Dzirkstele.lv ARHĪVS

Atrod pusdārgakmeni veiksmei: SIA “Latvijas pusdārgakmens” - unikāls uzņēmums Latvijā

Mārīte Dzene

2018. gada 14. septembris 00:00

104
Atrod pusdārgakmeni veiksmei: SIA “Latvijas pusdārgakmens” - unikāls uzņēmums Latvijā

Droši vien ne katrs tic, ka Latvijā var atrast dārgakmeņus un pusdārgakmeņus – ahātus, jašmu, unakītus un citus. Gulbenietis Ainis Vorobjovs gatavojās braukt uz Skandināviju, lai tos meklētu. Taču, izzinot un pētot, kādi izskatās neapstrādāti dārgakmeņi, saprata – tādi varētu būt tepat, jo ledāji tos no Skandināvijas atnesa uz Latviju. Nolēma – ja nedēļas laikā atradīs kaut ko vērtīgu, tad paliks dzimtenē. Jau pirmajā meklējumu dienā Ainis kaļķakmenī atrada ahātu, pēc tam – jašmu. Joprojām darbnīcā Litenē uz plaukta stāv divi neapstrādāti pusdārgakmeņi, kas viņam lika palikt Latvijā.

Vienīgie apstrādā pusdārgakmeņus
Tagad jebkurš par iespēju atrast dārgakmeņus var pārliecināties SIA “Latvijas pusdārgakmeņi” darbnīcā, kas iekārtota Litenes muižas staļļos. Tur Anita un Ainis gatavo rotas, demonstrē pusdārgakmeņu apstrādi, vada izglītojošas meistarklases un ekskursijas. Pusdārgakmeņi ar savu blīvumu, krāsu niansēm un citām fizikālajām īpašībām ir unikāli, bet vērtīgi tie kļūst, kad tos apstrādā – skaldot, veidojot formu un slīpējot. Darbnīcā šķiet, ka pusdārgakmeņi ir visur. Tomēr dabā tos ieraudzīt spēj vien retais. Sākumā A.Vorobjovs savus atradumus veda pārbaudīt uz Tartu Ģeoloģijas universitāti, kur atzina, ka dārgakmeņi un pusdārgakmeņi ir jaunatklājums Latvijā, arī Baltijā. Pamazām Ainis spēja tik precīzi noteikt pusdārgakmeņus, ka nebija vajadzības tos pārbaudīt Tartu.
SIA “Latvijas pusdārgakmeņi” ir unikāls uzņēmums, kas kļuvis populārs ne tikai Gulbenes novadā, bet arī Latvijā. Par to ir viens no šīsvasaras 26 Vidzemes veiksmes stāstiem, kas, pārstāvot Gulbenes novadu,  spēcina pašus un iedvesmo citus. “Esam vienīgie šajā jomā. Iespējams, tāpēc mūs izvirzīja,” secina Ainis. Viņš nedomā, ko tas ir devis vai ietekmējis, jo svarīgākais ir darbs. “Ja man nepatiktu, es to noteikti nedarītu. Visu laiku kaut kas mainās. Katrs darbs ir individuāls, un tas man tiešām patīk. Standartizācija man nav pieņemama, tas būtu pārāk vienmuļi,” pamato A.Vorobjovs.

Var lepoties ar unikālu biznesu
Notikums vai darbs par stāstu kļūst tad, kad ar to dalās. Tāds ir Vidzemes plānošanas reģiona mērķis, mudinot pašvaldības ieteikt stāstus no katra novada. “Visticamāk, ka otra līdzīga stāsta par pusdārgakmeņiem Latvijā nav. Man ir prieks, ka gulbenieši ar tādu var lepoties. Tas apliecina, ka iespējams radīt biznesu no tā, kas mums ir apkārt. Turklāt attīstot savu hobiju, jo akmeņu apstrāde ir Aiņa sirdslieta,” atzīst Vidzemes uzņēmējdarbības centra vadītājs Māris Ozols. 
A.Vorobjovam rodas arvien jaunas idejas. Diemžēl ne visas var ātri īstenot, jo ir “tikai divas rokas”. Sapnis ir ne tikai izveidot ekspozīciju, kurā var iepazīties ar dažādiem jašmas veidiem, bet arī atvērt juvelierizstrādājumu veikalu. Anita un Ainis izgatavo gan rotaslietas – kulonus, piespraudes, auskarus, gan arī svečturus, atslēgu piekariņus un suvenīrus.
A.Vorobjovs spriež, ka šovasar interesentu ir apmēram tikpat, bet varbūt arī vairāk. Pagaidām nav skaitīts un rēķināts, jo sezona vēl turpinās. Arvien piesakās jauni apmeklētāji gan individuāli, gan grupās. “Ārzemnieki gan pie mums bijuši maz, jo nav reklāmas Gulbenes – Balvu ceļa malā, kas mudinātu iegriezties Litenē. Daudzi brauc garām. Reklāmu ir paredzēts izvietot nākamgad,” saka A.Vorobjovs.

Mudina skatīties akmeņus zem kājām
Protams, ja ir izdevies atrast pusdārgakmeni, tad tas ir vēl jo vērtīgāks īpašas rotas izgatavošanai atradējam. Darbnīcā ir lāzera gravieris, lai iegravētu vārdu, horoskopa vai citu zīmi.   
Pusdārgakmeņus A.Vorobjovs apstrādā jau 3 gadus, bet viņa darbnīca Litenē ir 1,5 gadus. Darba ir daudz un nepārtraukti, jo tiek izpildīti gan individuāli pasūtījumi rotu izgatavošanai, gan vadīta pusdārgakmeņu meklēšana ekspedīcijās uz karjeru, palīdzot tos identificēt. “Vispirms darbnīcā paskatās, kādi ir neapstrādāti akmeņi, cenšas atcerēties un atrast tos dabā. Tad atgriežamies darbnīcā un pētām, vai ir izdevies atrast. Nozāģējam un apskatāmies tekstūru,” skaidro A.Vorobjovs.
Katram pusdārgakmenim ir sava nianse, kā to var atpazīt: jašmai - viena, serpentīnam – cita. Tomēr vairumam akmeņu nav vērtības, tie noder kā būvmateriāli – granīts, gneiss, kaļķakmens, dolomīts, tāpēc ir jāzina, ko meklēt. Starp 10 000 akmeņiem tikai viens ir pusdārgakmens, taču ārēji tas ir tāds pats parasts akmens. “Mācu, ka vispirms ir jāprot iepazīt nevajadzīgos akmeņus. Tad ir vieglāk atrast vajadzīgos, kurus atliek zāģēt un pētīt, kādi tie ir pēc struktūras un cietības. Vajadzīgas 45 līdz 50 minūtes, lai pārzāģētu akmeni vairāk nekā 10 centimetru diametrā,” stāsta Ainis. Viņš ir daudz braukājis pa Latviju, tāpēc droši var teikt – pusdārgakmeņi ir visur, vajag tikai skatīties sev zem kājām. Savulaik Ainis pusdārgakmeni atradis Gulbenē.