Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kur var izmantot traukos uzkrātu lietusūdeni?

Kur var izmantot traukos uzkrātu lietusūdeni?

Tikai 1 % uz Zemes atrodamā ūdens ir piemērots dzeršanai, vēsta Veselības inspekcija. Tādēļ dabas draugi un praktiski cilvēki, lai taupītu ūdeni un naudu reizē un neizniekotu tik iereobežotos resursus, meklē risinājumus, kā izmantot sadzīvē citus ūdens veidus, kā tos savākt un pat iegūt. Lai arī šogad lietus Latvijas iedzīvotājus lutina salīdzinoši reti un maz, atminoties pagājušā gada ilgstošās lietavas, aktuāls ir jautājums, kur var izmantot sakrāto lietusūdeni?

Lieto pat dzeršanai
Lietusūdens ir viens no tīrākajiem ūdens avotiem. Tā kvalitāte gandrīz vienmēr pārspēj no zemes nākuša ūdens kvalitāti, jo lietusūdens nav saskāries ar augsnes piesārņojumu.
Līstot lietum, privātmāju un iestāžu dārzus un zālienus ir salaistījusi pati daba, un lielāka lietus gadījumā svaigs un vēss ūdens ir sakrājies traukos. Taču ūdens, kas pats par sevi ir liela vērtība, jāizmanto lietderīgi. Izrādās, lietus
ūdeni var izmantot ne tikai laistīšanai āra augiem, bet arī istabas puķēm. Lietusūdeni var pielietot mājvietas uzkopšanā – grīdu, logu, palodžu, sienu mazgāšanā, kā arī veļas mazgāšanā un skalošanā. Un izrādās, lietusūdeni var arī dzert! Neapstrādāts lietusūdens nav kaitīgs veselībai, izpētījuši zinātnieki Austrālijā. Pētnieki analizēja 300 mājsaimniecību, kas dzeramā ūdens vietā sadzīvē izmanto lietusūdeni, savācot to tvertnēs. Respondentiem tika izdalīti filtri, kuri ūdeni attīra, tomēr pusei ierīču nebija filtru. Cilvēku veselības stāvoklis gada garumā liecināja, ka slimības piemeklē līdzīgi gan tos, kuri uzturā lieto attīrītu lietusūdeni, gan tos, kuri dzer neattīrītu. Pētnieki skaidro, ka, iespējams, organisms izstrādājis aizsargreakciju pret dažādām infekcijām. Taču jāņem vērā ūdens kvalitāti ietekmējošie faktori, piemēram, gaisa piesārņojums, un katram pašam būtu jāizlemj – šo ūdeni dzert vai nedzert. Dzeramais ūdens pēc definīcijas ir dzidrs ūdens ar patīkamu, atsvaidzinošu garšu bez jebkādas piegaršas. Dzeramais ūdens nesatur cilvēkam bīstamus mikroorganismus. Lietusūdenim šādas īpašības piemīt.

Tiek augiem un mašīnai
Lietusūdeni mazgāšanas darbiem var uzglabāt arī ilgstoši, tā teikt, pataupīt nebaltām dienām, kad augi sauc pēc laistīšanas, bet lietus ilgstoši nav lijis. Ar lietusūdeni var apūdeņot dārzu un noskalot, piemēram, terasi vai dārza celiņu – tas ir lēts un apkārtējai videi draudzīgs ūdens izmantošanas veids.
Ar lietusūdeni var labi nomazgāt automašīnu, daudzi auto nopucē tieši laikā, kad stipri līst. Uzkrāto ūdeni var izmantot poda noskalošanai, kas ļaus ietaupīt 30 litrus ūdeni uz vienu cilvēku dienā. Savukārt veļas mazgāšanai vēlams izmantot lietusūdeni, jo tas ir mīksts, nesatur hloru un fluoru un tādēļ veļasmašīna neapkaļķojas un nav nepieciešams lietot veļas mīkstinātāju.
Lietusūdeni var izmantot personīgajā higiēnā – tas dos atsvaidzinājumu tveicīgā dienā, īpaši pateicīgi par to būs mati un sejas āda. Vienīgi ūdens mīkstības dēļ, kad āda jau būs noslaucīta, paliks sajūta, ka tā joprojām ir mitra.