Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ko iesākt ar veciem vai nevajadzīgiem medikamentiem?

Pārsla Konrāde

2018. gada 5. jūnijs 00:00

6
Ko iesākt ar veciem vai nevajadzīgiem medikamentiem?

Visvairāk zāļu tiek lietots gada aukstākajā laikā, tāpēc tagad ir īstais laiks, lai pārbaudītu, kādas zāles ir iekrājušās mājas aptieciņā. Tiesa, jebkurā gadījumā būtu ieteicams reizi gadā pārskatīt savu zāļu krājumus, jo medikamenti sakrājas diezgan ātri, bet to derīguma termiņus gan īpaši neskatāmies. Bieži vien liekas, ka zāles taču pirktas nesen, bet izrādās, ka derīguma termiņš tām jau beidzies pirms gada vai diviem. Tāpat arī gadās, ka ārsts izraksta kādu medikamentu, bet lietojot nākas secināt, ka šis medikaments jums neder, un tad viss iepakojums stāv, jo žēl taču to izmest. Kur likt šīs nederīgās zāles?

Zāles ir jāutilizē
“Ne vienam nav noslēpums, ka arī zālēm ir derīguma termiņš. Uz to iepakojuma ir redzama atzīme “derīgs līdz” un datums. Ja norādīts tikai mēnesis un gads, tad zāles var lietot līdz attiecīgā mēneša pēdējam datumam. Proti, līdz šim datumam ražotājs garantē medikamenta atbilstību prasībām, un šī ir pēdējā diena, kad šo medikamentu var droši lietot. Lietot zāles, kurām ir beidzies derīguma termiņš, ir bīstami, jo tajās esošās aktīvās un palīgvielas  var noārdīties, un neviens nezina, kādi procesi varēja notikt medikamentā pēc glabāšanas termiņa beigām. Tāpēc šādas zāles ir jāiznīcina. Zāles, kurām beidzies derīguma termiņš, nekļūst nederīgas jau tajā pašā dienā. Tas ir, ja kastītē vēl ir palikušas divas tabletes, tās nav jāmet ārā, bet var izlietot. Ja derīguma termiņš ir beidzies pirms mēneša vai agrāk, tad zāles ir jāutilizē. Tas pats jādara ar zālēm, kuras vairāk nelietojat,” stāsta farmaceita asistente Zanda Ozoliņa.
Agrākos laikos medikamentus noskaloja podā, lai tie nejauši nenonāktu bērnu rokās, taču tagad stingri tiek uzsvērts, ka kopā ar sadzīves atkritumiem izmestie medikamenti piesārņo vidi. Ja zālēm beidzies termiņš vai arī kāda iemesla dēļ pārstājāt tās lietot, tās ieteicams nogādāt aptiekā, kur tās pieņems bez maksas.
“Aptiekā var nodot vien tās zāles, kurām ir beidzies derīguma termiņš. Turklāt jāatceras, ka aptiekām nav pienākuma pieņemt atpakaļ uztura bagātinātājus, dabīgos preparātus un medicīniskās iekārtas. Tāpat aptiekas nepieņem izlietotās šļirces, jo līdz utilizācijai tās jātur aukstumā un ne visi to spēj nodrošināt. Tās var izmest kopā ar parastajiem sadzīves atkritumiem, bet, ja tajās ir bīstamie komponenti, nogādāt bīstamo atkritumu pieņemšanas punktā. Vecos dzīvsudraba termometrus arī ir ieteicams nogādāt aptiekā. No aptiekas visas vecās zāles nonāk sadzīves atkritumu stacijā, kur tiek īstenota to droša iznīcināšana. Vēlams, lai aptiekā nododamās zāles būtu oriģinālajā iepakojumā. Tabletes nav ieteicams izņemt no burciņām un blisteriem,” saka Z.Ozoliņa.

