Grib deputātu publisku kaunināšanu, pašvaldības darbiniekus - saudzēt

Gulbenes novada pašvaldībā ir izrediģēts kopš 2015.gada 30.aprīļa spēkā jau esošais ētikas kodekss. Par tā jauno redakciju deputāti balsos 30.augusta domes sēdē.
Aktualizētā ētikas kodeksa versija satur veco redakciju, taču uzlabotā un papildinātā variantā. Būtiskākais jaunums ir tāds, ka tiek piedāvāts veidot pastāvīgu ētikas komisiju, kādas līdz šim nebija – informēja novada pašvaldības Administratīvi juridiskās nodaļas vecākā personāla speciāliste Daiga Muktupāvela, piedaloties 22.augusta tautsaimniecības komitejas sēdē.
No septiņiem tautsaimniecības komitejas locekļiem seši (Gunārs Ciglis, Normunds Mazūrs, Mārtiņš Bogdans, Stanislavs Gžibovskis, Andris Vējiņš, Guna Pūcīte) nobalsoja par jautājuma virzīšanu lemšanai nākamajā novada domes sēdē. Balsojumā atturējās vienīgi šīs komitejas locekle, deputāte Ilze Mezīte. Viņa atzina, ka nav vēl izlasījusi rediģēto ētikas kodeksu, jo mājās datorā nav varējusi atvērt šo piesūtīto dokumentu. Deputāte apņēmās iepazīties ar rediģētā ētikas kodeksa saturu līdz 30.augusta domes sēdei.
Pastāvīgā ētikas komisija ir citās pašvaldībās
Ja deputāti nobalsos par šādu ierosinājumu, Gulbenes novads nebūs pirmais, kas izveido pastāvīgu ētikas komisiju. “Dzirkstele” pārliecinājās, ka tāda 3 cilvēku sastāvā jau ir Balvu novada pašvaldībā, 5 cilvēku sastāvā – Madonas novada un Limbažu novada pašvaldībās. Pastāvīgas ētikas komisijas nav ne Alūksnes, ne Cēsu, ne Valkas novada pašvaldībā. Arī Gulbenes novada pašvaldībā līdz šim iesniegumus par iespējamajiem ētikas pārkāpumiem izskatīja, ar domes priekšsēdētāja rīkojumu izveidojot ētikas komisiju katra konkrētā gadījuma izskatīšanai.
D.Muktupāvela pauda, ka pastāvīgā ētikas komisija Gulbenes novada pašvaldībā ar domes lēmumu varētu tikt veidota 5 cilvēku sastāvā, kur būtu 2 deputāti un 3 novada pašvaldības darbinieki. G.Pūcīte izteica šaubas, vai pareizi būs, ja ētikas komisijas sastāvā visu sasaukumu darbosies vieni un tie paši cilvēki. Un kas izvērtēs viņus pašus no ētikas viedokļa, ja radīsies tāda nepieciešamība? Tas interesēja arī I.Mezīti. G.Pūcīte vaicāja D.Muktupāvelai, kā viņa ir nonākusi pie secinājuma, ka ir vajadzīga gandrīz profesionāla ētikas komisija. “Lai nodrošinātu to, ka tie, kas ir šajā komisijā, uzturētu kompetenci jautājumu izskatīšanā. Lai būtu skaidri zināms, pie kā vērsties,” skaidroja D.Muktupāvela. M.Bogdans pauda, ka pastāvīga ētikas komisija pašvaldībā ir vajadzīga, jo “līdz šim bija tāds kalambūrs”. “Paši redzējām, kā praksē gāja,” kolēģiem atgādināja M.Bogdans.
Kodeksa grozījumi ir saskaņoti ar arodbiedrībām
D.Muktupāvela teica, ka pašvaldības ētikas kodeksa jaunajā versijā saturiski negrozītas ir palikušas sadaļas, kurās tiek runāts par nosacījumu ievērošanu, lai izvairītos no interešu konfliktiem vai korupcijas. Grozījumi izdarīti sadaļā par ētikas principiem, par uzvedības pamatprincipiem.
Novada pašvaldības izpilddirektore Guna Švika papildināja, ka pārstrādātais ētikas kodekss ir saskaņots ar abām arodbiedrībām (Latvijas Pašvaldību darbinieku arodbiedrība un Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība), kuras biedri ir pašvaldības darbinieki. Tāpat novada deputātiem apstiprināšanai iesniegto atjaunināto ētikas kodeksu esot caurskatījuši pašvaldības juristi.
Deputāts Anatolijs Savickis, kurš 22.augusta tausaimniecības komitejas sēdē piedalījās kā klausītājs, vaicāja, vai ir paredzēts publicēt/publiskot visas lietas, kuras turpmāk tiks skatītas ētikas komisijā un kur tiks pieņemti lēmumi. “Redzēju punktu (jaunajā ētikas kodeksā – red.) par deputātu publisku kaunināšanu. Es zinu, ka Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas izstrādātajos metodiskajos ieteikumos ir norādīts, ka vajadzētu publicēt šos lēmumus,” sacīja A.Savickis, ar to, visticamāk, domādams, ka publicējami būtu ētikas komisijas lēmumi gan attiecībā uz deputātiem, gan uz pašvaldības darbiniekiem. D.Muktupāvela iebilda, ka attiecībā uz pašvaldības darbiniekiem ētikas kodeksa pārkāpumu gadījumos var piemērot disciplināro atbildību. Savukārt pret deputātiem tāda nav attiecināma, tāpēc šobrīd paredzēts, ka publiskos tikai deputātu ētikas pārkāpumus. Taču par ētikas kodeksa jauno redakciju balsotāji ir tieši deputāti. Ja viņi ierosināšot, ka publiskojami arī ētikas komisijas lēmumi attiecībā par pašvaldības darbiniekiem, šādus grozījumus ētikas kodeksā vēl var izdarīt. “Fizisko personu datu aizsardzības likums liedz to darīt attiecībā uz pašvaldības darbiniekiem. Savukārt deputāti ir publiskas personas,” skaidroja novada pašvaldības Administratīvi juridiskās nodaļas vecākā juriste Inta Bindre. M.Bogdans iebilda, ka neredz šķēršļus informācijas publiskošanai attiecībā uz tiem pašvaldības darbiniekiem, kuri ir valsts amatpersonas. “Es domāju, ka ministrijas metodiskie ieteikumi nav no zila gaisa paņemti, tur ir kaut kāda loģika,” rezumēja A.Savickis.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"