Dzirkstele.lv ARHĪVS

Trūcīgo un maznodrošināto personu skaits samazinās

Inita Savicka

2020. gada 21. janvāris 00:00

839
Trūcīgo un maznodrošināto  personu skaits samazinās

Līdz 2019.gada 31.decembrim Gulbenes novadā bija 397 trūcīgās personas, tajā skaitā 73 bērni, un 111 maznodrošinātās personas, tajā skaitā 20 bērni.
Kopumā pagājušajā gadā sociālās palīdzības pabalstiem un materiālajam atbalstam no pašvaldības budžeta izmaksāti 334 787,98 eiro. Par to “Dzirksteli” informē Gulbenes novada sociālā dienesta Sociālās palīdzības nodaļas vadītāja Anita Beļajeva.
Viņa skaidro, ka sociālais atbalsts Gulbenes novada iedzīvotājiem fokusēts divos virzienos – sociālās palīdzības sniegšana atbilstoši sociālajai situācijai un vajadzībām un nepieciešamo sociālo pakalpojumu nodrošināšana. Sociālā dienesta primārais uzdevums ir tādu sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības sniegšana, kuri nodrošina cilvēkam iespēju apmierināt pamatvajadzības – ēdienu, apģērbu, mājokli, obligāto izglītību, vajadzību pēc drošības.
“Katrā pašvaldībā sniegtā sociālā atbalsta klāsts atšķiras, to ietekmē gan pašvaldības iedzīvotāju vajadzības, gan pašvaldības finansiālās iespējas. Sociālo palīdzību definē un to sniegšanas principus regulē Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums, nosakot, ka katra pašvaldība savos saistošajos noteikumos var noteikt papildu atbalstu iedzīvotājiem,” norāda A.Beļajeva.
Viņa stāsta, ka pēdējos gados vērojama tendence samazināties pabalsta pieprasītāju skaitam un izmaksāto summu apjomam. Šo apstākli ir ietekmējusi gan likumdošana, kas paredz stingrākus noteikumus par ienākumiem un nodarbinātību personām, kuras vēlas saņemt trūcīgās personas statusu, gan sociālo darbinieku veiktais darbs, pieprasot iesniegt visus nepieciešamos dokumentus, kas pierāda personas materiālo stāvokli, gan veicot personu apsekošanas dzīvesvietās, lai konstatētu patiesos dzīves apstākļus un personu skaitu dzīvesvietās, gan nosakot līdzdarbības pienākumu veikšanu personām, kas saņem GMI (garantētā minimālā ienākuma) pabalstu.
“Sniedzot atbalstu un padomu situācijās, kad klients lūdz palīdzību, klients tiek mudināts kārtot dokumentāciju invaliditātes grupas saņemšanai, ja pastāv ilgstošas veselības problēmas, priekšlaicīgās pensijas saņemšanai, personas dokumentu sakārtošanai, darbavietas meklēšanai, uzturlīdzekļu saņemšanai. Būtiski ir motivēt klientu pašam aktīvāk iesaistīties savu problēmu risināšanā, izprast savu problēmu cēloni un ar sociālā darbinieka palīdzību piesaistīt nepieciešamos resursus. Tomēr, ja klientu materiālā situācija nav uzlabojusies, viņi sociālajā dienestā viena gada laikā ierodas vairākkārt. Kopumā novadā ir vērojama gan vispārēja iedzīvotāju skaita samazināšanās, gan arī trūcīgo un maznodrošināto personu skaita samazināšanās,” saka A.Beļajeva.
Viņa arī informē, ka ar šo gadu ir palielināts pabalsts garantētā minimālā ienākuma nodrošināšanai – 64 eiro.