Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kā rudenī un mitrā laikā pareizi uzglabāt maizi?

Kā rudenī un mitrā laikā  pareizi uzglabāt maizi?

Rudenī gaiss kļūst mitrāks ne tikai ārā, bet arī mājās. Mitruma dēļ bojājas augļi un dārzeņi un tā ietekmei pakļauti arī citi pārtikas produkti. No mitruma un kukaiņiem īpaši rudenī cieš maize un graudaugu produkti.
Nepareizi uzglabāts maizes klaipiņš var zaudēt savas labās īpašības, kā rezultātā pārtika būs vienkārši jāmet ārā. Ko darīt, lai maize saglabātos svaiga, uzturvielām bagāta un garda?

Saudzēt no kukaiņiem un pelējuma
Latvijas Dabas muzeja speciālisti uzsver, ka šāgada ļoti siltā un garā vasara ir veicinājusi kukaiņu aktivitāti. Piemēram, aktivizējas pārtikas svilnis, kas dzīvo iekštelpās (dzīvokļos, mājās, veikalos, noliktavās) visos augu izcelsmes produktos, piemēram, miltos, miltu izstrādājumos un maizē. Rudens periodā īpaši rosīgas ir kļuvušas arī augļu mušiņas jeb drozofilas. Savukārt mitrās un nevēdinātās telpas ir piemēroti apstākļi pelējuma sēnes sporu attīstībai.
Pārtikas sviļņu kāpuri ēd dažādus augu izcelsmes produktus, piemēram, miltus, graudus un sēklas, kaltētus augļus, tēju, makaronus, kā arī maizi un maizes produktus. Kad tauriņš nonācis pie pārtikas produktiem, tas sadēj oliņas, no kurām jau drīz izšķiļas kāpuri, kas pārtiek no produktiem, veidojot tajos tīmekļus. Jo siltāks laiks, jo ātrāk pārtikas svilnis attīstās, karstā laika ietekmē ir pagarinājies sviļņu reproduktīvais cikls. Ja savās mājās ieraugāt lidojam pārtikas svilni, ir ļoti svarīgi pēc iespējas ātri atrast tā dzīves un barošanās vietu un to iztīrīt. Šos tauriņus visvairāk interesē sausa un nobriedusi maize. Bieži mēs sviļņus atnesam mājās no veikala.
Pelējuma sēņu sporas atrodas gaisā. Maizē pēc cepšanas pelējuma sporu nav, jo karstajā temperatūrā tās iet bojā. Pelējuma veidošanos ietekmē mitrums un siltums. Rudzu maizē pelējums rodas lēnāk, jo ierauga dēļ tajā ir skābāka vide. Arī nesagriezta maize pelē lēnāk. Tās garozā ir zemāks mitruma daudzums nekā maizes mīkstumā, tāpēc pelējuma sēnes sporas neattīstās tik ātri. Maizes pelēšanu paātrina mitrs un silts laiks, arī rudenī gaisā ir lielāka pelējuma sēņu sporu koncentrācija.
 
Ievērot piecus glabāšanas principus
“Maize ir paredzēta izlietošanai ražotāja noteiktajā laikā, kas balstīts uz īpašu realizācijas laika noteikšanas testu. Tāpēc iesaku maizi pirkt biežāk un mazākos iepakojumos,” aicina maiznīcas “Fazer” produktu attīstības vadītāja Baltijā Arlita Sedmale.
Iegādājoties maizi, jāpievērš uzmanība derīguma termiņam, kas norādīts uz iepakojuma. Jāizvēlas svaigākā no maizēm jeb tā, kuras derīguma termiņš ir aktuāls vēl kādu laiku. Maizes derīguma termiņš parasti ir īss – vidēji trīs līdz piecas dienas.
Teju visi maizes kukulīši ir iepakoti dažādu izmēru un krāsu maisiņos, un ieteicams atstāt maizi šajā iepakojumā arī tad, kad tā atvesta mājās. Polietilēna vai papīra maisiņš pasargā maizi no putekļiem, mitruma un citiem iespējamajiem kaitējumiem.
Maizi var likt šim nolūkam paredzētajā maizes kastē vai traukā, kas pilda tās funkciju. Dabiska materiāla maizes kaste istabas temperatūrā ap 20 grādiem ļaus tai ilgāk saglabāt vērtīgās vielas. Maizes kaste regulāri jātīra.
Jāpievērš uzmanība, lai maizes uzglabāšanas vietā neiekļūtu mitrums, kas veicina pelējuma sēnes attīstību. Maizei jābūt brīvai no mitruma un iespējas veidoties kondensātam. To nevar turēt tuvu pie radiatoriem un tiešos saules staros.
Kukaiņi mēdz pārvietoties un iemitināties nevēlamākajās vietās, tostarp arī maizē. Tādēļ nevajadzētu dārzeņus, augļus un ogas likt maizes tuvumā. Jāseko līdzi, kādus produktus liek iepirkumu maisiņā blakus maizei. Piemēram, tārpi no augļiem vēlēsies pārcelties uz labāku dzīvi maizes kukulītī.