Dzirkstele.lv ARHĪVS

Aktuāls komentārs: cik svarīgas ir veselību veicinošas fiziskās aktivitātes?

Mārīte Dzene

2018. gada 7. septembris 13:08

256
Aktuāls komentārs: cik svarīgas ir veselību veicinošas fiziskās aktivitātes?

Larisa Cīrule, Gulbenes novada domes deputāte

- Manuprāt, mums ir daudz veselību veicinošu pasākumu. Vai tajos iesaistās, tas ir atkarīgs no katra paša. Ja cilvēks grib, viņš vienmēr atradīs iespējas piedalīties kāda sporta veida treniņos vai nodarbībās. Galvenais saprast, ka tas ir vajadzīgs, jo uzlabo pašsajūtu, garastāvokli un, protams, veselību. Vismaz desmit cilvēki regulāri iesaistās vingrošanas un nūjošanas nodarbībās, kas nelielai cilvēku grupai ir optimāls variants. Zinu, ka daudzi nūjo individuāli. Varu atklāt, ka vairāki cilvēki ar īpašām vajadzībām, kuru kustības ir stipri ierobežotas, pēc ilgāka laika nodarbībās spēj vairāk – kustības ir brīvākas un vieglākas. Sports atgriež dzīvē, tāpēc ir svarīgi regulāri darboties. Katrs var atrast sev piemērotākās fiziskās aktivitātes. Nereti uzskata, ka tikai Rīgā ir daudz iespēju sportot gan lielajiem, gan mazajiem, taču arī Gulbenes novadā tādas ir. Mums ir daudz sporta entuziastu, kuri brīvprātīgi uzņemas vadīt nodarbības un organizēt sacensības. Tiesa, ziemas mēnešos trūkst telpu aktivitātēm, jo sporta zālēm noslogojums ir liels. Tomēr galvenais ir gribēt un darīt, apzinoties, ka tas ir vajadzīgs savai veselībai un priekam.



Irēna Aizpure, Gulbenes sākumskolas sporta skolotāja

- Skolas gados ar fiziskām aktivitātēm savu veselību uzlabo lielākā daļa audzēkņu, bet par augstas klases sportistu kļūst retais. Tomēr ikvienam vienlīdz svarīgi ir apzināties, ka katras regulāras nodarbības veicina fizisko veselību, labvēlīgi ietekmējot visa organisma sistēmu. Fiziskas nodarbības mudina iekļauties noteiktā dienas režīmā, jo ir jāparedz laiks vingrošanai, nūjošanai vai citai aktivitātei. Tās parasti ir pēc darbalaika. Novadā nezinu nevienu darbavietu, kurā būtu vingrošanas pauzes, lai gan tās būtu ļoti vajadzīgas. Tiek paredzētas pīppauzes, bet ne minūte kustībām. Nodarbības var būt tikai ārpus darba laika un vietas. 21.gadsimta sociālā vide prasa, lai katrs normāli domājošs un strādājošs cilvēks apzinātos, cik svarīgas ir fiziskas aktivitātes. Prieks, ka daudzi jo daudzi to saprot. Jau pirms diviem gadiem biju pārsteigta, ka Gulbenē masu sporta aktivitātes tiek izvērstas arvien plašāk. Notiek masu skrējieni, pārgājieni, velobraucieni, laivu braucieni... Ticība medikamentiem kā vienīgajam līdzeklim veselības uzlabošanai mazinās, toties pieaug cilvēku skaits, kuri izvēlas fiziskas nodarbības. Diemžēl tiem, kuriem ir liels ķermeņa svars, nav piemērota ne skriešana, ne braukšana ar riteni. Viņiem ir vajadzīgas ūdens procedūras, peldēšana. Būtu nepieciešams baseins, jo ūdenī cilvēks nejūt savu svaru un var izpildīt kustības ar baudu. Tas ir vislabākais veids, kas netraumē, bet ļauj vingrināt visas muskuļu grupas.



Marita Luika, ģimenes ārste

- Jebkura fiziska aktivitāte paātrina vielmaiņu, tāpēc tā ir laba profilakse, lai izvairītos no cukura diabēta, asinsvadu un citām slimībām. Kustību mums ļoti pietrūkst. Katrs var ielikt savā telefonā aplikāciju, lai noskaidrotu, vai dienā tiek noieti 10 000 soļi. Reizēm paskatos – man ir tikai 0,5 kilometri, tas nozīmē, ka esmu pārvietojusies tikai pa kabinetu. Es visiem saviem pacientiem saku, ka jārūpējas par savu veselību. Var pajautāt jebkuram no viņiem, vai izmanto manas rekomendācijas un ieteikuma lapiņas vingrošanas nodarbībām. Tā ir katra cilvēka atbildība – darīt vai nedarīt. Ir tādi, kuri nekad neko tādu nedarīs. Un ir cilvēki, kuri labprāt iesaistās grupu nodarbībās, jo nevēlas vingrot vieni paši mājās. Tāpēc ir gan ārstnieciskās fizkultūras grupa, gan pilates - vingrojumi dažāda vecuma cilvēkiem, gan aerobikas nodarbības. Rudenī atkal sāksies jogas nodarbības. Manuprāt, Gulbenē nav problēmu atrast sev piemērotāko veidu fiziskām aktivitātēm. Iespējams, dažkārt pietrūkst motivācijas. Jauniešiem uzsveru – cik viņi būs sportiski un veselīgi skolas gados, tik lielas ir iespējas saglabāt veselību vismaz līdz 40 gadiem. Turpretim, bēgot no sporta stundām, nekas labs nav gaidāms. Jāsaprot, ka nevajag tikai sēdēt pie televizora un datora, bet ir jāiet laukā. Kad mūsu bērni auga, viņi nesēdēja istabās. Laukā pagalmos viņiem bija dažādas spēles, līdz vēlam vakaram kūleņoja pa sniega kupenām un nebija ne iesnu, ne saaukstēšanās.