Dzirkstele.lv ARHĪVS

Invaliditāte nav šķērslis atrasties sabiedrībā

Diāna Odumiņa

2018. gada 14. septembris 00:00

21
Invaliditāte nav šķērslis  atrasties sabiedrībā

Gulbenes novadā šobrīd 5 gadījumos skolas vecuma bērniem ar invaliditāti izglītības iestādē ir nodrošināts valsts apmaksāts asistents - “Dzirksteli” informē novada pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta nodaļā. Bet pavisam 68 gadījumos gan pieaugušas personas ar invaliditāti, gan bērni invalīdi novadā izmanto valsts apmaksāta asistenta pakalpojumus, lai varētu piedalīties aktivitātēs ārpus dzīvesvietas. Laikraksts to uzzināja novada sociālajā dienestā. “Katrs gadījums ir individuāls,” “Dzirkstelei” saka dienesta vadītājs Jānis Antaņevičs.

Jāiesniedz žūksnis dokumentu
Asistenta nepieciešamība personai ar invaliditāti ārpus mājām var būt ļoti dažāda. Taču asistenta pakalpojumus invalīds var izmantot tikai tik stundu, cik būs noteikts. Lai tiktu pie sava asistenta, novada sociālajā dienestā ir jāiesniedz kaudze ar dokumentiem – iesniegums, izziņas, vajadzību apliecinājums un pierādījumi. Jāsaprot, ka valsts nevar nodrošināt un apmaksāt tādu asistentu, kurš nepārtraukti atradīsies blakus invalīdam. Tas ir iespējams vienīgi privātā kārtībā un par privātiem līdzekļiem.
Bērniem invalīdiem ir iespēja saņemt asistenta pakalpojumus bērnudārzā vai skolā. Asistenta un īpašās kopšanas pabalsta nepieciešamību vispirms nosaka Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija – skaidro J.Antaņevičs.
Cilvēkiem ar invaliditāti, kuri vecāki par 18 gadiem un kuriem ir nepieciešama īpaša kopšana, ir iespēja pretendēt uz pabalstu 213,43 eiro mēnesī, no kura arī var algot asistentu. Turklāt šīm personām divas reizes gadā novada sociālais dienests var piešķirt valsts nodrošināto pabalstu transporta izdevumu kompensēšanai. Pabalsta apmērs ir 79,68 eiro par katru sešu mēnešu periodu. Turklāt, kā norāda J.Antaņevičs, sociālais dienests pašvaldībā dzīvojošajiem 1.grupas invalīdiem divreiz gadā nodrošina iespēju par brīvu izmantot dienesta transportu, lai, piemēram, nokļūtu pie ārsta, uz slimnīcu, uz sanatoriju. Ja lūgums pēc transporta nodrošinājuma no 1.grupas invalīda sociālajā dienestā tiek saņemts jau trešo reizi gadā, būs jāmaksā pēc oficiālā izcenojuma – 0,10 eiro par nobraukto kilometru gulošajam un 0,15 eiro par nobraukto kilometru ratiņkrēslā sēdošajam 1.grupas invalīdam.

