Dzirkstele.lv ARHĪVS

Būt vai nebūt 1,5 miljonus eiro vērtai izklaides vietai Gulbenē?

Diāna Odumiņa

2018. gada 13. novembris 00:00

4483
Būt vai nebūt 1,5 miljonus  eiro vērtai  izklaides vietai Gulbenē?

Apjukumu ne tikai novada deputātos, bet arī pašvaldības administrācijā raisījusi sabiedrības pretestība idejai par pusotru miljonu eiro vērta atpūtas laukuma izveidi Gulbenē bijušā padomju laiku lidlauka teritorijā. Ir izskanējis daudz kritisku vērtējumu par pašvaldības darbinieku gara lidojumu. Iespējams, ka arī pašvaldības administrācijā par šo tēmu nerimst strīdi.
“Dzirksteles” rīcībā nonācis elektroniski izsūtīta ielūguma teksts, aicinot pašvaldības administrācijas darbiniekus 7.novembrī pēc darba palikt uz pārrunām “par pašvaldības ieceri veidot apjomīgu brīvā laika pavadīšanas kompleksu Gulbenē”. Norādīts: “Tikšanās mērķis (tālāk pasvītrots – red.) vienoties par kopīgu pašvaldības viedokli, kuru paust turpmākajās sanāksmēs ar iedzīvotājiem.”
Kā jau ziņots, vakar, 12.novembrī, bērnudārzā “Auseklītis”, šodien, 13.novembrī, jauniešu centrā “Bāze” un otrdien, 20.novembrī, Gulbenes novada pašvaldībā darbinieki tiksies ar iedzīvotājiem, lai runātu “par daudzfunkcionālā atpītas kompleksa izveidi Gulbenē – par to, kādam tam būtu jāizskatās, kādas iekārtas jāuzstāda, lai brīvo laiku tajā varētu pavadīt dažāda vecuma iedzīvotāji un viesi”.

Tikai lūguši darbiniekus izteikt domas
Uz 7.novembra apspriedi novada pašvaldībā, vadoties no elektroniski izplatītā ielūguma teksta, bija “aicināts ikviens”, tomēr nebija gaidīti deputāti. To “Dzirkstelei” apstiprina arī novada domes priekšsēdētājs Normunds Audzišs, kurš saka, ka deputāti neesot bijuši aicināti.
Novada pašvaldības izpilddirektore Guna Švika “Dzirkstelei” bilst: “Šī bija iekšējā darba sanāksme. Protams, ka deputāti drīkstēja nākt. Neviens jau nekad netiek projām dzīts.” Viņa skaidro, ka sanāksme tikusi organizēta pēc pašvaldības Attīstības un īpašumu nodaļas iniciatīvas. Iepriekš par daudzfunkcionālā atpūtas kompleksa ideju administrācijā sarunas bijušas vadības līmenī, kā arī Attīstības un projektu nodaļā. Uz sarunu plašākā lokā, pieaicinot arī citus kolēģus no administrācijas, par šo jautājumu kopā sanākšana bijusi pirmo reizi un notikusi 7.novembrī. “Nodaļas darbinieki aicināja kolēģus izteikt katram savu viedokli. Un šis viedoklis nebija īsti visiem vienāds. Bija katram savi priekšlikumi. Tā bija iekšējā darba sanāksme. Jo iekšējām darba sanāksmēm nevar nemaz uz āru būt tas viedoklis. Vairāk tika uzklausīti priekšlikumi, ko kurš domā,” stāsta G.Švika. Viņa piebilst, ka šāda veida sanāksmes par dažādiem jautājumiem novada pašvaldībā notiekot gandrīz katru dienu. “Mēs kopā sanākam, runājam un pēc tam šo viedokli nesam deputātiem. Mēs jau nevaram viedokli deputātiem nest, ja neesam paši pārrunājuši,” skaidro G.Švika.
Viņa arī uzsver, ka 27.septembra novada domes sēdē deputātu vairākums ir nobalsojis par aktīvās atpūtas kompleksa idejas tālāko virzību. G.Švika savu nostāju šajā jautājumā skaidro tā: “Es nedrīkstu apstrīdēt, man ir jāvada darbi tā, kā ir lēmis deputātu vairākums.” Tajā pašā laikā viņa akcentē, ka 7.novembra sanāksmē administrācijas darbiniekiem “nebija viedokļa uzspiešana”.
N.Audzišs saka, ka sanāksmes mērķis bijis “nevis par vienota viedokļa, bet vispār par viedokļa” noskaidrošanu. “Tā bija diskusija par to pašu jautājumu. Par to, kad šī ideja ir atbalstāma, pie kādiem nosacījumiem, kāds vispār ir kopējais redzējums. Tas nebija nekas slēpjams. Darbinieki vienkārši vēlējās savā starpā izrunāt,” viņš saka.

