Šovasar gladiolas nozied strauji

“Ja man nepatīk zieda krāsa vai forma, tad tādu vairs nestādu. Ir gadījies, ka katalogā izvēlos šķirni, bet, dārzā uzziedējusi, tā izskatās citāda – krāsu salikums izrādās nepatīkams. Tomēr ‘Prometejs’, no kura biju atteikusies, uzziedēja atkal. Laikam kāds sīpola bērniņš bija palicis. Turklāt tik skaisti uzziedēja, ka domāju – laikam tomēr jāaudzē, ja jau atgriezās pie manis,” stāsta Maija Sirmā.
Patīk un viss
Maija gladiolas audzē jau vairāk nekā 50 gadus un secina, ka tā acīmredzot būs līdz mūža galam. Viņa nespēj izskaidrot, kāpēc, bet “patīk un viss”. Tiekoties ar šo ziedu kolekcijas dzīvespriecīgo veidotāju, grūti ticēt, ka viņai ir 80. Šīsvasaras laika apstākļi nav labvēlīgi gladiolām – tās cieš no sausuma. Zeme ir cieta kā akmens, tomēr gladiolu lapas ir zaļas. Agrās šķirnes ir jau noziedējušas, bet vēlās vēl tikai ziedēs. Vidējo šķirņu plaukstošos ziedus Maija nogriezusi pumpuros, lai tiem nekaitētu lietus, kas varētu pārsteigt negaidīti. Viņas dārzā pirmās gladiolas uzziedēja jūlija pēdējās dienās - apmēram 20 šķirņu gladiolas. Šogad viss notiek krietni agrāk nekā pērn, kad bija vēsas dienas. Gladiolu ziedvārpas veras burtiski ar sprādzienu – nedēļas laikā noziedēja daudzas. Savukārt pērn gladiolas slīka no pārlieka ūdens daudzuma. “Vagas bija ūdenī, tāpēc rudenī gladiolas vajadzēja vilkt laukā aiz galotnēm, lai varētu tikt pie sīpoliem. Dīķis bija pārplūdis vairāk par metru, un gladiolu sīpolus turpat varēja noskalot. Tomēr tie nebija cietuši, lai gan bažījos, ka sīpoli varētu sapūt,” stāsta M.Sirmā. Pagājušajā vasarā gladiolu ziedi bija ļoti skaisti – lieli un krāšņi, bet šovasar ir sīkāki.
Izstādēs sajūsmina daudzas šķirnes
“Kad pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados biju gladiolu izstādē Jūrmalā, tur bija arī gladiolu selekcionārs Gromovs no Maskavas un selekcionārs Baranovs no Kaļiņingradas. Biju tādā sajūsmā par redzēto! Šie selekcionāri iedeva man savas adreses, uzrakstīju, kādas šķirnes vēlos, un viņi man atsūtīja stādu materiālu. Tā viss sākās,” atceras Maija. Viņai ir daudz mīļu gladiolu šķirņu, kas ir izraudzītas izstādēs un pēc tam pasūtītas selekcionāriem no kataloga. Ja būs iespēja, M.Sirmā, kā ierasts, brauks uz Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības rīkoto gladiolu izstādi Latvijas Dabas muzejā, kas būs apskatāma no 15. līdz 19.augustam.
“Vai šī nav skaistule?” jautā saimniece un rāda sniegbaltu gladiolu ‘Sneznaja vjuga’. Neparastas krāsas nianses, kas līdzinās pūdera rozīgi violetajiem toņiem, ir ‘Šokoladņicai’. “Šī ir ‘Marķīze’,” ar gaiši sarkanīgu ziedkausu vārpu iepazīstina Maija. Viņai tuvas ir krievu selekcionāru radītās gladiolu šķirnes, jo tās ir spēcīgas un izturīgas. Tomēr kolekcijā netrūkst arī latviešu selekcionāru Laimoņa Zaķa, Visvalža Viņķeļa, Jura Bāzes un citu radītos gladiolu šķirņu. Īpaša ir Aldoņa Vēriņa veidotā šķirne ‘Profesors Paroleks’, kuras krāsu gamma ierindota starp 10 izcilākajām pasaulē. M.Sirmā no katras šķirnes var pārdot pa vienam vai dažiem ziediem. Nereti tieši tāda ir pircēju vēlme – veidot buķeti no dažādu krāsu un formu gladiolām, bet citi par labāku uzskata iegādāties vairākus vienas šķirnes ziedus. “Gan ziedkausu skaits vārpā, gan to atvēršanās laiks ir atšķirīgs katrai šķirnei. Vērtīgākas ir tās, kurām vairāk ziedu atveras vienā laikā, tie ir blīvi un vērsti uz vienu pusi vārpā,” norāda M.Sirmā.
Protams, esot gladiolu izstādē, atkal tiks izraudzītas jaunas gladiolu šķirnes, kas liek ietrīsēties sirdij. “Gladiolu sīpoli ir dārgi, bet, ja vēlas, tad tie ir jāpērk. Agrāk varēja iegādāties kaut vienu sīpolu, kam cena bija atkarībā no lieluma, bet tagad piedāvā komplektā vienu lielo sīpolu un 5 līdz 10 bērnus,” skaidro M.Sirmā. Viņai ļoti iepatikusies šķirne ‘Pērlīte’, kas ir cakaina ar blīvu ziedvārpu.
“Katru nedēļu izeju pa gladiolu vagām. Ja redzu, ka kāda nav īsti vesela, to izrauju. Novācot sīpolus, nevienu slimu neglabāju, visus – uz ugunskuru. Neizmantoju ķīmiskos līdzekļus, bet veselīgu stādu materiālu panāku, iznīcinot slimos. Visu laiku mainu zemi, kurā tiek stādītas gladiolas,” skaidro Maija.
Uzziņai
Gladiolu nosaukums ir radies no latīņu vārda “gladius”, kas nozīmē - zobens. Tālā senatnē gladiolas zobenveida lapu dēļ uzskatīja par cīņu un uzvaru simbolu, bet bumbuļveida sīpoliem piedēvēja bruņu spēku, kas aizsargā. Cilšu karos karavīri ņēma sev līdzi gladiolu sīpolus kā laimes amuletus.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"