūrisma objekti). Lielākais gandarījums aģentūras kolektīvam - tūrisma uzņēmēju pateiktais paldies par darbu un paustā atziņa, ka 2016.gada vasarā viņi strādājuši kā pirmskrīzes laikā 2008.gadā, pieņēmuši vēl jaunus darbiniekus!
Mūsu dzīves vide ir jāsakārto
Gulbenē nav tūrisma informācijas centrs, bet ir aģentūra - jau gandrīz sešus gadus (žēl, ka pilsētas pārvaldes vadītājs to nav pamanījis). Visiem liekas, ka tūrisms ir pie vainas, ka nav celiņu, apgaismes stabi nav krāsoti, karogi ne tādi, nav nopļauts, nav izvesti atkritumi, ir nesakopti parki utt. Esam redzējušas, kā Spārītes parkā pakrīt pensionāri, kā māmiņas ar bērnu ratiņiem nevar pabraukt u. tml. Pēc mana uzaicinājuma mēs kopā ar G.Āboliņu un komunālinženieri Jāni Krastiņu aizbraucām uz Alūksni apskatīt celiņu segumu gar ezera krastu. Cik zinu, tika jau pat veikta cenu aptauja, un likās, ka viss notiks..., bet pilsētas infrastruktūra ir pilsētas pārvaldes pārziņā. Par infrastruktūras sakārtošanu atbild pilsētas un pagastu pārvaldes.
Vai Gulbenes novadā ir tūrismam pievilcīgs piedāvājums? Varu pārliecinoši atbildēt – jā, ir! Mums nevajag Rundāles pili, Vecrīgas jūgendstila ēkas (katram savs!) u.c. - mums ir savas muižas: Lizums, Beļava, Litene, Ranka, Vecgulbenes muiža, Stāmerienas pils u.c. Vienkārši no sirds ir jāmīl vieta, kur dzīvo un strādā, jāveic darbs pēc labākās sirdsapziņas un priekš cilvēkiem. Jā, mūsu dzīves vide ir jāsakārto, un tas bija jau sen jādara. Katru dienu uz darbu un mājup braucot, es arī dauzu mašīnu pa bedraino Nākotnes ielu, bet tādēļ nedrīkst bremzēt kopējo novada attīstību un pilsētā infrastruktūra jātaisa plānveidīgi. Runas par aģentūras un muzeja apvienošanu ir vistīrākais populisms, situācijas neizpratne un attīstības degradācija, tuvredzība izaugsmei. Tāda precedenta nav visā Latvijā! “Tūrisms ir strauji augoša Latvijas tautsaimniecības nozare. Nozares veiksmīgo attīstību nosaka gan dabas dotie resursi, ģeogrāfiski veiksmīgā atrašanās vieta un bagātais vēstures un kultūras mantojums, gan Latvijas iedzīvotāju talants, uz izaugsmi mērķētais darbs un viesmīlība (www.liaa.gov.lv).”
Būsim reāli!
Vai kāds zina, cik darba jāpieliek aģentūrai, lai “atvilktu” tūristus, interesentus uz Gulbeni (186 km no Rīgas)? Kā var pastāvēt ēdināšanas iestādes, viesnīcas “Gulbene”, “Vecgulbenes muiža”, naktsmītnes “Ferma”, “Sonāte”, “Ziedugravas” u.c.? Vai no vietējo iedzīvotāju nakšņošanas? Būsim reāli! Vislielākā šo uzņēmumu klientu daļa ir iebraucēji, tūristi. Reāli iztaujāju un paanalizēju vienas ģimenes no Mārupes (divi pieaugušie un divi bērni), kura atpūtās Stāmerienā divas diennaktis, izdevumus: atpūtas kompleksā “Vonadziņi” divas diennaktis – 72 eiro, izbrauciens ar kuģīti – 10 eiro, ekskursija pa pili – 6,50 eiro, pusdienas “Sonātē” – 12 eiro, iepirkšanās Stāmerienas veikalā – 14 eiro, ekskursija pie V.Kļaviņa – 12 eiro, izbrauciens ar bānīti uz Alūksni – 9,18 eiro, vakariņas Gulbenē “Kantes krogā”- 16,80 eiro, ekskursija ar elektrovilcieniņu pa pilsētu – 9,70 eiro, SIA “Gulbenes - Alūksnes bānītis” ekskursija – 5 eiro, Gulbenes vēstures un mākslas muzeja apmeklējums – 3 eiro, iepirkšanās beķerejā “Kikele”- 8,80 eiro, iepirkšanās veikalā “Maxima”- 12,80 eiro, aptiekā – 14 eiro. Kopā sanāk 205,78 eiro (ieguvums visiem!) pa divām dienām tikai no šīs vienas ģimenes mūsu novada apmeklējuma. Šis tad ir tūrisms!
