Strādā katru vasaru

Elīna Ignatjeva, kura septembrī mācīsies Gulbenes novada valsts ģimnāzijas 11.klasē, ir viena no 26 jauniešiem, kas vasarā strādā Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) programmā. Šobrīd Elīna strādā par jaunatnes darbinieku Gulbenes novada domē, kur viņas darbus un gaitas uzrauga jaunatnes lietu speciālists Lauris Šķenders.
Jauniete NVA rīkotajos nodarbinātības pasākumos jauniešiem vasaras sezonā aktīvi iesaistās jau trešo gadu. Elīna teic, ka katru gadu cenšas strādāt citā darbavietā, lai vēlāk, pēc skolas absolvēšanas, būtu vieglāk izlemt, ko darīt.
“Pirms trim gadiem pirmo reizi strādāju algotu darbu bērnudārzā. Mēs bijām vairākas meitenes no klases, kurām bija šāda iespēja. Nebiju gaidījusi, ka man tāds darbs ļoti patiks. Dažkārt bija visai grūti, jo strādāju divgadnieku grupiņā, tomēr ir interesanti. Nākamajā gadā pieteicos darbam zemnieku saimniecībā “Pļavnieki”. Tur es ļoti daudz iemācījos, tādēļ arī šajā vasarā pirmo mēnesi strādāju tur,” stāsta Elīna. “Augustā uzsāku darbu Gulbenes novada domē. Darba termiņš ir viens mēnesis. Kad bija izsludinātas 26 dažādas darba vakances jauniešiem Gulbenes novadā, nolēmu pieteikties divām no tām – labiekārtošanas darbu un jaunatnes lietu jomā. Vēlāk saņēmu zvanu no Laura Šķendera, kurš uzaicināja uz darba interviju. Tajā bija jāizveido divi raksti – oficiālajai mājaslapai un sociālajiem tīkliem. Nākamajā dienā saņēmu ziņu, ka esmu pieņemta darbā.”
Vērtīgākās ir zināšanas par komunikāciju
“Manos ikdienas pienākumos ietilpst dažādi darbi: rakstu veidošana, publicēšana, afišu veidošana, izvietošana, ielūgumu sūtīšana, komunicēšana ar dažādiem cilvēkiem, dokumentu sistematizēšana un kārtošana. Tuvojas jauniešu centra “Bāze” dzimšanas diena, tādēļ jādara visādi darbi, kas saistīti ar to. Nesen tika aizvadīta Jauniešu diena – arī tajā iesaistījos,” stāsta Elīna. “Protams, ir grūti salīdzināt darbu zemnieku saimniecībā ar darbu novada domē, jo katram ir sava specifika. Viens ir fizisks, otram nepieciešamas dažādas zināšanas, prasmes un intelektuāla sagatavotība. Pavisam noteikti gan abi ir vienlīdz svarīgi un vērtīgi, lai paplašinātu redzesloku. Ir jāspēj koncentrēties, jo kļūdas pieļaut, piemēram, veidojot rakstu, nedrīkst.”
Noteikti vērtīgākais, ko viņa ieguvusi, strādājot šo darbu, ir zināšanas par rakstisko komunikāciju. Ir ļoti liela nozīme tam, kāds ir teksts, kas nonāk pie cilvēkiem. “Nu zinu, ka svarīgi, lai tas būtu rakstīts pēc iespējas vienkāršākā valodā un saprotams plašākai auditorijai. Zinu, kādus vārdus labāk izmantot, kādus ne, kā strukturēt teikumus. Katrreiz, kad sagatavoju kādu rakstu, nosūtu to Laurim, lai pārbauda. Viņš man pasaka, ko vēl vajadzētu pielikt klāt, ko noņemt, ko pamainīt. Vēlāk ir ļoti laba gandarījuma sajūta, ja redzi, kā “Facebook.com” tavi raksti tiek “laikoti” un “šēroti”,” atzīst Elīna.
Darbs ar jaunatnes lietām ir ļoti daudzpusīgs
“Sākotnēji man jaunatnes lietu speciālista profesija šķita vienkārša. Kad iepazīstu šo darbu tuvāk, saprotu, ka man nebija ne jausmas par daudzajiem darba pienākumiem, kas patiesībā jaunatnes lietu speciālista darbā ietilpst. Šī ir ļoti daudzpusīga profesija – sākot no visādu dokumentu rakstīšanas, beidzot ar dalībnieku un sponsoru piesaistīšanu pasākumiem. Lauris mēdz teikt, ka nezina, ko bez mums – vasarā nodarbinātajiem – darītu, jo vienam cilvēkam visu pagūt izdarīt ir ļoti grūti,” stāsta Elīna.
Strādājot Jauniešu dienā, viņa sapratusi, ka visvairāk patīk darbs ar cilvēkiem, tāpēc labprāt arī savu nākotni saistītu ar komunikāciju, sabiedrību vai darbu ar sociālajiem tīkliem. “Pēdējo gadu laikā esmu ļoti daudz domājusi par to, ko es gribētu darīt nākotnē, kas man patīk, un šķiet, ka varbūt beidzot esmu nonākusi uz īstā ceļa,” teic meitene.
Elīna atzīst, ka vasaras darbs jauniešiem ir neatsverama pieredze, kuru nav iespējams iegūt skolā vai mājās pie televizora. Arī brīvprātīgais darbs ir lielisks pieredzes avots, jo ir iespēja izmēģināt darīt gandrīz visu. “Tomēr gribētu, lai ir vairāk atmaksātā darba vakanču, jo alga ir motivācija darīt. Atalgots darbs arī ievieš disciplīnu ikdienā – tu zini, ka tev ir jāceļas, jāiet un jādara. Skolu šad tad var atļauties nobastot, darbu – ne. 26 vakances ir pavisam mazs skaits, jo palika ļoti daudz jauniešu bez darba iespējas. Domāju, ka īpaši vērtīgi būtu piedāvāt fizisku darbu, jo mūsdienās jaunieši mēdz iedzīvoties slinkumā. Tā kā pati esmu darījusi fizisku darbu, varu droši apgalvot, ka pieredze, ko tur var iegūt, citur nav atrodama. Kad man vecmamma mācīja, kā gurķi jāvāc vai atzarītes jālauž, es neklausījos, jo tas šķita mazsvarīgi. Bet tad, kad darīju to katru dienu, es pati varēju vecmammai pamācīt, ko un kā darīt labāk. Iekopt dienās savu dārzu man nebūs problēma,” atzīst Elīna.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"