Nobalso par vienādām iespējām saņemt atbalstu

Kārtējā Gulbenes novada domes sēdē, kas notika 28.novembrī, tika izskatīti vairāk nekā 40 dažāda satura jautājumi. Viens no saistošākajiem sabiedrībai bija lēmums par pilnīgi jaunu pašvaldības noteikumu izdošanu, kuru mērķis ir veicināt privātā sektora dzīvojamo māju pieslēgšanu centrālajam ūdensvadam un kanalizācijas sistēmai.
Noteikumi tika akceptēti, bet tie vēl ir jāsaskaņo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā.
Viens ierosina, otrs noved līdz galam
Jau pirms domes sēdes, kad šo noteikumu projekts (“Par Gulbenes novada pašvaldības līdzfinansējuma apmēru nekustamo īpašumu pieslēgšanai centralizētajai ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmai”) tika apspriests komiteju sēdēs, deputāts Anatolijs Savickis izteica iebildumu. Viņaprāt, uz pašvaldības finansiālu atbalstu jābūt iespējai pretendēt ne tikai tiem, kuriem ir deklarētā dzīvesvieta šā novada teritorijā. Viņa priekšlikums bija atļaut pretendēt visiem dzīvojamo māju īpašniekiem šajā novadā. A.Savicka domu bija uzķēris un domes sēdē vēlreiz akcentēja deputāts Normunds Mazūrs. Viņš bija sagatavojis savu lēmuma projekta variantu. Ar deputātu balsu vairākumu tika akceptēts, ka šie noteikumi vienlīdz attieksies uz visiem dzīvojamo māju īpašniekiem novadā neatkarīgi no tā, vai šeit ir viņu deklarētā dzīvesvieta. N.Mazūrs uzsvēra, ka pašvaldība ir ieinteresēta, lai pēc iespējas vairāk lietotāju pieslēgtos centrālajām komunikācijām, jo rezultātā būs iespēja samazināt tarifu. Ja arī dzīvojamās mājas īpašnieks nav deklarējis novadā dzīvesvietu, viņš, iespējams, savā īpašumā izmitina īrniekus. Tāpat, kā norādīja deputāts Valtis Krauklis, jāņem vērā iedzīvotāju kustība. Īpašumi tiek pārmantoti.
Iepriekš “Dzirkstele” jau rakstīja, ka nākamgad pašvaldība budžetā paredzējusi 15 000 eiro līdzfinansējuma piešķiršanai dzīvojamo māju īpašniekiem, kuri vēlas pieslēgties centrālajam ūdensvadam un kanalizācijai. Lielas intereses gadījumā šo kopsummu varēšot arī palielināt. Pašvaldības līdzfinansējums tiek piešķirts projektēšanas un būvniecības izmaksu segšanai. Pašvaldības līdzfinansējums var tikt piešķirts 50 procentu apmērā no šīm izmaksām, bet ne vairāk kā 1000 eiro apmērā uz vienu nekustamo īpašumu. Līdzfinansējuma saņemšanai ar iesniegumu ir jāvēršas novada pašvaldībā. Pēc pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanas būvdarbi ir jāveic pusgada laikā. Nepieciešamības gadījumā termiņu var pagarināt uz laiku līdz vienam gadam.
Iedzīvotājiem ir un būs vēl jautājumi
Deputāte Ilze Mezīte pauda, ka viņa tomēr nesaprot, kāpēc visi šie saskaņojumi, visi iesniegumi katram mājas īpašniekam ir jākārto individuāli. Kāpēc nevar šo jautājumu kārtot, piemēram, visai ielai blakus esošajām mājām vienlaikus. N.Mazūrs sacīja, ka tas nav iespējams, jo katras mājas gadījums ir citāds. Vienam ir 50 metru līdz centrālajam ūdensvadam, bet citam – 200 metru. Individuāli saskaņojumi vajadzīgi arī tāpēc, lai rakšanas darbos netiktu pārrauts kāds elektrības kabelis. Viņam šajā sakarā esot sava negatīvā pieredze, netīšām pārraujot šādus vadus. I.Mezīte pauda, ka, individuāli kārtojot jautājumus, atkal nonāks pie tā, ka viens būs pieslēdzies ūdensvadam un kanalizācijai, bet otrs – ne. Deputāte uzskata, ka jāpieslēdzas taču būs agri vai vēlu. “Jādomā, lai iedzīvotājam būtu vieglāk, nevis sūtīt viņu no vienas instances pie otras,” viņa teica. Novada domes priekšsēdētājs Normunds Audzišs teica, ka par to ir jādomā. Piemēram, varētu izstrādāt standartprojektus, lai katram nevajadzētu gatavot savu. Deputāte Larisa Cīrule pauda, ka no prakses zina – ne visiem ir vienādas iespējas pieslēgties centrālajām komunikācijām, ja tās atrodas pārāk tālu. Izmaksas tad ir milzīgas. N.Audzišs atzina, ka tā ir. Esot gadījumi, kur pašvaldībai būtu jāpieslēdzas un jāizbūvē centrālais kolektors. Piemēram, tāda teritorija ir privātmāju sektors pie Dzirnavu dīķa.
Deputāte Ieva Grīnšteine atgādināja, ka daudzi novadā savas dzīvojamās mājas jau ir pieslēguši ūdensvadam un kanalizācijai un par to no pašvaldības nav saņēmuši kompensāciju un arī nesaņems. “Tas ir cilvēkiem publiski jāpasaka,” akcentēja deputāte, piebilzdama, ka cilvēku iztērētie privātie līdzekļi pieslēgumu veidošanai nav bijuši mazi. Arī I.Grīnšteine aicināja pašvaldību piedāvāt centralizētu risinājumu formalitāšu kārtošanai tiem cilvēkiem, kuri vēl tikai plāno savas mājas pieslēgt ūdensvadam un kanalizācijai, lai nebūtu jāmeklē palīdzība “pa kaktiem”. N.Audzišs sacīja, ka SIA “Alba” to varētu uzņemties.
I.Grīnšteine arī vērsa uzmanību, ka pilsētā ir ne mazums nelegālu pieslēgumu - kā un kas to kontrolēšot? SIA “Alba” valdes loceklis Artūrs Smagars sacīja, ka, atklājot nelegālus pieslēgumus, tiek dots termiņš to legalizēšanai. Par visiem nelegālajiem pieslēgumiem informācijas neesot, bet iedzīvotāji esot aicināti ziņot. I.Grīnšteine pauda, ka neviens gan neiešot ziņot, piemēram, par savu kaimiņu, tāpēc tomēr vajadzētu citu, civilizētu, risinājumu.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"