Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ja patīk jūra, saule, vējš

Ginta Alberte

2018. gada 21. augusts 00:00

10
Ja patīk jūra, saule, vējš

Ja šīs trīs lietas jūs vilina, tad Kuršu kāpas Lietuvā ir īstais galamērķis mazam ceļojumam. Patiesībā jau Kuršu kāpas vilina daudzus, jo kaut kas brīnumains šajā mazajā Baltijas jūras stūrītī ir, vismaz man tā šķiet, jo gribas atgriezties tajā atkal un atkal.
Kuršu kāpa ir Baltijas jūras pussala, tā ir 98 kilometrus gara, vietām līdz 4 kilometriem plata zemes strēle. No cietzemes to atdala iekšējā ūdenstilpe Kuršu līcis, otrā pusē - atklātā jūra. Lietuvai pieder apmēram 50 kilometri šī dabas brīnuma līdz burvīgajam ciematam Nidai, pārējā daļa - Krievijai. Kuršu kāpas savienojas ar cietzemi tikai Krievijas pusē Kaļiņingradas apgabalā. Turpat aiz Nidas jau ir robežkontroles punkts. Kuršu kāpas Lietuvas daļā nokļūst ar prāmi no Klaipēdas, šķērsojot Kuršu līci. Esot divi punkti, kur pārcelties, bet parasti navigācija atved uz to, kur var pārcelties ar visu auto. Mūs biedēja, ka būs jāgaida garā rindā, īpaši karstā laikā, taču pārcēlāmies visai ātri, jo tajā brīdī kursēja pat 3 prāmji. Pati pārcelšanās ir ātra, kādas 10 minūtes.  
Kad pārcelies jau kāpu teritorijā, tad var doties vispirms uz slaveno Jūras muzeju un delfināriju. Jūras muzejā iepriekš biju bijusi, delfīnus atstājam citai reizei, jo jābauda taču dāsnā saule.
Dodoties tālāk, drīz vien sākas Neringas pilsētas administratīvā teritorija, tā oficiāli sauc kāpu teritoriju. Tā tiešām ir neparasta pilsēta, kurā ietilpst Kuršu kāpu ciemi, no kuriem slavenākie ir Juodkrante un jau pieminētā Nida. Par iebraukšanu Neringas teritorijā ir jāmaksā, tagad tie ir 20 eiro mašīnai. Lai gan vēlāk pārliecinos, ka katrs eiro ir tā vērts maksāt, jo visur tiek uzturēta nevainojama kārtība. Lasīju, ka mērķis tik lielai  maksai, lai uz Kuršu kāpām mazāk brauktu ar mašīnām, saudzējot to, bet šodien laikam tas nav reāli.
Un tad sākas brauciens pa vienīgo lielāko autoceļu caur kāpām. Ir vērts apstāties katrā vietā, kur ir speciālas norādes, jo noteikti varēs ieraudzīt kādu neatkārtojamu dabas ainavu, nevar stāvēt un staigāt, kur pats iedomājies, tādi ir noteikumi. Noteikti jāpiestāj Juodkrantē, kurai cauri ved autoceļš, lai pastaigātu pa moderno promenādi gar Kuršu līča piekrasti un izbaudītu dažādus vides mākslas objektus. Turpat arī Raganu kalns, kur atrodas viens no interesantākajiem koka skulptūru ansambļiem Baltijā. Īpaši skaista ir koka arhitektūra, krāsainie atjaunotie koka nami un namiņi, tie raksturīgi visām apdzīvotajām vietām Kuršu kāpās un vairums no tiem, protams, tiek izīrēti tūristiem un atpūtniekiem.  
Lielākais ciemats - Nida - vienmēr ir tūristu pārpilns, atkal var doties gājienā pa promenādi gar līča piekrasti, izpētīt jahtas, kas piestājušas nelielajā ostā, un doties pa gājēju ielu, kuras abās pusēs - šarmantas kafejnīcas. Man ļoti patika, ka kafejnīcas ir it kā paslēpušās burvīgo koka namiņu pagalmos. Lai arī tūristu vienmēr šeit ir daudz, Nida tomēr ir klusās atpūtas vieta, jo cilvēki vienkārši pastaigājas, brauc ar velosipēdiem, vienvārdsakot, mierīgi atpūšas.
Baltijas Sahāra, kā iedēvētā slavenākā apskates vieta Kuršu kāpās, atrodas uzreiz aiz Nidas – tā ir Pārnidas vai Parnadžio kāpa, turp var doties ar auto, bet var arī kājām izbaudīt gājienu caur Nidu un tālāk augšup uz kāpu. Pārnidas kāpā ir iekārtots skatu laukums ar Saules pulksteni. Panorāma, kas paveras no šī skatu laukuma, ir vārdos neaprakstāma, aiz muguras Nidas namu vienotie oranži brūnganie jumti, vienā pusē – Kuršu līcis ar kādu jahtu, otrā – viļņojas Baltija jūra, bet priekšā smilšu tuksnesi. Un ir tā, ka nevar atraut skatienu no šīs ainavas un varētu tur meditēt stundām ilgi. 
Paralēli Kuršu kāpas vienīgajam autoceļam izbūvēts veloceliņš, pa to tiešām brauc daudzi, riteņus var izīrēt, bet daudzi tos ved arī līdzi. Interesanti, ka Kuršu līča pusē parasti neviens nepeldas, arī  ūdens šķiet tāds ne visai tīrs, bet otrā – atklātās jūras - pusē ir dievīgas balto smilšu pludmales ar skaistu stāvkrastu. Kaut kā mani vienmēr jūra tur ir sagaidījusi ar ļoti siltu ūdeni!