Dzirkstele.lv ARHĪVS

Darba līgumus uz noteiktu laiku var slēgt atsevišķās jomās

Darba līgumus uz noteiktu laiku var slēgt atsevišķās jomās

Ir uzņēmums, kur noslēdz līgumu, darbinieks iztur trīs mēnešus pārbaudes laiku un it kā tiek pieņemts pastāvīgā darbā, taču līgums tiek pagarināts tikai uz mēnesi vai trim. Un tā visu laiku, uzturot darbiniekos nedrošības izjūtu. Nekad nevar zināt, vai pēc tā mēneša pagarinās. Cik tas ir likumīgi? Kā ir ar atvaļinājumu – kad un vai tas pienākas? Kā rīkoties šādā situācijā?
Atbild Valsts darba inspekcijas Sadarbības un attīstības nodaļas vecākā eksperte ārējo sakaru jautājumos Megija Ekkerte.

Kādos gadījumos var slēgt darba līgumu uz noteiktu laiku?
Darba likuma 43. pants nosaka, ka darba līgumu slēdz uz nenoteiktu laiku. Tikai atsevišķos, normatīvajos aktos speciāli noteiktajos gadījumos iespējams noslēgt darba līgumu uz noteiktu laiku, lai veiktu īslaicīgu darbu. Darbi, kuros darba līgums parasti netiek slēgts uz nenoteiktu laiku, ir kultūras jomā (izrāžu un koncertu mākslinieciskā sagatavošana un norises nodrošināšana, kinofilmu un videofilmu veidošana, izstāžu veidošana, fotogrāfiju veidošana, kultūras un atpūtas pasākumu plānošana, organizēšana un vadīšana), banku, finanšu un tirdzniecības jomā (starpniecības darījumi ar investīcijām, vērtspapīriem un obligācijām, īpašumu pārvaldīšana), sporta jomā (sportisti un profesionāli sportisti, treneris, sporta tiesnesis, sporta sacensību rīkošana un vadīšana), īpaši aizsargājamo teritoriju aizsardzības un apsaimniekošanas jomā (parku, skvēru un īpaši aizsargājamo dabas teritoriju objektu apsaimniekošana, dabas aizsardzības darbi zivju nārsta laikā), izglītības jomā (ar izglītības programmu vai tajā ietverto mācību priekšmetu, kursu, praktisko mācību vai prakšu īstenošanu saistīts darbs, ja kopējais ilgums tā īstenošanai pilnā apjomā ir ne vairāk par deviņiem mēnešiem gadā, viesmācībspēka darbs, pusaudžu un jauniešu darbs profesionālās apmācības laikā), diplomātisko pārstāvniecību tehniskā personāla darbības jomā (mājas, saimniecības pārvaldīšana, vēstniecības sekretārs, vēstnieka palīgs, lietvedis) un citās darbības jomās (izstāžu, ielu tirdzniecības, kongresu, konferenču un semināru organizēšana, projektu un pro­grammu izstrādāšana un īstenošana, meža ugunsaizsardzība, tērpu un preču demonstrēšana, pozēšana fotogrāfiem, skulptoriem, gleznotājiem un citiem māksliniekiem, ekskursiju vadīšana un tūristu grupu pavadīšana, darbs tirgos un ielu tirdzniecībā, nekustamā īpašuma kadastrālās uzmērīšanas, ģeodēziskās un topogrāfiskās izpētes darbi).
Sezonas rakstura darbi ir lauksaimniecības, zivsaimniecības un zemkopības, tūrisma sezonas darbi, zvejniecība, parku, ainavas elementu, kultūrvēsturisko objektu sakopšana un graustu novākšana, darbs meža aizsardzībā, medību saimniecības darbi, pludmaļu, publisko peldētavu, kempingu, dabas tūrisma infrastruktūras un atpūtas vietu uzturēšana un uzraudzība, darbs mazumtirdzniecības veikalos, kas darbojas tikai noteiktos gada mēnešos vai vienu sezonu, kā arī darbs kafejnīcās, tūristu mītnēs un restorānos, pasažieru pārvadāšanas uzņēmumos, kuri darbojas regulāri katru sezonu, kurinātāja darbs, strādāšana ceļu nozarē u.c.

Cik ilgi var būt līgums uz noteiktu laiku?
Saskaņā ar Darba likuma 45. panta 1. daļu, uz noteiktu laiku noslēgta darba līguma termiņš nevar būt ilgāks par pieciem gadiem (ieskaitot termiņa pagarinājumus), ja citā likumā nav noteikts cits darba līguma termiņš. Savukārt termiņš, uz kādu noslēgts darba līgums, lai veiktu sezonas rakstura darbu (ieskaitot termiņa pagarinājumus), nevar būt ilgāks par 10 mēnešiem viena gada laikā.
Ja beidzoties termiņam, uz kādu noslēgts darba līgums, neviena no pusēm nav pieprasījusi izbeigt darba līgumu un darba tiesiskās attiecības faktiski turpinās, darba līgums uzskatāms par noslēgtu uz nenoteiktu laiku.
Darba likuma 44. panta 5. daļa nosaka: ja darba līgumā nav norādīts laiks, uz kādu tas noslēgts, vai arī ja atbilstoši apstākļiem nav pieļaujama darba līguma noslēgšana uz noteiktu laiku, līgums atzīstams par noslēgtu uz nenoteiktu laiku. Darba tiesisko attiecību izbeigšanas gadījumā darbinieks var izmantot Darba likuma 122. pantā noteiktās tiesības un celt prasību tiesā par darba devēja uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu. Citos gadījumos, kad pārkāptas darbinieka tiesības turpināt darba tiesiskās attiecības, viņš var celt tiesā prasību par atjaunošanu darbā viena mēneša laikā no atlaišanas dienas.

Vai ir tiesības uz atvaļinājumu?
Uz darbiniekiem, ar kuriem noslēgts darba līgums uz noteiktu laiku, attiecināmi tādi paši noteikumi kā uz darbinieku, ar kuru noslēgts darba līgums uz nenoteiktu laiku. Minētais nozīmē, ka šiem darbiniekiem ir tiesības izmantot likumā noteiktā kārtībā ikgadējo atvaļinājumu un papild­atvaļinājumu, atlīdzību par neizmantoto atvaļinājumu, ja darba tiesiskās attiecības izbeidzas pirms noteiktā termiņa.