Dzirkstele.lv ARHĪVS

Putnkopība kļūst par dzīvesveidu

Pārsla Konrāde

2018. gada 17. aprīlis 00:00

100
Putnkopība kļūst par dzīvesveidu

Viesītes novada Saukas pagasta „Vilciņos” vilkus nesastapsiet, bet dažādus putnus gan. Ģimenes saimniecība nodarbojas ar putnkopību - tirgo olas inkubācijai un arī pārtikai, jaunputnus, kā arī audzē ķiplokus.
Saimniecībā strādā Sabīne Zupa kopā ar mammu Zani – trīs dienas viena, trīs dienas otra. “Vilciņos” var iegādāties vistu, pērļvistu, pīļu un zosu inkubācijas olas, cālēnus, pīlēnus, zoslēnus, jaunputnus un trušus, kā arī vistu, pērļvistu un trušu gaļu. Tāpat tiek piedāvāta arī pašu gatavota papildbarība vistām un starta komplekti cāļu turēšanai.

Sākumā – pašu vajadzībām
Pirms septiņiem gadiem viss sācies ar nelielu vistu pulciņu un gaili, lai būtu olas pašu vajadzībām. Septiņus gadus audzējuši daudz un dažādas šķirnes, no kurām izvēlējušies turēt labākās dējējvistu šķirnes. Šobrīd saimniecībā ir baltās Leghornas, sudraba Leghornas, “Cream Legbar”, “Australorp”, “Rhode Island Red”, “Welsummer”, kā arī Ņūhempšīras un “Dominante Red” šķirņu krustojuma vistas. Lai izveidotu tīršķirnes ganāmpulkus, vistas tiek turētas atsevišķi pa šķirnēm. Lai vistu saimei klātos labi, svarīgākais ir telpa, higiēna, barība, ūdens un gaisma.
“Galvenokārt inkubācijas olas tirgojam priekš jaunputniem, cāļiem. Var pieteikties pasūtīt olas, piegādājam ar kurjeru vai paši varam aizvest individuāli un saimniecībām. Tagad putnkopība ļoti attīstās. Cilvēki saprot, ka var veidot nelielas putnu saimes privātmājās ģimenes brokastu galdam,” saka Sabīne un smejas, ka uz Lieldienām olu pieprasījums ir tik liels, ka pašiem jāēd “kinderolas”.

Dažādu šķirņu putni
Saimniece uzsver, ka zosu audzēšana ir viens no lētākajiem gaļas ieguves veidiem. Baltās un pelēkās zosis ir ātraudzīgi, izturīgi, graciozi, bet skaļi putni. Pieticīgi barības un turēšanas ziņā, pārsvarā pārtiek no zāles un citiem augu valsts produktiem. Četru mēnešu vecumā putna svars jau var sasniegt 5-7 kilogramus. Olas vidēji sver 150-180 gramus. Interesanti, ka viņas spējot atšķirt pat svešas mašīnas skaņu. Arī Kubaņas zosis ir izturīgas, graciozas un ar spēcīgu balsi. Tās izceļas ar izdēto olu daudzumu – gadā izdējot 80-100 olas.
Ļoti izturīgi, taču skaļi putni ir pērļvistas. Turklāt tās izcili var noteikt, vai barība ir nekaitīga. Tās ir viegli audzēt, vienīgi ir jāiežogo arī no augšas, citādi tās vienkārši aizlidos. Ja draud briesmas, tās par to paziņo visiem pārējiem putniem. “Pērļvistu tēviņi ļoti daudz cīnās. Ļoti jāskatās, lai būtu atbilstošs skaits - viens gailis uz astoņām līdz desmit vistām,” saka Sabīne. Olas pērļvistām ir nelielas bēšīgi raibā krāsā un ar stingru čaumalu, turklāt ļoti vērtīgas uzturā. Šo putnu gaļu un olas iesaka dot bērniem.
Interesantas ir Indijas skrējējpīles jeb pudeļpīles. Saimniece stāsta, ka tām ir tik dzeltens olas dzeltenums, ka var aizstāt kurkumu. “Labos apstākļos pīļu mamma var izdēt divas olas dienā. Trīs četras dienas izdēj pa divām olām un tad mazliet atpūšas. Olas ir pelēcīgi baltas vai gaiši zaļganas un lielas. Tām nav pīļu olām raksturīgās garšas, tāpēc tās var izmantot konditorejā. Pudeļpīles ir lieliski gliemežu un visādu kaitēkļu nolasītāji, piemēram, zemenēm. Vienīgais, kas pudeļpīlēm garšo, ir jāņogas. Tās gan viņas lec un nolasa. Bet galvenokārt tomēr lasa kukainīšus. Var teikt, ka pilnībā apsaimnieko augļu dārzu,” stāsta Sabīne. Pudeļpīles ir izturīgi, mazprasīgi un klusi putni, turklāt tīrīgākas par citām pīlēm. Uz nakti pudeļpīles dzen iekšā. Pagājušajā rudenī, kad bijis saslimis suns, kopā ar medniekiem nācies cīnīties ar kādu bezkaunīgu lapsu. Arī stārķis mēdz aiznest saviem mazuļiem kādu cāli, tāpēc arī no tā jāsargā. Un arī vārnas jāpabaro, lai sadzīvotu. “Jāatrod tas vidusceļš,” piebilst saimniece. Pagājušajā gadā putnu gripas laikā putnus nācies turēt iekšā, tomēr Sabīne uzskata, ka turēt zosis iekšā pārošanās laikā, kad ārā ir silts, ir amorāli.
Saimniecībā ir arī Kalifornijas truši, kas ir ar cilts dokumentiem, iegādāti no sertificētām trušu audzētavām. Šie truši ir izturīgi, labi barojas, tiem ir lieli un veselīgi trušu metieni. Kā zināms, trušu gaļa ir izcils pārtikas produkts.
Latvijas lauku tūrisma asociācija „Lauku ceļotājs” sadarbībā ar Lietuvas lauku tūrisma asociāciju “Atostogos kaime” Latvijas – Lietuvas programmas projektā “Lauksaimniecības tradīciju mantojums agrotūrismā Latvijā un Lietuvā”, ko finansē Eiropas Savienības „Interreg Latvijas - Lietuvas programma 2014.–2020.gadam”, 4.-6.maijā aicina uz ikgadējo akciju “Atvērtās dienas laukos”, lai iepazītu lauku dzīvi, nobaudītu lauku labumus, atrastu “savas” saimniecības, no kurām iegādāties laukos audzētus un ražotus produktus. Šajā akcijā, ko atbalsta Zemkopības ministrija, piedalās arī “Vilciņi”, piedāvājot noskaidrot, kas ir olu inkubācija, kā notiek olu savākšana, inkubēšana un kas notiek tad, ja no olas izšķiļas cālis. Protams, varēs iepazīt arī dažādas putnu šķirnes. Akcijas laikā saimniecības apmeklējumam būs 25 procentu atlaide, vienīgi ieteicams apmeklējumam iepriekš pieteikties (dejejputni.lv).