Asistents izglītības iestādē ir palīgs
Gulbenes 2.vidusskolā praksē zina, kāda ir asistentu loma, palīdzot bērniem ar invaliditāti. Šobrīd tikai vienam bērnam ar kustību traucējumiem skolā ir nepieciešams šāds palīgs, lai nodrošinātu pašapkalpošanos. “Agrāk mums skolā bija vairāki bērni ar invaliditāti, kuriem bija arī nepieciešami asistenti. Ja tie bija bērni ar garīga rakstura traucējumiem, kuri mācījās pēc speciālās izglītības programmas, asistents palīdzēja organizēties mācību darbam,” “Dzirkstelei” stāsta skolas direktore Edīte Kanaviņa.
Ilgus gadus Gulbenes 2.vidusskolā bija speciālā klase bērniem ar attīstības traucējumiem. Šajā mācību gadā skolā tādas nav. Ir viens audzēknis ar īpašām vajadzībām, kuru māca integrēti vispārizglītojošajā klasē. Tajā pašā laikā skolā ir akreditētas trīs speciālās izglītības programmas: bērniem ar mācīšanās traucējumiem, ar garīgās attīstības traucējumiem un ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem. Šajā mācību gadā bērni ar īpašām vajadzībām Gulbenes novadā ir izvēlējušies mācīties galvenokārt divās skolās – Galgauskas pamatskolā (realizē izglītības programmu bērniem ar mācīšanās traucējumiem un bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem) un Sveķu internātpamatskolā (piedāvājumā izglītības programma ar garīgās attīstības traucējumiem, kā arī ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem vai vairākiem smagiem attīstības traucējumiem). Tomēr arī citās novada vispārizglītojošajās skolās esot pa kādam tā saucamajam integrētajam bērnam, kurš mācās pēc speciālās programmas, atrodoties kopā ar citiem vispārizglītojošajā klasē.
Arī novada bērnudārzos ir iespējams uzņemt bērnus ar īpašām vajadzībām. Izglītības programmu bērniem ar valodas attīstības traucējumiem piedāvā Gulbenes “Auseklītis”, kā arī Lejasciema “Kamenīte”. Gan “Kamenītē”, gan Stāķu bērnudārzā un Jaungulbenes “Pienenītē” ir tā saucamie integrētie bērni, kuriem ir dažāda rakstura grūtības vai problēmas. Stāķu bērnudārza vadītāja Sintija Ločmane “Dzirkstelei” stāsta, ka šobrīd kāda audzēkņa māmiņa kārto dokumentus, lai kļūtu par asistenti savam bērnam ar īpašām vajadzībām. Šī māmiņa būs pirmā un pagaidām vienīgā asistente bērnudārzā. S.Ločmane saka: “Tas ir tikai pozitīvi!” Bērnudārza vadītāja skaidro, ka mamma kā asistente savam bērnam sniegs drošības sajūtu, noņems bailes atrasties vidē ārpus mājām. Tas ir svarīgi socializēšanās gaitā.
Arī Lejasciema bērnudārzā tiek piedāvāta izglītības programma bērniem ar jauktiem attīstības traucējumiem. Tāpat arī Stāķu bērnudārzā, taču tur vēl nodrošina izglītības programmu bērniem tieši ar garīgās attīstības traucējumiem. Jaungulbenes bērnudārzā “Pienenīte” piedāvā izglītības programmu bērniem ar fiziskās attīstības traucējumiem. Ja pieprasījums pēc speciālajām izglītības programmām ir tikai vienam vai pāris bērniem, grupa netiek veidota. Šādu bērnu integrē kopā ar citiem audzēkņiem, taču darbojas ar viņu, vadoties pēc speciālās izglītības programmas.

Uzziņai

◆ Asistents ir fiziska persona, kas sniedz atbalstu personai ar ļoti smagas vai smagas pakāpes funkcionēšanas ierobežojumu tādu darbību veikšanai ārpus mājokļa, kuras tā invaliditātes dēļ nevar veikt patstāvīgi, - nokļūt vietā, kur tā mācās, strādā, saņem pakalpojumus, pārvietoties un aprūpēt sevi izglītības iestādē, algotā darbavietā, būt saskarsmē ar citām fiziskajām un juridiskajām personām, kā arī palīdz personai ar redzes invaliditāti apgūt profesionālās pamatizglītības, profesionālās vidējās izglītības vai augstākās izglītības programmu.
◆ Pašvaldība ir asistenta pakalpojumu piešķīrēja personām ar 1. vai 2. invaliditātes grupu, kā arī bērniem no 5 līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti. Vadīšanās notiek pēc Ministru kabineta noteikumiem “Kārtība, kādā piešķir un finansē asistenta pakalpojumu pašvaldībā”. 
◆ Asistenta pakalpojumu ir tiesīga sniegt fiziska persona, kurai ir darba vai personiskā pieredze saskarsmē ar personu ar invaliditāti. Asistenta pakalpojumu persona var sniegt vairākām personām ar invaliditāti, nepārsniedzot 40 stundas nedēļā.
◆ Sociālais dienests nosaka asistenta pakalpojuma apjomu (stundas nedēļā); asistenta pakalpojuma ilgumu (vienreizējs, uz vienu mēnesi, vairākiem mēnešiem, līdz kārtējā gada beigām vai vienu gadu).
◆ Asistenta pakalpojumu izglītības iestādē (mācību procesā) valsts apmaksā bērniem no 5 gadu vecuma, ja bērns ir invalīds un viņam ir Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas atzinums par īpašās kopšanas nepieciešamību sakarā ar smagiem funkcionāliem traucējumiem.