Dzirkstele.lv ARHĪVS

Atkalredzēšanās prieks

Diāna Odumiņa

2018. gada 4. septembris 09:44

87
Atkalredzēšanās prieks

Jaunais mācību gads vakar sācies apmēram 2080 skolēniem, tajā skaitā 156 pirmklasniekiem, kuri mācās Gulbenes novada 14 vispārizglītojošajās skolās. Statistika liecina – katru gadu novadā skolēnu skaits kļūst vidēji par 70 mazāks.
“Demogrāfiju mēs ietekmēt nevaram, varam runāt par plūsmas apturēšanu, lai nebrauktu projām no novada, lai mācītos Jaunpiebalgā vai Cesvainē. Domāju, ka Gulbenē ir labs skolu piedāvājums. Prieks, ka Rankas pamatskolai sakarā ar pārcelšanos uz arodskolas ēku pagasta centrā ir izdevies piesaistīt jau zināmos 8 un vēl vienu bērnu, kuri izvēlējušies Ranku, nevis skolu Jaunpiebalgā,” “Dzirkstelei” saka novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andis Caunītis. Viņš zina stāstīt, ka pirmajā jaunā mācību gada skolas dienā  Ranku apmeklēja novada pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vadītājs Arnis Šķēls un atbrauca no turienes ar labām ziņām.
Novada domes priekšsēdētājs Normunds Audzišs vakar bija Lizuma vidusskolā, A.Caunītis - Gulbenes novada valsts ģimnāzijā. Tās direktore Lidija Ķeķere laikrakstam stāsta, ka šogad ģimnāzijā ir nepilni 200 skolēnu, tajā skaitā 7.klasē – apmēram 40. Varējis būt vairāk audzēkņu, bet  šogad ir bijušas stingrākas atlases prasības attiecībā pret saviem izglītojamajiem. Līdz ar to, salīdzinot ar pagājušo mācību gadu, ģimnāzijā audzēkņu ir mazāk. Ģimnāzijai blakus esošajā Gulbenes sākumskolā šogad ir 257 audzēkņi (pagājušajā mācību gadā bija 290), tajā skaitā 35 pirmklasnieki, kuri mācās divās paralēlklasēs - “Dzirksteli” informē skolas direktors Aivars Mednis. Gulbenes 2.vidusskolā šogad 625 skolēni, tajā skaitā divās 1.klasēs – 50. “Kopumā mums ir par 25 skolēniem vairāk, salīdzinot ar pagājušo mācību gadu,” “Dzirkstelei” saka direktore Edīte Kanaviņa.
Skumjš šis septembris ir Litenei un Druvienai, kur kādreizējo pamatskolu vietā nav vairs pat sākumskolas. Novada pašvaldības mājas lapā vēl pagaidām kontaktinformācijas sadaļā šīs skolas tiek maldinoši uzrādītas, kaut tās vairs neeksistē. Taču Druvienā ir spējuši tikt pāri šai sāpei. 1.septembrī tur skolas ēkā tika svinīgi atklāts Latviskās dzīvesziņas centrs, kas darbojas kā pagasta pārvaldes struktūrvienība. Bijusī skolas direktore Velga Černoglazova “Dzirkstelei” stāsta, ka atklāšanas pasākumā piedalījušies vairāk nekā 50 cilvēki. “Skola slēgsies viena pēc otras,” konstatē V.Černoglazova pēc iepazīšanās ar Ministru kabineta pašām jaunākajām nostādnēm. Viņa uzskata – mazās lauku skolas iznīcinās princips “nauda seko skolēnam” un liegums pašvaldībām pārdalīt mērķdotāciju pedagogu atalgojuma izlīdzināšanai, jo gluži vienkārši nebūs iespējams skolai izdzīvot, ja skolēnu skaits ir neliels.
Optimistisks noskaņojums ir Jaungulbenē, kaut arī tur jau otro mācību gadu Gulbīša kādreizēja vidusskola ir vairs tikai pamatskola. “Mums pagastā ir pavisam trīs izglītības iestādes! Laukiem tas ir ļoti daudz. Mums ir bērnudārzs ar svārstīgu audzēkņu skaitu – no 50 līdz 55. Mums pamatskolā skolēnu skaits ir pagājušā mācību gada līmenī - 67, tajā skaitā 8 pirmklasnieki. Sveķu internātpamatskolā ir 165 skolēni un tas ir vairāk nekā pagājušajā mācību gadā. Priecājamies par katru bērnu,” “Dzirkstelei” stāsta Jaungulbenes pagasta pārvaldes vadītājs Aleksandrs Vasiļjevs. Sveķu internātpamatskolas direktors Aigars Lasis “Dzirkstelei” piebilst, ka no visiem audzēkņiem apmēram 40 procentiem deklarētā dzīvesvieta ir Gulbenes novadā, pārējiem – kaimiņu novados, piemēram, Baltinavā, Jaunpiebalgā. “Tika vasarā pastrādāts ar vecākiem. Skolai ir arī laba reklāma. Esam sportiska un muzikāla skola,” saka A.Lasis.