Aģentūras budžetu veido 128 710 eiro pašvaldības dotācija un 42 500 eiro aģentūras ieņēmumi, vēl maksas pakalpojumi – 4000 eiro (budžeta veidošanās princips gan pilsētas pārvaldniekam būtu jāzina - nav 176 000 eiro pašvaldības budžeta!). Kopumā 2016.gadā novadu apmeklēja 117 894 interesenti. Ja pieņemam, ka katrs novada apmeklētājs (apskates objekti+ēdināšanas pakalpojumi) atstāj novadā kaut 20 eiro, tad tūrisma budžets ir atpelnīts vairāk nekā desmitkārt! Šis ir viens no aģentūras darbiem - piesaistīt novadam pēc iespējas vairāk interesentu. Gulbenes novadam ir vajadzīgi šie līdzekļi.
Strādā - mācās, kļūdās
Prieks un lepnums par to, ka jau trīs gadus pēc kārtas Gulbenes novada tūrisma sasniegumi tiek ierindoti pirmajā trijniekā (no 2014. līdz 2016.gadam Starptautiskajā tūrisma izstādē “Balttour” Ķīpsalā). Tas ir visu novada tūrismā iesaistīto cilvēku darbības stabilitātes novērtējums. Vienmēr esmu par konkrētību, atklātību, realitāti. Viss ir saskaitāms, izmērāms, rezultāti redzami. Arī aģentūrā ar katru gadu palielinās apkalpoto interesentu skaits (2012.gadā - 1191; 2013. - 2653; 2014. - 6510; 2015. - 7385; 2016. - 8862). Katru gadu aģentūra iesniedz gada pārskatus, kuros reāli atspoguļo nozīmīgākos paveiktos darbus pa mēnešiem. Visu var apskatīties “www.gulbene.lv”. Strādājam - mācāmies, kļūdāmies. Daudz ko vajadzēja darīt citādāk.
Daudz ir runāts un diskutēts par kuģīti Stāmerienas ezerā. Kuģīti mēs nomājam, jo vēlējāmies pierādīt, ka Gulbenes novadā ir skaistas vietas, skaisti ezeri, kultūrvēsturiskais mantojums. Un reāli par 2,5 darbības mēnešiem 2016.gadā gandrīz atguvām visu nomai izlietoto maksu, zaudējām tikai uz sargu algošanu, bet tie bija četri mūsu cilvēki, kuriem bija darbs (šogad sargu nav, bet ir novērošanas kameras).
Vienmēr cenšamies izdomāt, ko un kā labāk, vairāk izdarīt, lai Gulbenes tūrisma piedāvājums izskanētu, lai tūrisma jomā iesaistītie cilvēki saņemtu arvien vairāk naudas, lai nebankrotētu, lai cilvēki nepaliktu bez darba. Paldies manai komandai, visiem novada tūrisma cilvēkiem, mājražotājiem, amatniekiem, pagastu pārvaldniekiem, tiem cilvēkiem, kuri dara ar tūrisma jomu saistīto darbu pēc labākās sirdsapziņas un prezentē Gulbenes novadu. Jā, mana kļūda ir tā, ka ticu cilvēku solījumiem uz vārda (daudzi pieviļ, neizdara solīto), ka steidzos tālāk tūrisma darbībā, plānos, nerēķinoties, ka infrastruktūra atpaliek, bet, ja mēs atkritīsim kaut pāris soļus atpakaļ, tad vajadzēs gadus, lai atgūtu iekavēto, paskatoties uz citu kaimiņu novadu grandiozajiem plāniem tūrisma attīstībā. Un to mēs nevaram pieļaut! Mēs varam un mēs pierādīsim, ka Gulbenes novadā ir ļoti skaistas vietas, visjaukākie un visatsaucīgākie cilvēki, brīnišķīgi ezeri, pilis, muižas, apskates objekti! Gulbenes novadā ir, ko redzēt, kur atpūsties, ar ko lepoties! Par budžeta sadali - arī mēs šogad nolēmām iesniegt vairākus variantus: ko vadība lems atbalstīt, to arī darīsim. Bet par Gulbenes novada tūrisma jomu, tās attīstību un tās cilvēkiem mēs cīnīsimies!
Nākamais aģentūras mērķis un mūsu darbs būs veltīts tam, lai sadarbībā ar VAS “Latvijas Dzelzceļu” atdzīvinātu Gulbenes dzelzceļa staciju, kura ir viena no vērienīgākajiem un nozīmīgākajiem tūrisma objektiem Gulbenes pilsētā. Līdz šim jau ir ieguldīts liels darbs, lai šis jautājums virzītos uz priekšu, ir daudz kas izdarīts, un ceru, ka mēs visi kopīgiem spēkiem to īstenosim. Ja ir kādi jautājumi, ierosinājumi, priekšlikumi tūrisma jomas attīstībā, sakārtošanā, nāciet uz aģentūru (Ābeļu ielā 2, Gulbenē) vai rakstiet e-pastu “turists@gulbene.lv”.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"