Ne jau momentā realizējama ideja
N.Audzišs skaidro, ka aktīvās atpūtas kompleksa ideja bijušajā Gulbenes lidlaukā “ir tikai viena no pilsētu attīstošajām idejām”. Taču viņš aicina raudzīties kopumā uz visu pilsētas attīstību, uz to, kāda tipa objekts katrā konkrētajā vietā varētu iederēties. Taču tas nenozīmē, ka deputātu balsojuma rezultātā akceptēta ideja tūlīt jau varētu tikt realizēta. “Nebūs tā, ka tūlīt ņemsim kredītus un pavasarī sāksim būvēt. Nebūt nē! Drīzāk izskatās, ka šis projekts varētu tikt realizēts 2020. vai 2021.gadā,” stāsta N.Audzišs. Viņš arī kategoriski noraida baumas par to, ka pašvaldībā sarunāts un sasolīts, konkrēti kurš uzņēmums būvēs jau minēto atpūtas kompleksu. “Kādas muļķības! Vēl nav nekas skaidrs. Ir vispirms jāaptaujā uzņēmumi, kādas iekārtas tiek piedāvātas, kas jauns ir parādījies pasaulē šajā jomā, kas ir interesants, kas ir izglītojošs. Ideja vēl nav nemaz līdz galam skaidra par to, uz ko mēs virzītos – uz sportu, uz izglītošanos, uz atpūtu. Tur ir tā loģiski un prātīgi viss jāsaliek. Vai, cik tālu vēl mēs esam līdz tam!” viņš saka. 
Uz jautājumu, vai pašvaldība ar savu grandiozo ieceri gadījumā neiejaucas lauciņā, kas patiesībā ir vieta uzņēmējdarbībai, N.Audzišs atbild: “Ja kāds uzņēmējs to var “pavilkt”, mēs simtprocentīgi atdodam visu uzņēmumam. Bet lielākoties, kā mēs redzam citās pilsētās, kā tur tiek aprīkoti parki un rotaļlaukumi, šī joma nenes nekādu peļņu. Tur pasaulē, kur ir lielie “Lunaparki”, “Disnejlendas”, tur ir citādāk. Šeit, Gulbenē, ir doma vienkārši izveidot priekš mūsu cilvēkiem vietu lietošanai par brīvu. Tas ir domāts cilvēku atpūtai un labai laika pavadīšanai.”


Vai jāpārskata lēmums par atpūtas kompleksa ideju bijušā lidlauka teritorijā?

 
Normunds Audzišs: - Protams, viss ir pārskatāms. Nekas jau vēl nav akmenī iecirsts.

Larisa Cīrule: - Tagad tiek organizētas diskusijas. Jāuzklausa cilvēku viedokļi. Ja sabiedrības vairākums lems par to, ka nevēlas, protams, tad var pārskatīt. Var lemt. Neviens lēmums jau nav galīgs un neapstrīdams. Vienkārši bija tāda iespēja, bija iniciatīva kaut ko tādu grandiozu uzbūvēt. Bet piekritīšu, ka sabiedrības viedoklis ir ņemams vērā. 

Mārtiņš Bogdans: - Jā! Šis atpūtas komplekss ir mērķtiecīgs dažu pašvaldības darbinieku sapnis.
Tāpat kā daudzi novada iedzīvotāji es arī esmu pret to. Ir jāieklausās iedzīvotājos. Esmu piedalījies vienā šādā sanāksmē, kurā cilvēki izteica domas. Bija ļoti inteliģenti pausti un vērā ņemami viedokļi. Nepārliecina arguments, ka šāda izklaides vieta mudinās atgriezties no novada aizbraukušās ģimenes. Ja te nav darba iespēju, nebūs iemesla braukt atpakaļ.

Normunds Mazūrs: - Cik liela sabiedrības daļa ir pret? Jums ir kāda statistika? Par ko ir runa?! Visur pret izsakās vieni un tie paši cilvēki. Pielieto kritiku un vairāk nekā. Tie cilvēki, kuri ir atklāti, kuri atnāk tikties, tie argumentē savu nostāju. Tad var parādīt, izstāstīt. Bet, ja notiek tikai emocionāla izbļaustīšanās bez jebkāda pamatojuma un redzējuma... Tāpēc ir jāsaprot, cik liela cilvēku daļa pauž vienu vai otru nostāju.

Guntis Princovs: - Ja vajadzēs, pārskatīsim. Bet mani interesē viens arguments. Mēs runājam par pievilcīgas vides radīšanu, lai atgrieztos no šejienes aizbraukušie. Bet vai tie, kas dzīvo uz vietas, neko nav pelnījuši? Lai paliek tā, kā ir? Ceļam vai neceļam šo vienu konkrēto objektu, tas vēl nav viss. Redzu, kur vēl mums nākotnē vajadzēs daudz naudas. Būs jāpalīdz nostiprināties pašvaldības uzņēmumiem “Alba” un “Gulbenes nami”. Varbūt grandiozā rotaļlaukuma vietā sakārtojam atpūtas iespējas Spārītes parkā?

Ilze Mezīte: - Mēs, deputāti, pagaidām esam akceptējuši tikai ideju, analizēdami, vajag vai nevajag. Tā ir tikai ideja! Par realizāciju nav nekas vēl nolemts. Pirms balsojām, bija iepriekš aptaujāta  cilvēku daļa par to, ko viņi vēlas. Nav jau tā, ka deputāti par katru cenu grib realizēt kaut ko tādu, ko nevajag cilvēkiem. Esam par to, ko vajag, ko prasa. Doma bija piesaistīt objekta tapšanā investīcijas, ja tāda iespēja pavērtos. Ja cilvēkiem patiešām to nevajag, ja viņi uzskata, ka var tikai Alūksne, Madona, Smiltene attīstīties, tad uz priekšu – nedarām, ja nevajag! Bet tad arī nesūdzamies, ka mums nekā nav. Tikko biju Alūksnē, redzēju, kā tur visu attīsta. Paši priecājamies. Braucam turp un sakām: “Re, kā viņi tur visu var! Tikai mēs neko nevaram.” Bet mums nevajag! Ne mums estrādi vajag, ne arī šādu atpūtas vietu ģimenēm.