Uzdevums - izpildīts

Pa ceļiem pārvietojas bruņu transports, skan šāvienu trokšņi, vietām paceļas dūmu mākoņi, no kuriem iznirst karavīru stāvi – šāda aina 25.augusta pēcpusdienā pavērās Lejasciema pagastā, kad laikraksts “Dzirkstele” apmeklēja militāro mācību “Namejs 2018” aktīvo fāzi, kurā piedalījās aptuveni 1000 zemessargu. Par mācību gaitu un ritējumu informē Zemessardzes 25. kājinieku bataljona komandieris Ģirts Pintāns, kuru satiekam uz nomaļa lauku ceļa.
“Mūsu bataljona galvenais uzdevums šajās mācībās ir kavēšanas operāciju veikšana, tādējādi traucējot pretinieka pārvietošanos uz ceļa Alūksne - Zeltiņi - Sinoles krustojums. Izmantojam gan tiešo, gan netiešo uguni, improvizētos spridzekļus un arī prettanku ieročus. Līdz šim uzdevumu esam izpildījuši. Pēc mācību scenārija, protams, ir arī zaudējumi – piedzīvoti dzīvā spēka zaudējumi un nodarīti būtiski mobilitātes traucējumi pretiniekiem,” stāsta Ģ.Pintāns, kurš ir bataljona kaujas grupas komandieris.
“Tas, kas notiek šeit, ir tikai maza daļa no visa procesa. Lai sagatavotu šāda līmeņa mācības, ļoti ilgi ir iesaistīti bruņoto spēku zemessargi, ministrijas pārstāvji, civilmilitārās sadarbības cilvēki un, protams, arī paši iedzīvotāji. Mācību gatavošana ir ļoti garš un laikietilpīgs process – mums jānodrošina karavīru apmācība, ekipējums, jāizveido mācību scenārijs, jāseko līdzi tā izspēlei. Pirms mācībām mums ir sanāksmes ar vērtētājiem, kurās nolemjam, kas ir tās lietas, par kurām mūsu bataljons vēlas saņemt izvērtējumu – vai tā ir kinētisko aktivitāšu veikšana vai došanās uz reorganizācijas punktiem. Ir vesela virkne šādu mācību mērķu, kurus iespējams izvērtēt,” informē Ģ.Pintāns.
“Zemessargiem, arī 25. un 31.bataljona apvienotajai kaujas grupai, šis ir četru gadu mācību cikla izvērtējums, kas saistīts tieši ar pretinieku kavēšanas, vājināšanas, sadalīšanas un sašķelšanas aktivitātēm. Zemessargi ļoti ilgu laiku ir trenējušies un piedalījušies dažādās apmācībās. Protams, ir arī dalībnieki, kas tikko pabeiguši pamatapmācību nometni, bet jau piedalās šajās mācībās. Tomēr kolektīvam kopumā šis ir četru gadu mācību cikla noslēgums, kas neietver vien kinētiskās aktivitātes, bet arī komandpunktu darbību, komandpunktu pārdislokāciju, komandvadības nodrošināšanu gan kustībā, gan statiski, tādēļ šis patiešām ir būtisks izvērtējuma posms,” atzīst Ģ.Pintāns.
Viņš pateicas sabiedrībai par sniegto atbalstu. “Atsaucība un pretimnākšana, kas saistīta ar zemes un īpašumu izmantošanu, no civiliedzīvotāju puses ir tiešām pārsteidzoša! Arī turpmāk mēs noteikti sadarbosimies un darīsim visu to labāko, lai turpinātu šo sadarbību veiksmīgi uzturēt. Izmēģinājām arī iedzīvotāju vēlmi sadarboties ar mums mācību procesā un secinājām, ka šāda vēlme ir, un tas mūs priecē. Tika izsludināta informācija, ka iedzīvotājiem no Gulbenes, Smiltenes, Alūksnes ir iespēja piedalīties mācībās, zvanot un ziņojot par pretinieka atrašanās vietu. Civiliedzīvotāji patiešām zvanīja un informēja par pretinieka aktivitātēm, par vietām, kur viņi atrodas vai kuras ir šķērsojuši. Tas ir tas ceļš, kuru mēs cenšamies iet jau diezgan ilgu laiku. Šajā četru gadu mācību ciklā tas arī parāda, ka šie centieni ir veiksmīgi. Mums ir svarīgi, lai iedzīvotāji būtu maksimāli iesaistīti šajās mācībās, jo trenēties nepieciešams ne vien bruņotajiem spēkiem un zemessargiem, bet ikvienam civiliedzīvotājam. Tādā veidā mēs arvien vairāk integrējam ziņošanas kārtību arī mūsu operācijās un informācijas nodošanas tīklā,” pauž komandieris.
Vakar Ģ.Pintāns, atskatoties uz mācībām, vēl informē, ka tās tiek vērtētas kā izdevušās. Visi mācību mērķi ir sasniegti un – kas ir vissvarīgākais mācību procesā – tika identificēti nepieciešamie uzlabojumi, uz kuriem nākamajā mācību ciklā tiks likts akcents. Komandieris ar lepnumu apgalvoja, ka novada iedzīvotāji, kuri ir izvēlējušies pievienoties zemessardzei, ir devuši ļoti nopietnu ieguldījumu valsts aizsardzībā, veiksmīgi paveicot komplicētu taktisko operāciju mācībās.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"