Ekzēma – ādas slimība, kas liek mainīt ikdienas paradumus
Ekzēma ir viena no izplatītākajām ne-infekcijas izraisītajām iekaisuma ādas slimībām, kura skar aptuveni 3 % pieaugušo un 20 % bērnu Eiropā, liecina Eiropas Alerģijas un elpceļu slimību pacientu apvienības federācijas (EFA) veiktais pētījums*. Jo smagāki ir ekzēmas simptomi, jo lielāka ietekme uz pacientu labsajūtu un dzīves kvalitāti – attiecībām, seksuālo dzīvi un vaļaspriekiem. Kas ir ekzēma un kā rūpēties par slimības skarto ādu, stāsta farmaceite Ivanda Krastiņa.
Āda ir orgāns, kas nepārtraukti tiek pakļauts ārējās vides ietekmei, un uz izmaiņām tā var reaģēt gan pozitīvā, gan negatīvā veidā. Gada aukstajā laikā āda kļūst caurlaidīgāka, var pasliktināties tās stāvoklis – tā var kļūt sausāka, niezēt un biežāk var tikt novēroti hronisku slimību uzliesmojumi. Viena no šādām slimībām ir ekzēma jeb atopiskais dermatīts, kas var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti.
Biežākie simptomi – ādas sausums un zvīņošanās
Ekzēma jeb atopiskais dermatīts ir iekaisīga ādas slimība ar hronisku raksturu. Visbiežākie tās simptomi ir apsārtums, tūska, mitrošanās, nieze. Vēlāk var tikt novērots ādas sausums, zvīņošanās jeb lobīšanās un krevelīšu veidošanās sakasījumu vietās. Smagākos gadījumos un, pareizi nekopjot ādu, var pievienoties arī bakteriāla, sēnīšu vai vīrusu izcelsmes infekcija, kas veido strutu pūslīšus un tikai pasliktina ādas stāvokli. Ekzēma visbiežāk ir pārmantota slimība, un tā izpaužas kā ādas un gļotādas pastiprināta jutība pret dažādiem apkārtējās vides alergēniem un kairinātājiem. Ekzēmai ir saistība ar pārlieku aktīvu organisma imūnās sistēmas darbību, tā pastiprināti reaģē uz katru mazāko kairinātāju, radot iekaisuma procesu ādā.
Provocētāji gan uzturvielas, gan psihoemocionālie pārdzīvojumi
Ekzēmu provocē uzturvielas – dažādi produkti, piemēram, olas, govs piena produkti, kviešu milti, šokolāde, citrusaugļi u.c. Tāpat to izraisa arī dažādi aeroalergēni – augu putekšņi, putekļu ērcīte, stress, psihoemocionālie pārdzīvojumi, fizikāli un ķīmiski faktori. Simptomu uzliesmojums bieži ir rudens un ziemas periodā, kad ārā ir vējains, mitrs un auksts gaiss, bet iekštelpās karsts un sauss gaiss. Šie fizikālie faktori veicina mitruma un lipīdu zudumu ādā, tā kļūst sausāka, apsārtusi, veidojas tūska un nieze, zūd ādas aizsargspējas un āda viegli iekaist. Arī apģērbs, ja tas ir pārāk silts vai neelpojošs, kairina un sviedrē ādu, kas papildus izsauc niezi, lobīšanos un ādas stāvokļa pasliktināšanos.
Kopjot ādu, jāatjauno tās barjerfunkcija
Ādas kopšanas pamatprincips ir stiprināšana, atjaunojot tās barjerfunkciju. Ikdienā ir jāizvairās no alergēniem un citiem kairinošiem faktoriem. Ļoti svarīgi ir lietot dažādus emolientus – losjonus, krēmus, kuri mitrina un mīkstina ādu, kā arī atjauno lipīdu līmeni. Līdzekļa izvēle atkarīga no ādas iekaisuma smaguma pakāpes – ja āda ir stipri sausa un lobās, labāk izvēlēties krēmus un ziedes, kuri ir biezāki un taukaināki, bet ikdienas kopšanai veselai ādai derēs vieglākas formas losjoni, kuri ātri iesūcas un mitrina ādu. Noderīgi, ja emolientu sastāvā ir omega-3 un omega-6 taukskābes, dabīgās eļļas, piemēram, naktssveces eļļa, vīnogu kauliņu, mandeļu eļļa, šī sviests, glicerīns, urīnviela, pantenols un lipīdi. Rūpēm par ādu ir jābūt regulārām – katru dienu, ne tikai, kad parādās apsārtums, nieze vai citi simptomi. Saasinājumu periodos jālieto ārsta nozīmētie medikamenti ekzēmas ārstēšanai kopā ar ādu kopjošiem līdzekļiem. Kad ir sasniegta remisija jeb paasinājuma samazināšanās, noteikti jāturpina ikdienā lietot emolientus, lai nodrošinātu aizsargfunkciju un kavētu ekzēmas izpausmes.
Karsts ūdens ādu izsausina
Tāpat jārūpējas, lai, mazgājoties dušā vai vannā, nebūtu pārāk karsts ūdens, jo tā tiek nomazgāta lipīdu aizsargkārtiņa un āda izsausināta. Mazgāties ieteicams ar mazgāšanas līdzekļiem, kuri nesatur smaržvielas, krāsvielas un konservantus, bet satur dabīgas eļļas, tādējādi attīrot ādu saudzīgi, ieeļļojot to un pārklājot ar lipīdu kārtiņu. Pēc dušās ļoti svarīgi maigi, bet sausi noslaucīties un obligāti uzklāt ķermeņa emolientu.
Savlaicīgas rūpes par ādas veselību
Ļoti svarīgi ir jau laicīgi pareizi parūpēties par ādas veselību, negaidot simptomu parādīšanos vai pastiprināšanos, it sevišķi cilvēkiem, kuriem ir hroniska ekzēma vai ātri rodas ādas iekaisumi un āda ir jutīga. Tāpat uzmanīgiem ir jābūt to profesiju pārstāvjiem, kuriem darbs ir saistīts ar ilgstošu saskari ar ūdeni un ķīmiski kairinošām vielām, piemēram, frizieriem, pavāriem, medicīnas darbiniekiem, ķīmiķiem.
*EFA's 2018 EuropeanreportItchingforLife:
QualityofLifeandcostsforpeoplelivingwithsevereatopiceczemainEurope.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"