Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kas jāzina par papildu dienām pie ikgadējā atvaļinājuma?

Kas jāzina par papildu dienām  pie ikgadējā atvaļinājuma?

Strādājošajiem, saskaņā ar Darba likumu, ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, taču daudzi iedzīvotāji joprojām neslēpj pārsteigumu, uzzinot par pienākošos papildu atvaļinājumu saistībā ar atpūtas laikā iekritušajām svētku dienām un vecāku statusu.
Uz jautājumiem atbild Valsts darba inspekcijas Sabiedrisko attiecību nodaļas eksperte Megija Ekkerte.
Vai sievietēm, kuras atgriežas darbā no bērna kopšanas atvaļinājuma, laiks par būšanu mājās kopā ar mazuli tiek skaitīts un par to laiku piešķir atvaļinājumu?
Grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku ieskaita laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, savukārt bērna kopšanas atvaļinājuma laiku neie­skaita. Sievietei pēc viņas pieprasījuma ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu piešķir pirms grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma vai tieši pēc tā neatkarīgi no laika, kurā sieviete bijusi nodarbināta pie attiecīgā darba devēja.
Kādos gadījumos ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu pagarina?
Ikgadējais apmaksātais atvaļinājums ir jāpagarina par svētku dienām, ja tās iekrīt atvaļinājuma laikā. Šādā gadījumā atvaļinājums ir pagarināms par kalendārajām dienām. Valstī noteiktās svētku dienas ir noteiktas likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”.
Kādos gadījumos darbiniekam pienākas papildu atvaļinājums, kuru var izmantot neatkarīgi no ikgadējā atvaļinājuma?
Atbilstoši Darba likuma 151. panta 1. daļai ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu piešķir: darbiniekiem, kuru aprūpē ir trīs vai vairāk bērnu vecumā līdz 16 gadiem vai bērns ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam, – trīs darba dienas; darbiniekiem, kuru darbs saistīts ar īpašu risku, – ne mazāk kā trīs darba dienas; darbiniekiem, kuru aprūpē ir mazāk par trim bērniem vecumā līdz 14 gadiem, – ne mazāk par vienu darba dienu. Papildatvaļinājumu par bērniem var izmantot abi vecāki. Tiesiskais regulējums neparedz šīs papildatvaļinājuma dienas piesaisti konkrētam datumam, tādējādi vecāki var paņemt brīvu, piemēram, 1. septembrī. Papildatvaļinājuma diena pienākas ikvienam bērna vecākam, kas, iesniedzot iesniegumu, var darba devējam uzrādīt apliecinošu dokumentu, ka ir bērna tēvs vai māte un bērns vēl nav sasniedzis 14 gadu vecumu. Darba likums nenoteic, ka 1. septembrī darba devējam vecākiem, kuriem bērni uzsāk skolas gaitas, obligāti jāpiešķir brīvdiena. Tomēr darba devējs saviem darbiniekiem var noteikt labvēlīgākus noteikumus, nekā to paredz Darba likums.
Par papildatvaļinājumu skaitu un to piešķiršanas kārtību darbinieks un darba devējs var atsevišķi vienoties arī darba līgumā, koplīgumā, kā arī iestādes vai uzņēmuma darba kārtības noteikumos vai citā iekšējā dokumentā.