Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kādos gadījumos un amatos nepieciešama augstākā izglītība?

Liene Andersone-Kolosova

2018. gada 26. janvāris 00:00

4
Kādos gadījumos un amatos nepieciešama augstākā izglītība?

Latvijā var iegūt bakalaura, maģistra un doktora grādu. Kādos gadījumos un profesijās, amatos, kā arī kāda statusa iestādēs (valsts, pašvaldības, privātajās) ir nepieciešams bakalaura grāds, kad – maģistra grāds un doktora grāds? Vai zinātniskais grāds studentam, kurš nākotnē būs maģistrs vai doktors, dod kādas priekšrocības darba tirgū?

Atbild Izglītības un zinātnes ministrijas Augtākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietniece Diāna Laipniece:
- Nepieciešamo izglītību konkrētajai profesijai vai darba pildīšanai nosaka darba devējs, īpaši jau privātā sektora uzņēmumos un iestādēs. Kādu izglītības līmeni darba devējs pieprasa saviem darbiniekiem, ir atkarīgs tikai un vienīgi no viņa.
Savukārt valsts iestādēs darbiniekiem, speciālistiem nepieciešamā augstākā izglītība noteikta ar Civillikumu. Tas pats attiecas arī uz pašvaldību iestāžu speciālistiem. Taču ne visiem speciālistiem obligāti nepieciešama augstākā izglītība. Nepieciešamais augstākās izglītības līmenis un kvalifikācija noteikta medicīnas darbiniekiem un jūrniekiem.
Pastāv uzskats – jo augstāka izglītība, jo mazāk jāuztraucas par bezdarbu. Taču augstākās izglītības ieguve ir paša cilvēka izvēle. Lai strādātu akadēmiskos amatos valsts augstākās izglītības iestādēs vai pētniecībā, jo īpaši medicīnas jomā, ir vajadzīgs doktora grāds. Doktori visbiežāk pēc tam kļūst par profesoriem.
Maģistra grāds ir pārejas posms no bakalaura ceļā uz doktorantūru. Ar maģistra grādu augstākās izglītības iestādēs var strādāt kā asistents vai lektors, bet nekad maģistrs nevarēs būt profesors vai ieņemt augstāku amatu, ja nebūs iegūta atbilstoša izglītība.
Bakalaura studiju programmām Latvijā studiju ilgums ir trīs vai četri gadi – tas atkarīgs, vai ir iekļauta prakse vai ne. Parasti akadēmiskais bakalaurs, kur apgūta teorija, ilgst trīs gadus un visbiežāk prakse nav iekļauta, bet četrgadīgajās pro­grammās klāt nāk obligātā prakse un var iegūt profesionālo bakalaura grādu.