Dzirkstele.lv ARHĪVS

Vai labiekārtotajā Spārītes parkā plūdu vairs nebūs?

Diāna Odumiņa

2019. gada 26. novembris 00:00

1735
Vai labiekārtotajā Spārītes parkā  plūdu vairs nebūs?

Gulbenes iedzīvotāji turpina “Dzirkstelei” jautāt, vai pašvaldībai piederošajā Spārītes parkā pēc labiekārtošanas pabeigšanas būs atrisināta liekā ūdens novadīšana. Šobrīd rekonstruēto gājēju celiņu malās vietām var redzēt sasalušu ūdeni.
Nav apmierināts ar šo situāciju Aivars Garaissils, kuram ir privātmāja parka malā. Viņš “Dzirkstelei” stāsta, ka problēmas ar lietusūdens novadīšanu lielā mērā esot sākušās jau 2011.gadā, kad tika uzlikts bruģis, kas ved uz Brāļu kapiem. Toreiz no būvniekiem dzirdējis, ka zem bruģa apakšā tek pazemes strauts. Ūdeņi sākuši periodiski krāties. Tagad pašvaldības realizētais projekts līdz galam diezin vai problēmu atrisināšot. Pašvaldības pārstāvji esot tikušies ar parka malā dzīvojošajiem un solījuši – lietusūdens novadīšanu sakārtos. A.Garaissils rāda pie savas mājas grāvi, kuram vienā galā ir caurule, bet otrā tā nav redzama. Tas nozīmē, ka parka ūdeņi tiek novadīti viņa pagalmā. Pie mājas pašvaldība ielikusi kanalizācijas aku, no kuras esot maz labuma.

Būs vēl krīzes situācijas
Piektdien “Dzirkstele” būvdarbu norises vietā iztaujāja strādniekus no SIA “Ceļinieks 2010”, kāpēc nupat ir pārrakti jau izbūvētie celiņi un tikai tagad tiek likta caurteka. Atbilde sekoja - “pārdomāja un lika”.
Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Normunds Audzišs “Dzirkstelei” saka: “Lai maksimāli šo parku sakārtotu, noteikti vajadzētu krietni lielākus naudas līdzekļus. Mūsu projektētāji skatījās pēc optimālā risinājuma. Krīzes situācijā, protams, ka tur būs vēl kādas problēmas. Paskatoties, kā tagad izskatās, ir varbūt dažas tādas kritiskākas vietas, bet kopumā par šiem līdzekļiem, kas mums bija pieejami parka sakārtošanai, būs izdarīts maksimālais. Uz priekšu jāskatās parka attīstību, ko mēs vēl varam darīt, lai šo parku sakārtotu pilnībā.” Runājot par parka meliorācijas sistēmu, N.Audzišs atzīst – pašvaldībai tā būtu jākopj, nevis tikai jāreaģē krīzes situācijās.

“Taisām, kā uzzīmēts”
Pagaidām Spārītes parka labiekārtotajā daļā “meliorācija ir tik, cik grāvju tīrīšana un apauguma noņemšana” - laikrakstam teica kāds Spārītes parkā sastaptais SIA “Ceļinieks 2010” būvnieks. Viņš arī uzsvēra, ka SIA “Ceļinieks 2010” izpilda tikai tos darbus, kurus uzdots veikt. Ja iedzīvotājiem kas nav pa prātam, veltīgi esot vainot būvniekus. “Mēs uztaisām tā, kā ir uzzīmēts,” tika uzsvērts. Viņš stāstīja, ka vēl vienā vietā parkā ir paredzēts likt caurteku. Iespējams, vēl šogad. Problēma esot tāda, ka liekais ūdens aiztek Brāļu kapu alejas malā esošo privātmāju teritorijās. Būvniekiem neesot īsti skaidrs, vai zem Brāļu kapu alejas apakšā ir un vai funkcionē caurules lietusūdens novadīšanai. Par velti neviens to arī neskaidrošot.

Parks ir bijis meliorēts
“Šajā parkā ir meliorācijas sistēmas, tikai - cik senas un vai ir oficiāli reģistrētas,” “Dzirkstelei” saka SIA “Zemkopības ministrijas nekustamo īpašumi” Vidzemes reģiona meliorācijas nodaļas Gulbenes sektora darbinieks Andis Steps. Viņš skaidro, ka šajā gadījumā ir runa par meža meliorāciju. Laika gaitā mainījusies šo sistēmu pārraudzības institucionālā nodrošināšana. Runa ir par vēsturi.
A.Steps pats personīgi nav lietas kursā par Spārītes parka meliorācijas sistēmām, un viņam padomus neviens arī nav prasījis. Tajā pašā laikā viņš tomēr izsaka pieļāvumu: “Ja parks ir bijis meliorēts, tas nozīmē, ka nosusināšana ir veikta. Atbilstoši vēsturiskajam līmenim var atjaunot to sausuma līmeni, kāds ir bijis panākts agrāk. To tā kā vajadzētu spēt. Protams, ir jāsaprot, cik lielā mērā agrāk tas ir izdevies.”
Pēc A.Stepa domām, Spārītes parkam būtu jāveic izpēte. Būtu arī jāieskatās agrāk veiktās meliorācijas arhīva materiālos, ja tādus vispār var atrast. Būtiski arī zināt, vai parkā ir kādas īpašas dabas liegumu vietas. “Ir jāzina reālā situācija,” viņš saka. Kad būšot skaidrs, ko var un ko nevar izdarīt, tālāk vajadzīgs finansiālais nodrošinājums, lai veiktu nepieciešamos meliorācijas sistēmas uzlabojumus.

Fakts
Par 159 830,13 eiro līgumcenu bez PVN būvdarbus Spārītes parkā veic Smiltenes SIA “Ceļinieks 2010”, realizējot SIA “Marten projekti” projektu. Projektētājs savukārt savu darbu ir veicis saskaņā ar pašvaldības doto projektēšanas uzdevumu, kas ir publiski pieejams dokuments. Tajā nav neviena vārda par veicamu meliorāciju vai caurteku likšanu.