Var nodot visās aptiekās
Gulbenes “Apotheka Lejas aptieka” vadītāja Vita Krūmiņa stāsta, ka “Lejas aptiekā” jau vairākus gadus pieņem gan medikamentus, gan uztura bagātinātājus, kam beidzies derīguma termiņš. Ieejot aptiekā, ir informācija par medikamentu nodošanu. “Ļoti daudz cilvēku nodod nederīgos medikamentus. Nodot var visus medikamentus, bet būtu vēlams bez iepakojuma kastītēm, piemēram, tabletes plāksnītēs. Nekādu citu ierobežojumu nav. Var nodot arī pudelītes ar šķidrumiem, ja tās ir zāles. Termometrus ar dzīvsudrabu, ja ir kādam vēl vecie palikuši, arī var nest. Mums ir speciāls trauks, kurā mēs tos uzglabājam un kurā pārvadā. Var nest arī šļirces, adatiņas, mums ir speciāla tvertne, tikai tad atsevišķi jānodod, lai mums nav jāatlasa. Mazā kastīte aptiekā stāv vairāk informācijai, bet lielā kaste nederīgajiem medikamentiem atrodas palīgtelpā. Apmēram 75 kilogrami šādu nederīgu zāļu tiek aizvests projām pa dažiem mēnešiem. Mums ir noslēgts līgums ar firmu, kas utilizē vecos medikamentus. Zālēm, kurām spirts ir klāt, nav nekas, ja kāds mēnesis vai divi ir pāri termiņam. Bet nu nekādā gadījumā nedrīkst pēc derīguma termiņa lietot, piemēram, acu pilienus vai ampulas, jo mājās ne vienmēr zāles tiek glabātas pareizā temperatūrā. Iespējams, medikaments jau ir sadalījies, oksidējies. Tāpēc jau ir tas derīguma termiņš, kas jāievēro,” uzsver V.Krūmiņa.   
Arī AS “Sentor Farm” “Mēness aptiekās” Gulbenē var nodot nederīgos medikamentus. “Diemžēl kastītes mums nav. Mēs vienkārši viņus savācam un aizsūtām uz Rīgu. Ja grib atdot vecos medikamentus, tad jāvēršas pie farmaceita. “Mēness aptiekām” parasti ir tā, ka savācējkonteiners pilsētā ir vienā aptiekā. Var nodot nederīgos medikamentus, termometrus, uztura bagātinātājus, bet šļirces gan nepieņemam. Katru nedēļu cilvēki atnes pa kādam maisiņam,” saka “Mēness aptiekas” Brīvības ielā 56 vadītāja Ināra Divre.  
Cilvēka veselība tiek apdraudēta, ne tikai lietojot medikamentus pēc to derīguma termiņa beigām, bet arī izmetot vecās zāles atkritumos. Nederīgās zāles no atkritumiem nonāk augsnē, bet pārsvarā ūdeņos. Iespējams, to koncentrācija nav ļoti liela, tomēr, ja to dara regulāri, šie medikamenti uzkrājas un var apdraudēt cilvēka veselību. Medikamenti satur dažādas aktīvās vielas, kuru ietekme uz vidi vēl ir maz izpētīta. Vairums medikamentu vidē ātri noārdās, tomēr, ja tas notiek nepārtraukti,  zāļu koncentrācija var kļūt pārāk augsta. Turklāt medikamenti var nelabvēlīgi iedarboties uz ūdens organismiem, piemēram, hormonālie preparāti var kļūt par iemeslu abinieku un zivju dzimuma maiņai, kā rezultātā tie var pārstāt vairoties. Ir medikamenti, kas nenoārdās un var nokļūt dzeramajā ūdenī, kā arī piesārņot virsējos ūdeņus un gruntsūdeņus. Piemēram, slimnīcu notekūdeņos ir atrodams dažādu preparātu palieku maisījums ar antibiotikām, kuras atrod arī pilsētu notekūdeņu attīrīšanas stacijās, laika gaitā tie mikroorganismus var padarīt izturīgus pret antibiotikām, tāpēc šo slimību ārstēšanas gaitā antibiotikas var izrādīties bezspēcīgas. Tāpēc jāatceras, ka nederīgos medikamentus nedrīkst mest pie citiem atkritumiem, bet tie jānogādā aptiekā utilizēšanai.