Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ģimnāzisti – uzņēmīgi, pacietīgi un mērķtiecīgi

Inita Savicka

2019. gada 10. decembris 00:00

641
Ģimnāzisti – uzņēmīgi, pacietīgi un mērķtiecīgi

Gulbenes novada valsts ģimnāzijas jaunieši ir saņēmuši Edinburgas hercoga starptautisko apbalvojumu.
Edinburgas hercoga starptautiskais apbalvojums ir jauniešu mērķtiecības, gribasspēka un varēšanas apliecinājums. Šogad apbalvošanas pasākumā, ko organizē Valsts izglītības satura centrs, godināja 103 Latvijā dzīvojošos jauniešus, starp tiem arī mūsu ģimnāzistus. Tie ir: Klinta Sniedze Markova, Linards Reinis Rozītis, Samanta Linmeijere, Vanesa Vajevska, Elizabete Spilva, Evelīna Laura Seļicka, Agnese Keita Birzniece, Agnese Beča, Agate Katane. Viņi saņēma “bronzas līmeņa” apbalvojumus.

Sasniedz mērķus četrās jomās
“Award” vienība ģimnāzijā darbojas no 2018.gada janvāra, tās vadītāja ir Arta Katane, kura ir ieguvusi vadītājas sertifikātu. Gulbenes novada valsts ģimnāzijas vietējais atbalsts ir Baiba Ozoliņa-Maltauniece un Ilze Vanaga.
A.Katane skaidro, ka jaunieši “bronzas līmenī” darbojās “Award” programmas iekļautajās jomās – brīvprātīgais darbs - strādāja Gulbenes pirmsskolas izglītības iestādēs, Gulbenes bibliotēkā,  Gulbenes  novada vēstures un mākslas muzejā, Gulbenes novada Bērnu un jaunatnes sporta skolā, palīdzēja pensionāriem, darbojās popularizējot PET pudeļu nodošanu pārstrādei. Uzlaboja fizisko sagatavotību, kuru pārbaudīja “Tet Rīgas maratonā”, mācījās volejbola pamatus un uzlaboja futbola spēles taktiku. Apguva mūzikas instrumentu spēles pamatus, mācījās kaligrāfiju, fotografēšanas pamatus, skatuves runu, pirmās palīdzības prasmes, kā arī apguva darbu ar mikroshēmām. Piedzīvojumu ceļojumos iepazina Jaungulbenes vēsturisko centru un Siladzirnavas, kā arī izgāja Kukažiņas ceļu no Tilta kroga līdz Silmačiem, iepazīstot J.Poruka daiļradi.
“Visās jomās darbojās atbalstītāji, kuri palīdzēja jauniešiem, motivēja izdarīt līdz galam. Paldies jomu treneriem: Martai Balodei, Lienei Ķikustei, Solvita Vīcupai - Ulmei, Arnim Martusevičam, Baibai Ozoliņai-Maltauniecei, Sandim Kalējam, Ilzei Vanagai, Ārijai Samsonovai, Inesei Laizānei, Daigai Kalinkai, Agnesei Beltei un visiem, kuri atbalstīja jauniešus. Jaunieši šo programmu  centās īstenot savā brīvajā laikā,” saka A.Katane.

Lepojas ar sevi un pārējiem
Agnese Keita Birzniece par savu veikumu stāsta, ka viņa brīvprātīgi darbojās bērnudārzā, galvenokārt, ar bērniem, bērnudārza audzinātājas deva arī ieskatu savā darbā. “Tā nav vienkārši bērnu pieskatīšana vai mācīšana, tas ir, kas vairāk,” pārliecinājusies jauniete. Viens no viņas mērķiem bija piedalīties skatuves runas konkursā. “Es to izdarīju. Pirmo reizi uz daiļrunāšanas konkursu devos 1.klasē. Šis jau bija astotais gads, un es tiku tālāk par novadu, tiku uz reģiona skati. Tas man ir augsts sasniegums!” priecājas par paveikto Agnese Keita.
Viņa sevi izaicināja arī sportā. “Tas gan bija vairāk personiski. Mana mamma ļoti labi spēlēja volejbolu, un es arī gribēju to apgūt. Protams, nemāku volejbolu spēlēt profesionāli, bet ar draugiem kopā to darīt vairs nebūs bail,” stāsta Agnese Keita.
Linardam Reinim Rozītim vēl joprojām prātā, kā notika viņa gatavošanās maratonam. “Viss jau būtu bijis labi - noskrien 3 kilometrus vienu reizi nedēļā un lieta darīta. Bet es dzīvoju ārpus Gulbenes, līdz ar to ziemas vidū skriešanai iztīrītas trases man nebija. Nācās improvizēt - skrēju pa sniegu, pa takām. Tad pēc kāda laika ienāca prātā ideja - apaviem pieliekamas zoles ar 12 milimetru naglām, lai varētu skriet pa ceļu, kas bija no tīra ledus. Arī brīvprātīgais darbs man bija viens no lielākajiem izaicinājumiem, kāds bijis līdz šim. Es skolā vācu tukšās PET pudeles. Kopumā pa gadu tika savāktas apmēram 1350 pudeles. Darbs nebija grūts, bet viena no problēmām bija piespiest sevi skolas dienas beigās paiet garām saviem draugiem ar miskastes maisiem rokās, kas ir pilni ar PET pudelēm. Tomēr tas pēc kādas ceturtās reizes pārgāja, un viss ritēja lielākoties gludi!” piedzīvoto stāsta jaunietis.
Neaizmirstams atmiņā ir palicis arī piedzīvojumu pārgājiens un gatavošanās tam. “Visu bija rūpīgi jāsaplāno. Pārgājiena dienas sākumā bija lietus, brīžiem stiprs lietus. Nekad neaizmirsīšu to sajūtu, kā visi zem viena sagriezta miskastes maisa paslēpušies stāvējām kaut kāda ceļa malā, nezināmā attālumā no tuvākās civilizācijas, sarāvušies no vēja, un gaidījām, kad vētra pāries, lai varētu doties tālāk. Visa šī notikuma laikā mana paceltā roka, kura turēju vienu maisa stūri, juta, kā pa piedurkni lejup tek auksts lietus ūdens,” atceras Linards Reinis.
A.Katane uzsver, ka “bronzas līmeni” sasniegušie jaunieši ir uzsākuši “sudraba līmeni”, un ar savām aktivitātēm “Award” kustībā ir iesaistījuši jau arī citus jauniešus.

Uzziņai

Starptautiskā Edinburgas hercoga jauniešu pašizaugsmes programma “Award” ir paredzēta jauniešiem vecumā no 14 līdz 24 gadiem, kuri ir gatavi izaicināt sevi un mesties piedzīvojumā, pārvarēt dažādas grūtības un piedzīvot brīžus, kas pozitīvi ietekmēs nākotni.
Programmas gaitā ir jāpieturas pie patstāvīgi izstrādātās individuālās programmas, kura sastāv no četrām jomām: fiziskā sagatavotība, brīvprātīgais darbs, jaunas prasmes un piedzīvojumu ceļojums.  Jomu izpildes laiks atkarīgs no tā, kāda līmeņa – bronzas, sudraba vai zelta – apbalvojumu vēlas saņemt par ieguldītajām pūlēm savā pašizaugsmē. Pildot savu individuālo programmu, regulāri jānovērtē savs veikums, kuru analizē kopā ar jomas treneri. Kad mērķi sasniegti, svinīgā ceremonijā jaunietis saņem apbalvojumu – nozīmīti un sertifikātu, kas kalpos par apliecinājumu mērķtiecībai.