Dzirkstele.lv ARHĪVS

Dzimšanas dienas galds latviešu stilā

Eva Lanka

2020. gada 2. oktobris 00:00

20
Dzimšanas dienas galds latviešu stilā

Nebūs jau noslēpums, ka mums, latviešiem, patīk garšīgi paēst, vienalga, kādu dzīvesveidu esam izvēlējušies. Un katras saimnieces gods ir svētku galdu saklāt tā, lai tas lūst no pārpilnības un viesi nespēj vien izvēlēties, ar kuru no gardumiem sākt. Arī mūsu mājās bija svētki un ciemiņi. Piedāvāju ieskatu no tā, kas vienmēr mums ir uz svētku galda!             

Medus kūka

Vienmēr centrā būs kāda pašcepta kūka. Lai arī cenšos reti atkārtoties un katros svētkos pagatavot kādu citu, ir tomēr dažas, kas ir uz palikšanu un atkārtosies noteikti vēl daudzus gadus. Šīs medus kūkas recepte ir atrasta pirms daudziem gadiem internetā, laika gaitā pielāgota. Kūka ir ļoti vienkārši pagatavojama un, ja ir laba darba organizācija, arī samērā ātri izcepama. Vislabāk garšos, ja būs ievilkusies pusotru dienu.
250 grami medus,
3 tējkarotes (ar kaudzi) dzeramās sodas,
3 olas,
250 grami miltu,
aptuveni 1 litrs skābā krējuma (vismaz 20 %),
nedaudz citrona sulas,
cukurs - pēc garšas.
Uz pavisam nelielas uguns katliņā izkausē medu, līdz tas kļūst šķidrs kā sīrups. Pēc tam noņem no plīts, iemaisa dzeramo sodu. Katliņa saturs nedaudz uzpūtīsies. Nedaudz pamaisa, lai masa atdziest, un iemaisa trīs olas, kuras iepriekš sakultas. Pēc tam pakāpeniski iemaisa miltus. Masai jābūt biezai. Uz cepamā papīra uzzīmē vēlamo formu kūkai. Tad ar galda naža palīdzību uz uzzīmētās formas smērē mīklu ļoti plānā kārtā. Atkarībā no izvēlētās formas lieluma vajadzētu sanākt 8 līdz 10 kārtām. Ja kūku plānots cept mazu, tad pat vēl vairāk. Katru kārtu cep 180 grādos karstā cepeškrāsnī 4 līdz 6 minūtes. Tā izcepas ātri, tāpēc būtu vēlams visu laiku uzraudzīt, lai nepiedeg. Kad kārtas izceptas, skābo krējumu samaisa ar cukuru un citrona sulu un smērē starp kārtām. Izrotā un liek ledusskapī ievilkties. Piebilstams, ka ar skābo krējumu nevajadzētu skopoties. To smērē bagātīgi, tad kūka būs mitra un sulīga.


Uzkodu plate

Uzkodu plate visglītāk izskatīsies, ja tā būs noformēta uz koka dēlīša. Parasti to veidojam tematisku – saldu, siera vai gaļas. Taču ļoti labi var apvienot arī visas šīs garšas. Šoreiz izvēlējāmies uz galda likt burkānus, papriku, puķkāpostu un vīnogas. Dārzeņus iesakām sadalīt mazākos gabaliņos, tos sagriežot vai salaužot, arī vīnogas nelikt lielu ķekaru, bet to sadalīt mazākos, lai viesiem ērtāka cienāšanās.
No sieriem izvēle krita uz mīksto kamambēru un “Alpu sieru”. Šeit jau katra izvēles un garšu brīvība. Ar sieriem kopā ļoti sader olīvas. Ja mājās nav mazas servējamās bļodiņas, olīvas var salikt arī palielākā degvīna glāzītē. Saldumam klāt - žāvētas dzērvenes. Lai būtu ērtāk našķoties ar mazajām uzkodām, noteikti iesakām arī tuvumā nolikt zobu bakstāmos kociņus.


Rasols
Katrai saimniecei noteikti ir sava rasola recepte un noslēpumi tā pagatavošanā. Mūsu iecienītajā rasolā ir septiņas sastāvdaļas, ja neskaita mērci. Salātu mūžs parasti nav ilgs, tādēļ tiek gatavota lielā bļoda, lai rasola prieki mājās būtu kādas dienas divas. Mēs gatavojam no pavisam septiņām sastāvdaļām:  kartupeļiem, burkāniem, olām, zaļajiem zirnīšiem, svaigā gurķa, marinētā gurķa un labas kvalitātes  “Doktordesas”. Proporcijas ir aptuvenas, taču par pamatu kalpo vārītie kartupeļi, kuru parasti ir nedaudz vairāk kā pārējo sastāvdaļu atsevišķi. Mērci gatavojam no skābā krējuma, nedaudz majonēzes, sāls, pipariem, sinepēm un dillēm. Sākotnēji visas sastāvdaļas samaisām atsevišķā traukā, mērci gatavojot tādu stiprāku. Pēc tam iemaisa salātos un, ja nepieciešams, pēc garšas pievieno klāt vēl sāli un sinepes.