Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ceļā uz pils vēsturisko greznību

Inita Savicka

2018. gada 12. oktobris 00:00

2322
Ceļā uz pils vēsturisko greznību

“Dzirkstele” jau rakstīja, ka Gulbenes novada pašvaldība par minēto darbu veikšanu noslēgusi līgumu ar pilnsabiedrību “RERE Meistari 1”. Stāmerienas pils atjaunošanas darbi iekļauti projektā “Gaismas ceļš cauri gadsimtiem”.
Tas ir projekts, kurā ir iesaistījusies ne tikai Gulbenes novada pašvaldība, bet arī citi partneri. Šī projekta gaitā tiks izveidota ekspozīcija par pils vēsturi un baronu Volfu dzimtu.

Saglabājusies samērā labi
Pēc 1905.gada, kad pils cieta ugunsgrēkā, tā ir ievērojami mainījusi savu sākotnējo veidolu. SIA “RERE Meistari” projektu vadītājs Andris Sausiņš laikrakstam atgādina, ka celtnieki darbus uzsākuši jūlijā. Trīs mēnešu laikā apzināta pils kompleksā esošā lietusūdeņu kanalizācijas sistēma, atrakti ēkas pamati, nostiprinātas un pārmūrētas pamatu un pagrabstāva bojātās daļas, kā arī veikta ēkas pamatu vertikālā hidroizolācija. Kamēr ir piemēroti laikapstākļi, galvenokārt norit fasādes mūrēšanas un labošanas darbi, kā arī tiek restaurēti logi. Sākotnēji bija paredzēts uzsākt arī jumta konstrukciju remontdarbus, taču tie atlikti, līdz laiks kļūs aukstāks. “Ziemā strādāsim pie pārseguma un jumta konstrukcijām, kā arī veiksim citus darbus, kuru īstenošanai aukstais laiks nebūs traucēklis,” stāsta A.Sausiņš.
Uzsākot darbus pie Stāmerienas pils restaurācijas, atklājies, ka ēkas fasāde ir daudz sliktākā stāvoklī. Vienā tās daļā atklājās pamatīga plaisa, kā arī daudzviet sienu mūrējums bija izdrupis. “Domājams, ka pēc ugunsgrēka 1908.gadā pils ir ievērojami pārbūvēta, un vēsturiski tā ir izskatījusies citādāk. Piemēram, vietā, kur mūsdienās atrodas zāle, ir bijis cits stāvu dalījums, jo tika atklātas aizmūrētas logu ailas, kuru augšdaļa atradās krietni virs esošās zāles grīdas līmeņa,” stāsta A.Sausiņš un piebilst, ka, salīdzinot ar citām Latvijas pilīm un muižām, Stāmerienas pils ir samērā labi saglabājusies. To ir paglābis tas, ka pils ir atradusies zem jumta un tajā kāds vienmēr - labāk vai sliktāk - ir saimniekojis. Padomju varas gados ir pārbūvēts ēkas jumta stāvs, lai pielāgotu to tehnikuma vajadzībām, un izzāģētas konstrukcijas. “Pieļauju, ja tas nebūtu darīts, pils pašlaik būtu daudz labākā stāvoklī. Protams, sava daļa zaudējumu ir jānoraksta arī laikazobam,” saka A.Sausiņš.

Iespējams, būs akmens slānekļa jumts
Veicot pils pamatu atrakšanas darbus, tika atrasti akmens slānekļa jumta seguma fragmenti, kas norāda, ka pilij pirms ugunsgrēka, iespējams, bijis akmens slānekļa jumta segums. A.Sausiņš “Dzirkstelei” rāda vienu no labāk saglabātajiem demontētajiem betona dakstiņiem un pieļauj varbūtību, ka to savulaik izgatavojis kāds vietējais amatnieks. Pašlaik ir aktuāls jautājums, vai no jauna izgatavot trūkstošos dakstiņus un restaurēt vecos vai uzklāt jaunu akmens slānekļa jumta segumu. Tādēļ notiek šī jautājuma saskaņošana ar Valsts pieminekļu inspekciju.
Savukārt pils logi ir saglabājušies apmierinoši. Logu rāmjus paredzēts krāsot autentiskā tonī - viegli pelēkā krāsā. Arhitekte I.Caunīte stāsta, ka ilgu laiku domājusi, kādu krāsas toni izvēlēties logu rāmjiem. “Paskatījāmies vecos toņus. Grūti jau pielasīt. Centīsimies saglabāt visu, ko var. Logu rāmju rokturīši ir brīnišķīgi! Tas ir metāls un kalpo ilgi,” saka arhitekte.

Lauvu galvas - stipri cietušas
Stāmerienas pili nodedzināja 1905.gada revolūcijas laikā. Drīz pēc tam tika uzsākti atjaunošanas darbi, kas pabeigti 1908.gadā. Pili sākotnējā veidolā vairs neatjaunoja, un tās fasādēs tika iekļauti jūgendstila elementi – dekoratīvi ciļņi – lauvu, sieviešu galvas un augu motīvi, kā arī baronu Volfu dzimtas ģerbonis.
A.Sausiņš stāsta, ka pils fasādē ir vairākas lauvu galvas, no kurām viena pašlaik ir noņemta paraugam, lai atlietu no jauna. Lauvu galvas ir jāizgatavo no jauna, jo tās ir sliktāk saglabājušās nekā citi ciļņi. “Lauvu galvas bija izgatavotas no ģipša, tādēļ ievērojami cietušas. Restaurācijas procesā lauvu galvas tiks izgatavotas no betona.
Ciļņi ar sieviešu galvām un augu motīviem ir labāk saglabājušies, un tie tiek restaurēti uz vietas. Arī kolonnas ir sliktā stāvoklī un tiks izgatavotas no jauna.
Pie pils ieejas ir noņemti akmens pakāpieni, kurus arī restaurēs, bet zudušos izgatavos no jauna.
Plānots, ka Stāmerienas pils būvdarbi ilgs līdz 2019.gada beigām.