Puķu torņa šogad vēl nebūs

Moderna apzaļumošana izmaksā dārgi. Ne visu, ko vēlētos, Gulbenes novada pašvaldība var finansiāli atļauties. Tāpēc ir jāspēj ar minimāliem līdzekļiem panākt maksimālu efektu – uzsver vides dizaina un labiekārtošanas speciāliste Laima Šmite-Ūdre, kura Gulbenes novada pašvaldībā strādā nepilnus divus gadus.
Pagājušajā nedēļā viņa deputātiem prezentēja savu skatījumu par apstādījumiem, to sakopšanu, rekonstrukciju vai pārveidi pilsētā un pagastos. Viņa vēlētos, lai pašvaldībā būtu spēkā noteikumi, kas paredzētu apzaļumošanas stila saskaņošanu.
“Mums ir jāizceļ vērtības un stils. Mums vēl joprojām daudzās jomās ir jāvienojas. Vieni saka - jā gulbim (simbola pielietojumam – red.), citi saka - nē. Mums pašiem ir jātiek skaidrībā, kas mēs esam un ko mēs vēlamies,” atzina L.Šmite-Ūdre.
Košas krāsas - no pavasara līdz rudenim
L.Šmite-Ūdre norādīja, ka ir vajadzīga Jaunatnes (Gulbīšu) parka rekonstrukcija Gulbenē. “Esam tikuši līdz rezultātam, ka mums tur ir ļoti daudz visa kā, bet pamatlietas nav atrisinātas,” viņa teica. Runa esot par lietusūdens kanalizācijas izveides nepieciešamību, par parka sadalījumu zonās atbilstoši pielietojumam (reprezentatīvā zona no Rīgas ielas puses; rotaļu zona parka vidū; klusā zona ikdienā, kura svētkos kļūst par pasākumu zonu), celiņu sistēmas izveidi, rotaļlaukumu pilnveidi, strūklakas rekonstrukciju un izgaismošanu, kokaugu izvērtēšanu un apstādījumu rekonstrukciju, grupēšanu. Plānota jaunu, norobežojošu stādījumu izveide starp rotaļlaukumu un ietvi. L.Šmite-Ūdre arī norāda, ka Gaitnieku ielā transporta, tajā skaitā elektrovilcieniņa, kustība nav vēlama.
Centrālajā Gulbenes skvērā un tam pieguļošajā teritorijā arī ir iecerēta inventarizācija. L.Šmite-Ūdre saka, ka par Ābeļu ielas redzējumu būtu vajadzīga apspriešanās ar sabiedrību. Skvērā viņa redz, ka atsevišķi augi, piemēram, sarkanā kļava, atrodas ne savā vietā un būtu jāpārceļ uz citurieni. Taču daudzi no augiem ir pašvaldībai dāvināti. Tiem ir jāturpina sava dzīve, bet atbilstošā vietā. Dizainere gribētu skvērā augošajās puķēs un košumkrūmos redzēt spilgtas krāsas no pavasara līdz rudenim. Viņa piedāvā padomāt arī par jauniem ielu apstādījumiem un puķu kastēm laternās.
L.Šmitei-Ūdrei ir vismaz trīs varianti tam, kā varētu tikt pārveidotas puķu un citu apstādījumu dobes centrālajā skvērā. Viņai tuvāks ir apļveida stādījumu veidols, kas kļautos ap strūklaku.
Ielu apstādījumus - bez hostām
L.Šmite-Ūdre sacīja, ka pilsētā vajadzētu atjaunot Nākotnes un citu ielu apstādījumus. Viņa uzsver, ka ir jāstāda dižstādi, turklāt liela izmēra (vismaz rokas resnuma), kurus nevar nolauzt. “Mums ir jābūt kvalitatīviem, pilsētvidei atbilstošiem apstādījumiem,” viņa akcentēja. Dizaineres vēlme – atteikties no tradicionālajām hostām apstādījumos. Tautā sauktā Makša trīsstūra apstādījumos plānots izņemt hostas, apvienot puķu dobes, aizvākt koka bluķus.
Vēl L.Šmite-Ūdre iesaka ierīkot košu apstādījumu, piemēram, O.Kalpaka un Dzelzceļa ielu krustpunktā, kur vidū atrodas zaļa sala.
Dizainerei iecere ir arī par pirmā vasaras puķu torņa izveidi un novietošanu pie novada pašvaldības administratīvās ēkas. Konstrukcija vien izmaksājot aptuveni 1100 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa, toties šādu torni varēs lietot daudzus gadus. Šogad ieceri realizēt nav izdevies.
Gulbenē vairākās vietās projektu realizācijas gaitā ir savulaik veidotas nojumes. Tāda atrodas Blaumaņa ielas malā, parka malā, kur tai ir salīdzinoši piemērotāka vieta. Neiederīga šāda nojume ir O.Kalpaka ielas malā. Smagnēji, nesaderīgi un nolietojušies materiāli – norādīja L.Ūdre-Šmite. Viņa uzskata, ka nojume būtu demontējama, ja vien to drīkst darīt.
Dizainere ar deputātiem pārrunāja arī pirmās idejas par to, kāda varētu izskatīties zaļā saliņa Brīvības ielas rotācijas apļa vidū. Visi bija vienisprātis, ka šī vieta, iebraucot Gulbenē, būs pilsētas vizītkarte. Dizainere redz, ka tur varētu atrasties mākslinieciski augstvērtīgi vides objekti.
Šogad Gulbenē plānotās izmaksas:
◆ apstādījumu ierīkošana, stādu iegāde - 3000 eiro;
◆ apstādījumu mulcēšana ar priežu mizu mulču – 1000 eiro;
◆ kūdra apstādījumu dobju papildināšanai, mulčēšanai – 500 eiro;
◆ augsnes nomaiņa, papildināšana (dobēs, puķu kastēs) – 350 eiro;
◆ celmu frēzēšana – 1000 eiro;
◆ apstādījumu mēslošana (apstādījumu dobēs un vasaras puķu kastēs un dobēs) un laistīšana –
izmaksas atkarīgas no kopjamās teritorijas lieluma.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"