Dzirkstele.lv ARHĪVS

"Dzīvespriekam": Aizskalojam, burbuļojam!

2010. gada 10. jūnijs 15:27

2385
"Dzīvespriekam": Aizskalojam, burbuļojam!

Tu, cilvēk, dzīvo, laimīgi smaidīdams, pat nenojaušot, ka tev ir arī kakls, līdz brīdim, kad vējš sapūš sprandu vai piemeklē kakla sāpes un aizsmakums, dīvaini skrāpējoša sajūta, it kā rīklē būtu iebērta sauja smilšu vai sadūrušās kaktusa adatas.

Kad angīna izvēršas, mandeles gail kā ogles kalēja smēdē, un skaidrs, ka bez medikamentiem neiztikt. Taču līdz tam var mēģināt sevi uzturēt kārtībā vai līdz ar pirmo simp­tomu parādīšanos dakterēt salīdzinoši vienkāršiem un gadsimtos pārbaudītiem līdzekļiem.

Netraucēt, bet palīdzēt
«Svarīgi atcerēties par mutes, rīkles higiēnu. Skaidrs, ka zobi jālabo un jātīra, jādzer pietiekami, lai gļotāda būtu mitra un varētu pašattīrīties. Šķidruma lietošana nāk par labu visam organismam,» atgādina otorinolaringologs Ādolfs Svolaks.

 

Nereti, aizbildinoties ar darba apstākļiem - nav laika bieži apmeklēt tualeti, nepatīkami to darīt darbavietā vai, pats trakākais, vispār nav tualetes -, cilvēki dienas laikā dzer pēc iespējas maz, tādējādi nodarot sev pāri. Bez šķidruma «sprūst» vielmaiņa, nevar attīrīties gļotādas un infekcijas vai baktērijas ilgāk «sēž» urīnceļos, provocējot iekaisumus. Vairāk dzert ūdeni, sulas, tējas ieteic arī kosmetologi, lai āda neizžūtu un izskatītos veselīga.


Interneta plašumos var atrast netradicionālākus skaidrojumus ierastām slimībām. Psihosomatika, kas ķermeniskas saslimšanas skaidro ar psiholoģiskiem cēloņiem, balss aizsmakumu un slimības rīkles apvidū saista ar pašizteiksmes problēmām, grūtībām izteikt un aizstāvēt savu viedokli. Kad tās izdodas atrisināt, atveseļošanās notiek ātrāk. Iespējams, arī tāpēc angīnas, laringīti biežāk sastopami bērnu vecumā, tās ir slimības, no kurām mēdz «izaugt».

 

Virziens ir otršķirīgs
Viena lieta ir rīkles, mutes dobuma skalošana higiēnai, otra - ārstniecībai, ar antiseptisku efektu. Mikrobi un baktērijas, kuras netraucēti vairojas kādā perēklī, piemēram, mutes dobumā, rada papildu slodzi visa organisma imūnsistēmai. Var, protams, dzert tīru ūdeni, bet var arī intensīvākai skalošanai un lielākam efektam izmantot dažādas piedevas. Īsta antiseptikas «dziļumbumba», kurai tautas medicīna piedēvē labus panākumus pat strutainas angīnas gadījumā, ir ķiploku sula, uz pusēm atšķaidīta ar ūdeni.

 

«Gļotādai piemīt ļoti labas uzsūkšanas spējas,» teic Ā.Svolaks, taču par rīkles skalošanu viņš ir skeptisks. «Nav ko burbuļot. Tik un tā skalojamais netiek tālāk par pirmajiem mandeļu lokiem. Tad jau labāk dzert tējas - tās nokļūst tālāk.»

 

Pret iekaisumu izsenis lietotas kumelīšu, kliņģerīšu tējas. Turklāt antiseptiskais efekts tad būs dubults - arī «no iekšienes».


Svarīgāk par to, kurā virzienā pēc procedūras šķidrums aiziet, ir tā iedarbības ilgums un vieta - nepieciešamas zināmas iemaņas, lai skalošanu «ielaistu» dziļi rīklē un veiktu pietiekami ilgi.

 

Atgūt balsi
Citi ieteic dzert pēc iespējas karstāku tēju, kā arī skalot ar maksimāli karstu uzlējumu. Taču pieredze liecina, ka tas stāvokli var tikai pasliktināt. Pārlieku liela centība var sagraut gļotādas dabiskās atjaunošanās spējas - tas attiecas gan uz pārmērīgu temperatūru, gan ķīmiski agresīviem šķīdumiem.

Miers nereti ir labākais līdzeklis.


Balss aizsmakumam labs pretlīdzeklis ir medus, bet runas spējas iespējams mēģināt «atvilināt» ar paņēmieniem, kuros izmantoti sīpoli, - piemēram, karsts piens ar sīpolu sulu. Rīkles skalošanai tautas recepšu krājumos atrodams šāds uzlējums: trim tējkarotēm kaltētu sīpolu uzlej puslitru karsta ūdens, atstāj uz četrām stundām, nokāš un lieto.