Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ikviens aicināts apskatīt metāla dizaina izstādi Sarkanās pils mansardā

Inita Savicka

2019. gada 13. decembris 11:43

33703
Ikviens aicināts apskatīt metāla dizaina izstādi Sarkanās pils mansardā

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja Sarkanās pils mansardā ir apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas Metāla dizaina katedras pasniedzēju, studentu un absolventu darbu izstāde “Paaugstināta Temperatūra”.

Izstāde “Paaugstināta Temperatūra” demonstrē ne tikai metālmākslas dažādās iespējas, bet arī citu materiālu - koka, plastikāta, pusdārgakmeņu, betona - savstarpējo saderību vienam ar otru. Izstādē ir apskatāmi gan profesionālu metālmākslinieku darbi, gan jauno un topošo mākslinieku individuālie vai kopdarbi.

Paaugstinātā temperatūrā notiek nozīmīgākie metālapstrādes procesi - metāla pārkausēšana, leģēšana, proti, elementu pievienošana kausējot metālu, tā īpašību uzlabošanai, lodēšana, materiāla atlaidināšana, māksliniecisko emalju klāšana un tā tālāk. Izstādes nosaukums gan burtiski norāda uz to, kas nepieciešams dažādu mākslinieciskās jaunrades procesu veikšanā, gan ļauj skatītājam nodoties pārdomām par filozofiskiem jautājumiem, kas saistīti ar cilvēka veselību un globālām vides problēmām.

Izstādes atklāšanā mākslinieks Ivars Vecāns, kurš strādā Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā, atgādināja, ka tradīcija - izstādes mansarda - ieviesta aptuveni pirms pusotra gada, proti, kad pagājušā gada vasarā mansardā tapa pirmā tekstilmākslas izstāde. “Mēs gribējām pierādīt to, ka muzejam ir kolosāla Sarkanā pils, un, kad tika atsegtas šīs konstrukcijas no visa liekā, burtiski izveidojās mākslas templis,” teica I.Vecāns.

Viņš arī norādīja, ka šajā izstādē uzsvars vairāk ir uz rotaslietām. “Katrā ziņā mēs redzam, ka katrs mākslinieks strādā ar savu individuālo atdevi,” uzsvēra I.Vecāns.

Profesors Arvīds Endziņš, kurš septiņus gadus vada Latvijas Mākslas akadēmijas Metāla izstrādājumu dizaina apakšnozari un vēl ilgāk strādā par pasniedzēju, skaidroja, ka šī izstāde Gulbenē tapusi, pateicoties Ivaram, kurš bija iniciators un uzaicināja, bet “vēl viens āķis ir tas, ka Rasma Pušpure nāk no šīs puses”. Rasma ir absolvējusi Gulbenes mākslas skolu. "Viņa ir jauna un talantīga dizainere, kuras spējas un nopietno attieksmi pret darbu novērtē pasniedzēji, nelaižot Rasmu prom no akadēmijas un iesaistot ne tikai metodiskajā, bet arī pedagoģiskajā darbā. Rasma ir mana kolēģe jau kādu laiku. Viņa tagad ir arī pasniedzēja un doktorantūras studente. Liels prieks par Rasmu!” izstādes atklāšanā uzsvēra A.Endziņš.

Arī Gulbenes mākslas skolas direktorei Sandrai Dikmanei prieks par savas skolnieces Rasmas izaugsmi. Viņa sveica izstādes dalībniekus, dāvājot mākslas skolas veidotu oriģinālu rotājumu – bumbulīti, ko iekārt eglītē. “To var atvērt vaļā, kad pienāk vasara un lietus līst, jo tajā iekšā ir lietusmētelis,” teica S.Dikmane.


Izstāde skatāma līdz 2020.gada 28. janvārim.