Gulbene - viedo tehnoloģiju pilsēta?

Gulbenes novada pašvaldībā sagatavoti divi moderni viedo tehnoloģiju projektu pieteikumi. Viens ir par to, lai taupītu elektrību un izmaksas pašvaldības administratīvajā ēkā, bet otrs – par pilsētas ielu apgaismojuma modernizāciju un racionālu lietošanu.
“Dzirkstele” to uzzināja novada domes tautsaimniecības komitejas sēdē 22.augustā. Idejas prezentēja novada pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas energopārvaldnieks Sandis Kalniņš.
Vai virzāmas tālāk šādas ieceres, to novada deputāti lems 30.augusta novada domes sēdē. Ja konkursā apstiprināts tiks viens vai abi pašvaldības projekti, nauda būs jāaizņemas Valsts kasē. Kredītu ņemšanas limita robeža nav vēl sasniegta un šādu projektu ieviešana turpmāk ļautu taupīt naudu – pauda novada pašvaldības Finanšu un ekonomikas nodaļas vadītāja Lienīte Reinsone.
Jau ir veiksmes stāsts saules enerģijas izmantošanā
Ja iecere tiks atbalstīta un uz administratīvās ēkas jumta tiks uzstādīti saules paneļi, šis nebūs pirmais šāda veida eksperiments pašvaldības īpašumos pilsētā. 100 kilovatu jaudas 66 saules kolektoru sistēma uz Gulbenes bērnudārza “Auseklītis” jumta izveidota Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansētajā projektā ar ūdens sildīšanas mērķi un veiksmīgi kalpo jau pāris gadus. Sistēmas apkalpošana/apkope gadā izmaksājot 200 eiro. Arī laukos tiks realizēts līdzīgs projekts. Saules kolektoru uzstādīšana karstā ūdens sagatavošanai un energoefektīva apgaismojuma ierīkošanai ir paredzēta uz “Jaungulbenes aleju” jumta, bijušās arodskolas mācību korpusam pārtopot par sociālās aprūpes centru.
Saules paneļu izvietošanas projekts uz Gulbenes novada pašvaldības administratīvās ēkas paredz, ka daļu elektrības (apmēram 35 procentus gadā), kas izmantojama ēkā, varētu saražot saules paneļi (atrodoties uz jumta Gulbenē, Ābeļu ielā 2). Ar šādi iegūto elektrību varētu vēl nodrošināt arī tuvumā esošās strūklakas darbību vasaras sezonā.
Projekta kopējās izmaksas ir 101 892,20 eiro. No tām Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansējums – 70 procenti, pašvaldības līdzfinansējums – 31 267,66 eiro. Plānots, ka projekts apmaksātu sevi 5,2 gadu laikā. Saules paneļu lietošanas termiņš ir 12 gadu.
Uz administratīvās ēkas jumta uzstādot saules paneļus (kuri gadā saražotu 60 megavatstundas elektrības), no kopējā tīkla saņemtās elektroenerģijas izmaksu samazinājums šajā ēkā sasniegtu apmēram 6000 eiro gadā.
Deputāte Larisa Cīrule vēlējās zināt, kāpēc saules paneļus iecerēts izvietot tieši uz pašvaldības administrācijas ēkas jumta. Sekoja atbilde, ka, pirmkārt, konkursa nosacījumi paredz šādus tehnoloģiskus risinājumus tikai pilsētā, otrkārt, administratīvā ēka no visām pašvaldības ēkām Gulbenē ir otra lielākā elektroenerģijas patērētāja. Vairāk tērējot vēl vienīgi viena no pilsētas skolām.
Izrādās, ka pašvaldības administratīvā ēka faktiski gadā patērē 141,91 megavatstundu elektrības, bet turpat priekšā centrālajā skvērā esošā strūklaka – 28,71 megavatstundu elektrības.
Pilsētas laternas reaģēs uz kustību
Ir iespējams panākt ievērojamu ielu apgaismojuma energoefektivitāti Gulbenē, nomainot vecos gaismekļus (lampas) pret LED gaismekļiem komplektā ar viedajām apgaismojuma intensitātes regulēšanas iekārtām, uzstādot viedo tehnoloģiju attālinātās vadības sistēmu un nodrošinot monitoringu (projekta gaitā – 5 gadu garumā). Kopā iecerēts nomainīt 236 gaismekļus (lampas, nevis stabus), no kuriem 55 ir ļoti veci (Viestura, Vidus, Pamatu, Litenes iela un Skolas ielas kvartāls), bet 181 – nātrija izlādes gaismeklis (uzstādīti pilsētā, sākot no 2000.gada).
Paredzams, ka visvairāk gaismekļu tiktu nomainīti Rīgas ielā – 34, Skolas ielā un tās kvartālā – 33, Litenes ielā – 29, O.Kalpaka ielā – 28, Dzelzceļa ielā - 24. Demontētie gaismekļi netiks nekur aizmesti. Tos izmantos ielu apgaismojuma izdegušo un mazāk efektīvo lampu nomaiņai pagastos.
Gulbenes ielu apgaismojuma efektivitātes projekta kopējās izmaksas būtu 222 198,48 eiro. No tā Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansējums – 70 procenti, pašvaldības līdzfinansējums – 67 359,54 eiro. Paredzams, ka projekta ieviešana atmaksātos 7,5 gadu laikā.
Projekta ieguvums būtu energoefektīvs apgaismojums, tālvadāma regulācija katra gaismekļa intensitātei. Rezultātā tiek lēsts, ka pilsētā elektroenerģijas izmaksas ielu apgaismojuma lietošanā varētu samazināties apmēram par 9000 eiro gadā.
Deputāte Ilze Mezīte vēlējās zināt, vai ielu apgaismojumu kāds ieslēgs un izslēgs. Nē, tas pašregulēsies atkarībā no diennakts stundas un arī reaģēs kā kustību sensors. Turklāt apgaismojuma intensitāti varēs regulēt arī attālināti. Piemēram, to varēs darīt pilsētas pārvaldes vadītājs. Jau paši gaismekļi taupa elektrību, taču to pašregulācija un attālināta regulēšana vēl ļaušot ietaupīt līdzekļus apmēram 10 procentu apmērā no visām lietošanai paredzētajām izmaksām.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"