Nektāraugi uztur bišu dzīvību

Ainārs Zvirgzdiņš labprāt “Dzirkstelei” izrāda nektāraugu laukus un stāsta, ka, piemēram, facēlija ir viens no labākajiem nektāraugiem. Tas dod nektāru aptuveni 50 dienas. Otrs facēlijas lauks viņam ir iesēts vēlāk, līdz ar to arī vēlāk uzziedēs, un bitēm visu laiku būs, kur baroties. Izrādās, ka facēlija ražo nektāru pat lietus laikā, un bites iet uz to. “Nav varbūt liela ražība, bet tā ir visu laiku. Facēlijai nepieciešama bagāta augsne. Skābā augsnē facēlija neaugs. Tā arī lēni sadīgst. Bet facēlijas medus ir viens no garšīgākajiem,” stāsta A.Zvirgzdiņš un piebilst, ka arī kaimiņam, kuram ir bites, iemācījis - ja ir bites, tad jāsēj arī nektāraugi.
Turpat netālu ir arī gurķu mētra, kas ir viengadīgs augs, un aug kā nezāle un arī iesējas kā nezāle. Tas zied mēnesi un vairāk. To var arī ēst kā gurķu salātus. Netālu aug ežziede. Tā gan vēl nezied. Lai arī uzziedēt vajadzētu augusta vidū vai beigās, A.Zvirgzdiņš saka, ka tā uzziedēs jau pavisam drīz, jo šogad viss uzzied ātrāk. Ežziede bitēm ir arī kā ārstniecības augs. Savukārt sirdsmātere, kura arī ir nektāraugs, jau daļēji noziedējusi, bet pilnā sparā zied amoliņš.
Pirmais pienesums - labs
A.Zvirgzdiņam šoziem bites bija labi pārziemojušas. “Visu laiku man tās labi pārziemo. Ja arī viena vai divas saimes iet bojā, tad jau tikai paša vainas dēļ,” saka biškopis un piebilst, ka lielais karstums, kas tagad valda, bitēm neskādē. “Kuram gan nepatīk kārtīgs siltums, cilvēki jau arī vairāk grib braukt uz dienvidiem, arī bites spieto, lido uz dienvidiem,” smejas biškopis, kurš šogad pie pirmā medus ticis maijā. Pirmais pienesums esot bijis labs. “Pavasaris tiešām sākās labi. No visiem ziediem nektāru paņēma,” zina teikt A.Zvirgzdiņš.
Viņš arī uzskata, ka visvērtīgākais ir pavasara medus, jo tad ir lielāka ziedu dažādība, līdz ar to lielāks vitamīnu daudzums. Bet viss medus ir labs, un katram ir sava garša. “Man ir prasījuši ūdensrožu medu. Ja uz medus burciņas rakstīts, ka tas ir kāda konkrēta zieda medus, tas tomēr ir nosacīti. Protams, ja ir virs 50 procentiem vienas sugas medus iekšā, tad to var nosaukt par tā zieda medu. Man pašam garšo visu veidu medus. Ogas taču arī vienas un tās pašas neēd, gribas dažādību. Piemēram, griķu medus ir ļoti ir stiprs, ar nepatīkamu smaržu. Liepziedu medus jau arī nav tas garšīgākais. Tas nav īpaši salds, un ir ar tādu sūru piegaršu,” stāsta biškopis, kurš kopumā rūpējas par 50 saimēm. Tas gan neesot ļoti daudz, bet pagaidām paplašināt saimju skaitu arī nevēlas.
Viņš stāsta, ka konkurence ir liela, jo mūsu novadā ir daudz bitenieku. Pašā Druvienas pagastā vienam no kaimiņiem esot 60 bišu saimes, citam - 40 saimes. “Trīs kilometru rādiusā ir padsmit bitenieki,” stāsta A.Zvirgzdiņš.
Dravā arī vēsturiski stropi
Viņš atminas, ka pirmo reizi uz bišu dravu devies līdzi savam vectēvam, kad bijis aptuveni piecus gadus vecs. Tagad viņam pie mājas ir arī vēl vectēva vecie bišu stropi un tie kalpo lieliski, kaut arī saglabājušies no Ulmaņlaikiem un kalpo jau kādus 90 gadus. “Pamatā man ir Latvijas stāvstropi, un šie stropi gan pēc desmit gadiem ir jāmaina, jo tie nokalpo. Var jau arī stropu pats izgatavot, bet es gan to nedaru,” stāsta A.Zvirgzdiņš un piebilst, ka tagad esot arī moderni stropi, proti, nav jāmet medus ārā, rāmītis pagriežas sāniski, apakšā pie stropa jāpieliek trauciņš, un medus iztek. Latvijā gan, viņaprāt, tādu vēl nav, bet Amerikā un Austrālijā gan ir. A.Zvirgzdiņam visi stropi ir gandrīz pie mājas, un, kā viņš norāda, tos nedrīkst novietot, kur pagadās. Ideālākais variants ir tāds, lai būtu saule rītā un vakarā. Pamatā skrejas ir pret rītiem, tas tāpēc, lai rīta saule ir skrejās un bites ātrāk mostas. Viņam ir arī pārvietojamā drava, kuru gan vēl nav pārvietojis, bet šogad varbūt to izdarīšot. Tiem, kas pagaidām domā vai vēlas nodarboties ar bitēm, jāņem vērā, ka tas ir fiziski smags darbs un tam jāvelta daudz laika. “Tā kā šogad pavasarī bija intensīvais ienesums, maijā vispār netiku prom no bitēm,” saka A.Zvirgzdiņš.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"