Dzirkstele.lv ARHĪVS

Asina prātus erudīcijas spēlē

Inita Savicka

2018. gada 18. septembris 09:33

2451
Asina prātus erudīcijas spēlē

Kuplā pulkā sestdienas vakarā interesenti no Gulbenes novada un citām Latvijas vietām pulcējās Gulbenes kultūras centrā, lai pārbaudītu savas spējas erudīcijas spēlē “Prāta spēles: simtgades kauss”.

Dosies uz reģiona pusfinālu
Gulbenes novada bibliotēka bija tik kupli pārstāvēta, ka tika izveidotas pat divas komandas. Gulbenes novada bibliotēkas vadītāja Antra Sprudzāne stāsta, ka komanda izcīnījusi trešo vietu. Ļoti sīva cīņa bijusi ar otrās vietas komandu “Sēņotāji”, kura arī ir no Gulbenes novada. “Mana komanda dosies uz reģiona pusfinālu. Spēle bija saistoša un aizraujoša. Visiem ļoti patika,” stāsta A.Sprudzāne. Spēlē bija desmit kārtas, katrā kārtā pieci jautājumi, uz kuriem jāatbild trīs minūšu laikā. Kārtas bija par vienu konkrētu tēmu, un ir jābūt ļoti erudītam, jāpārzina Latvijas vēsture kopumā, nenoliedzams ir arī veiksmes faktors, lai uzrādītu labus rezultātus. “Bija arī sarežģīti jautājumi. Tas bija liels izaicinājums mums - bibliotekāriem,” atzīst A.Sprudzāne.
Skolotāja Biruta Rukmane pārstāv komandu “Sēņotāji”, kurā kopā pulcējās radinieki - Virziņu un Pērkonu ģimenes. Viņi izcīnīja otro vietu. “Atnācām un uzvarējām!” priecājas B.Rukmane. Divas stundas aizritējušas nemanot. Viņu pārsteidzis, ka piedalās tik daudz komandu. “Bijām noskaņoti, ka vajadzētu tikt sešniekā, bet par otro vietu nebijām pārliecināti. Malace mūsu komandas kapteine Zane Pērkone!” uzsver B.Rukmane.

“Iekrīt” uz jautājumu par Gulbeni
Spēlē piedalījās arī Aleksandrs Ogorodovs no Lizuma kopā ar jaunākajiem dēliem Andi un Nauri. “Dēli jau ir piedalījušies Rīgā šajās “Prāta spēlēs”. Šoreiz dēls Raivis netika, arī sieva netika, tāpēc bijām nepilnā sastāvā. Bija aizraujoši! Jautājumi bija specifiski, grūti, arī par ļoti senu vēsturi. Piemēram, jautājums, kas saistījās ar 1192.gadu. Kurš gan to var atcerēties?! Bet man patika, tikai par vēlu pamodāmies, jo šīs spēles posmi jau bija notikuši citviet, palikuši vairs tikai divi pēdējie posmi – Ventspilī un Saldū. Dēli plāno braukt uz Ventspili uzspēlēt. Pirmo vietu pie  mums izcīnīja spēcīga komanda no Rīgas. Tā piedalījusies jau vairākos posmos,” zina teikt A.Ogorodovs.
Šķieneriete Ilona Pitkeviča šajā spēlē piedalījās jau otro reizi. “Ļoti patika! Tā ir ļoti izzinoša spēle. Jautājumi neatkārtojas. Šoreiz bija citas tēmas, un tās bija ļoti interesantas. Bija jautājumi, kas pārsteidza - par senajām kaujām, Nobela prēmiju. Uz to nebijām gatavi. Jautājumi par Gulbeni nebija sarežģīti, bet nezinājām, ka “Bēbīšu gājienam” ir nomainīts nosaukums un tagad ir “Mazo gulbīšu svētki”. Tur mēs “iekritām”. Mēs no 17 komandām palikām 13. Uzvarēt jau grib visi, arī tie, kuri saka, ka negrib, bet, lai uzvarētu, ir ļoti daudz jāzina,” secina I.Pitkeviča.
Katra posma labākās komandas tiksies reģiona pusfinālos un tad cīnīsies par unikāla dizaina Simtgades kausu lielajā finālā novembrī Rīgā.

Uzziņai“Prāta spēles: Simtgades kauss” ir dāvana Latvijai 100 gadu svinības. Mērķis ir kopējas svētku sajūtas veidošana, nedaudz citādā veidā svinot Latvijas simtgadi. Spēlē var piedalīties ikviens. Spēļu sērija veltīta jautājumiem, kas saistīti ar Latviju, tās vēsturi un kultūru. Tā kā “Prāta Spēles: Simtgades kauss” posmi notiek 25 pilsētās visos Latvijas reģionos, atlases spēlēs īpaši tika aicināti piedalīties vietējie iedzīvotāji, jo jautājumi ir arī par attiecīgās pilsētas un novada vēsturi. Pusfinālām kvalificējas 5 rezultatīvākās komandas no katras (reģiona) pilsētas, kurā viens dalībnieks vienlaikus var pārstāvēt tikai vienu komandu.