Dzirkstele.lv ARHĪVS

Zeme un ķieģeļi - no Anglijas

Pārsla Konrāde

2018. gada 29. maijs 00:00

8
Zeme un ķieģeļi - no Anglijas

Pašā Daugavas krastā netālu no Doma baznīcas slejas Svētā Pestītāja anglikāņu baznīca. Tā ir interesanta ar to, ka ēka būvēta uz zemes, kas atvesta no Anglijas, un arī sarkanie ķieģeļi, kas izmantoti baznīcas apdarē, ir ražoti Anglijā. 
19.gadsimta sākumā Latvijā aktīvi darbojušies britu tirgotāji. Lielbritānijas uzņēmēji 1806.gadā Rīgā izveidoja Britu trūkumcietēju fondu, lai nodrošinātu pagaidu atvieglojumus grūtībās nonākušajiem britiem; dotu iespēju Lielbritānijas garīdzniekam darboties saskaņā ar Anglijas baznīcas rituāliem; celtu baznīcu un dzīvesvietu garīdzniekam. Baznīca celta no 1853. līdz 1859.gadam ar pārtraukumu pēc Johana Daniela Felsko projekta bijušā Paula bastiona vietā. Regulāri dievkalpojumi sākušies 1859.gada 29.novembrī, adventes svētdienā. Viens no baznīcas dibinātāju pēctečiem ir Georgs (Džordžs) Armitsteds, kurš vēlāk kļuva par Rīgas pilsētas galvu. Pēc 1891.gada tautas skaitīšanas datiem Rīgā bija 180 anglikāņi. 1938.gadā starp Latvijas evaņģēliski luterisko baznīcu un Anglijas baznīcu tika noslēgts konkordāts.
1940.gadā baznīca tika izdemolēta, bet no 1972.gada tur darbojās Rīgas Politehniskā institūta Studentu klubs. Baznīcā notika restaurācijas darbi, tā kļuva par kultūras centru, kur notika koncerti, izstādes un deju vakari. Darbojās arī skaņu ierakstu studija. 1992.gadā amerikāņu misionārs Ardens Haugs nodibināja angliski runājošu draudzi. Kopš 2014.gada rudens draudzes mācītāja ir Jāna Jēruma-Grīnberga. Viņa dzimusi Lielbritānijā, kalpojusi Latvijas evaņģēliski luteriskajā baznīcā ārpus Latvijas un Lielbritānijas luterāņu baznīcā. Baznīcai ir sava kaķenīte Grācija, kas paņemta no patversmes, lai atrisinātu problēmu ar grauzējiem.
Anglikāņu baznīca celta neogotikas stilā, vienjoma zāli sedz apmestas koka konstrukcijas. “Mūsu baznīca ir unikāla tādā ziņā, ka ir celta uz zemes, kas vesta no Anglijas un izbērta Daugavas krastā. Un arī ķieģeļi ir vesti no Anglijas. Diemžēl šie ķieģeļi nav gluži piemēroti Latvijas laika apstākļiem, jo nav tādi kā Latvijas ķieģeļi. Ar šo problēmu mēs cīnāmies un cīnīsimies arī turpmāk. Pagājušajā gadā no baznīcas torņa sāka krist ķieģeļi. Tur auga bērzs, kuru mēs visu laiku cirtām nost, un nevarējām saprast, kāpēc tas visu laiku ataug un ataug. Un tad ar darbiniekiem konstatējām, ka ķieģeļos ir ieaugušas bērza saknes. Garāko sakni esam pataupījuši vēsturiskai liecībai un izlikuši apskatei baznīcā. Starp ķieģeļiem vispār javas vairs nebija. Ķieģeli turējās vienkārši uz saknēm. Vienīgais, kas saturēja torni kopā, faktiski bija bērza saknes. Tā bija tāda krīzes situācija, un mums bija jāglābj tornis,” stāsta J.Jēruma-Grīnberga. 
Ieejot baznīcā, vestibilā ir redzams 19.gadsimta sienas zīmējuma fragments, kuru klājuši vairāki krāsojuma slāņi. “Zīmējums, visticamāk, varētu būt no 19.gadsimta 50.gadu beigām. Mēs ļoti gribētu atjaunot visu vestibilu, lai varētu parādīt to fantastisko krāsojumu, kas te kādreiz ir bijis.   Tas ir unikāls ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā. Mēs gribam atgriezt mūsu vējtvera vestibila oriģinālo skaistumu, lai visi, kas ienāk baznīcā, to varētu redzēt,” saka J.Jēruma-Grīnberga.
Viņa uzsver, ka baznīcas Rīgā nav tikai priekš draudzēm. “Protams, pie mums nāk mazāk tūristu nekā Domā, bet arī pie mums nāk tūristi. Pie mums notiek arī kormēģinājumi, koncerti, anonīmo alkoholiķu sapulces, katru nedēļu darbojas zupas virtuve. Tās ir telpas, ko lieto ne tikai draudzes locekļi, bet visi tie, kas Rīgā dzīvo. Visiem ir pieejami dievnami, kur notiek tik daudz dažādas lietas. Tā jau pati par sevi ir milzīga vērtība, kas ir jāsaglabā. Un mums ir jānovērtē, ka tas ir kaut kas īpašs,” viņa saka.

  Uzziņai
◆ Baznīca celta no 1853. līdz 1859.gadam ar pārtraukumu pēc Johana Daniela Felsko projekta bijušā Paula bastiona vietā.
◆ Anglikāņu baznīcas celšana tika uzsākta 1853. gadā, tomēr nākamajā gadā darbi tikuši pārtraukti Krimas kara dēļ. 1857.gadā tie atsākās ar svinīgo baznīcas pamatakmens ielikšanu, to paveica Lielbritānijas konsuls R.L.Svifts.
◆ Celtniecība tika pabeigta 1859.gadā, anglikāņu bīskaps V.Dž.Trovers iesvētīja baznīcu Svētā Pestītāja godam.
◆ Baznīca tika celta neogotikas stilā no sarkanajiem ķieģeļiem, no kuriem lielākā daļa ar citiem celtniecības materiāliem (tajā skaitā smilšakmeni) tika vesti no Anglijas. 
◆ Baznīca bija paredzēta Rīgā dzīvojošajiem angļiem, kas līdz tam apmeklēja Reformātu baznīcu.
◆ Daļu no iekārtas priekšmetiem baznīcai dāvināja Armistedu ģimene.
◆ Šī ir vienīgā neogotikas stilā celtā baznīca Rīgā, kam torņa smailes pakājē ir arkbutāni (ārējās pusarkas, kas pārnes velves horizontālo spiedienu uz balstiem (kontrforsiem) ēkas ārpusē).
◆ Tikusi izmantota kā skaņu ierakstu studija labās akustikas dēļ.
◆ Kopā ar jūrnieku klubu veido Anglikāņu baznīcas un jūrnieku kluba kompleksu, kas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.
Avots: wikipedia.org