Ar skolēnu palīdzību pārstrādei nodotas vairāk nekā 939 tonnas makulatūras
2018./2019. mācību gadā “Zaļā josta” rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, piedaloties 92 720 bērniem un jauniešiem no 388 izglītības iestādēm no visas Latvijas, savāca un uz pārstrādi nogādāja 939,545 tonnas makulatūras. Konkurss ik gadu veicina atkritumu šķirošanas kultūras pilnveidi Latvijā, ar bērnu palīdzību ne tikai uzlabojot otrreizējo izejvielu nogādi atkārtotā apritē, bet arī aktualizējot atkritumu šķirošanas nepieciešamību sabiedrībā.
Apkopojot konkursa rezultātus, noteikti uzvarētāji divās nominācijās – pēc savāktā makulatūras apjoma uz vienu izglītības iestādes audzēkni un pēc savāktā apjoma uz visu mācību iestādi kopumā. Īpašas pārsteiguma balvas sarūpētas arī aktīvākajiem individuālajiem makulatūras vācējiem.
Pēc visvairāk savāktā makulatūras daudzuma izglītības iestādē pirmo vietu izcīna Ludzas pilsētas ģimnāzija, kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja veselas 47 t 900 kg makulatūras. Otro vietu iegūst Brenguļu sākumskola ar savāktām 17 t 581 kg makulatūras. Savukārt godpilno trešo vietu izcīna Ķekavas vidusskola, kuras audzēkņi savākuši 16 t 713 kg nevajadzīgu papīru un kartonu.
Pēc savāktā makulatūras daudzuma uz vienu audzēkni izglītības iestādē pirmajā vietā ierindojas Brenguļu sākumskola, kuru skolēni vidēji savākuši 351,62 kg makulatūras uz katru audzēkni. Otro vietu izcīna A. Spāģa Dunalkas pamatskola ar savāktiem 168 kg makulatūras uz katru audzēkni. Trešajā vietā ierindojas Staiceles pamatskolas pirmsskolas grupas, kuru audzēkņi savākuši vidēji 112,50 kg makulatūras uz vienu audzēkni.
Latvijas aktīvākie audzēkņi – individuālie makulatūras vācēji šogad ir: Undīne Una Adlere no Brenguļu sākumskolas, savācot 12,360 tonnas; Ričards Greidiņš no Svētes pamatskolas, savācot 6,530 tonnas makulatūras; Elza Līberga no Ventspils PII “Varavīksne”, kas savākusi 6,300 tonnas makulatūras; Kristers Miškāns no Ludzas pilsētas ģimnāzijas, savācot 6,052 tonnas makulatūras; Marta Leimane no Staiceles pamatskolas pirmsskolas grupas, savācot 4 tonnas makulatūras.
Īpašu aktivitāti makulatūras vākšanā izrādīja Rīgas pilsētas un novada mācību iestādes. Piedaloties 20 276 bērniem un jauniešiem, no Rīgas un Rīgas novada mācību iestādēm izvestas pārstrādei 74 t un 119 kg makulatūras. Lieliski sasniegumi Ventspils pilsētas un novada skolām – piedaloties 4 393 bērniem, savāktas 63 t un 532 kg makulatūras. Trešajā vietā savāktās makulatūras apjoma ziņā Vislatvijas mērogā ierindojas Ludzas pilsētas un novada mācību iestādes, kuru audzēkņi savākuši 52 t un 107 kg makulatūras. Daugavpili un Daugavpils novadu konkursā pārstāvēja 5756 bērni no 18 iestādēm, savācot pārstrādei 21 t 352 kg makulatūras. No Lielvārdes novada izvestas 28,3 tonnas makulatūras no Alūksnes novada 25,2 tonnas makulatūras, no Saldus novada 39,8 tonnas makulatūras.
Konkursa godalgoto vietu ieguvēji saņems lieliskas balvas no konkursa organizatora “Zaļā josta” un atbalstītājiem - AS “Latvijas Valsts meži”, izklaižu parka “Avārijas brigāde”, SIA “Pilsētvides serviss”. Par makulatūras izvešanu no mācību iestādēm un nogādi pārstrādē rūpējās SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc” un SIA “AP Kaudzītes”. Paldies ilggadējam konkursa partnerim Valsts izglītības satura centram par vides izglītības integrāciju mācību procesā.
Visi kampaņas “Tīrai Latvijai” dalībnieki laipni aicināti uz lielajiem “Zaļās jostas” Vides svētkiem, kas šogad tiek rīkoti “Latvijas Valsts mežu” dabas parkā Tērvetē, Kurbada zemē “Latvijas Meža dienu 2019” ietvaros. Pasākuma mērķis ir radīt īpašus svētkus un sagādāt prieku ikvienam konkursu dalībniekam, kuri visa gada garumā rūpējušies par tīras vides saglabāšanu. Svētkos uzstāsies Latvijā iemīļoti mākslinieki, norisināsies konkursa laureātu sveikšana, kā arī darbosies virkne bezmaksas radošo darbnīcu, vides izglītības spēļu un izziņu laboratoriju.
Uzziņai:
Makulatūras pārstrāde ļauj ievērojami saglabāt dabas vērtības, jo jauna papīra izgatavošanai no makulatūras nepieciešams par 70% mazāk enerģijas un par 60% mazāk ūdens, salīdzinot ar papīra ražošanu no koksnes. Pārstrādājot papīru, tiek samazinātas tādu klimata izmaiņu veicinošo gāzu kā CO2 – par 900 g./kg., N02 un SO2 emisijas gaisā, kā arī novērsta ūdens piesārņošana ar hlora savienojumiem no balināšanas iekārtām.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"