Dzirkstele.lv ARHĪVS

Atver “Medus bodi”

Mārīte Dzene

2020. gada 6. oktobris 00:00

2049
Atver “Medus bodi”

Jaungulbenietis Armands Galviņš noteikti nav vienīgais, kurš ar bitēm darbojas kopš bērnības.
Zēns  auga pie Galgauskā dzīvojošā onkuļa, ar kuru kopā darbojoties apguva iemaņas un iepazina bišu dzīves noslēpumus. Tāpēc nav pārsteigums, ka viņam vienmēr bijušas bites. Turklāt cienījamais biškopis arvien atrod jaunus veidus, kā popularizēt bites, ar kurām nekad neko nevar zināt, piedāvājot dažādas atklāsmes interesentiem un ekskursantiem.

Piedāvā bišu produktus pilsētā
Nesen A.Galviņš Gulbenē atvēris “Medus bodi”, kurā var nopirkt medu un tējas. “Tā ir iespēja pircējiem iegādāties medu ne tikai noteiktās dienās, kad ir Zaļais tirdziņš, bet jebkurā laikā, kad ir atvērts veikals. Turklāt nav arī jābrauc uz manu saimniecību “Niedras”, bet var visus produktus atrast Gulbenē gan pilsētnieki, gan no laukiem atbraukušie. Vairākkārt mani ir rosinājuši domāt par šo iespēju, jo pilsētā iepirkties daudziem ir izdevīgāk,” stāsta biškopis.
Tas gan nenozīmē, ka tāpēc tirgū vairs nebūs atrodams “Niedru” saimnieks ar savu piedāvājumu. Viņa saimniecībā ir vairāk nekā 200 bišu saimes, kas izvietotas 17 vietās. No katras vidēji iegūst 20 kilogramus medus. Tas nozīmē, ka kopējais ienesums ir vismaz 5000 kilogrami – liels apjoms pārdošanai. Medus ir fasēts dažāda tilpuma traukos. Var izvēlēties arī šūnu medu vai bišu maizi, vaska sveces, tējas: pelašķu, kumelīšu, vīgriežu, ugunspuķu, piparmētru... Ziedputekšņus A.Galviņš nevāc, jo atzīst, ka bišu maize ir vērtīgāka, turklāt visu nevar paspēt.
Viņš spriež, ka šis ir vidējs gads medus ienesumam. Pavasaris bija auksts un lietains, kad ziedēja pūpoli, kārkli, blīgznas, ābeles, tāpēc bites to nektāru gandrīz neievāca. “Ir vajadzīgs siltums, lai izdalītos nektārs. Tas bija jūtams tikai jūnijā. Man pašam vislabāk garšo tieši pavasara ziedu medus. Tas ir arī vērtīgāks, jo augos šajā laikā ir spēcīga enerģija. Vasarā bites diezgan daudz ievāca liepziedu medu, jo Jaungulbenē ir daudz liepu, bet Galgauskā - meža pļavu ziedu medu,” stāsta biškopis.
Viņš atzīst, ka, protams, nekad jau nav tā, ka ir tikai viena veida ziedu medus, jo nevar 60-70 tūkstošus bišu, kas ir stropā, novirzīt kādu konkrētu ziedu nektāra vākšanai. Tās bites, kas ir Galgauskā, nelidos uz Jaungulbeni, jo bites nektāru vāc apmēram 3 kilometru rādiusā, turklāt tālākā lidojumā patērē vairāk enerģijas.

Stropu dziedniecība uzlabo veselību
“Medus bodes” koka dizains ir interesants. To ir veidojis A.Galviņš tāpat kā savā saimniecībā bišu dieviņu Ūsiņu, krāsainās bišu mājiņas un bišu dziedniecības kompleksu, kurā ir tējas namiņš, bišu mīlas namiņš un bišu dziednīca. Armands bija viens no pirmajiem Latvijā, kas savā bioloģiskajā saimniecībā izveidoja bišu dziedinātavu. Ideju par to viņš guva no ukraiņu kolēģiem. Kādā biškopju saietā Kijevā A.Galviņš ievēroja, ka cilvēki iecienījuši bišu dziedinātavu, tāpēc nolēma to izveidot “Niedrās”. Nu jau sešus gadus stropu terapiju vēlas izmēģināt daudzi, kas šurp mērojuši tuvāku vai tālāku ceļu.
“Lai gan šovasar traucē
COVID-19 ierobežojumi, cilvēki uz dziedinātavu tāpat brauc. Tiesa, mazāk nekā pagājušajā gadā, kad ieradās vairāki tūristu autobusi no Igaunijas. Pirms nedēļas bija ekskursantu autobuss no Ogres, arī no Lubānas, bet nevar zināt, kā būs turpmāk,” spriež A.Galviņš.
Viņš norāda, ka, guļot uz lāviņas virs bišu stropiem, uzlabojas imunitāte, nervu sistēmas darbība, mazinās elpceļu saslimšanas. Vibroterapija, kas rodas no bišu sanēšanas, paātrina asinsriti, padara asinsvadus elastīgus, stimulē nieru darbību, attīra urīnceļus, mazina muskuļu, muguras un locītavu sāpes. Bitenieks informē, ka seansa ilgums ir divas stundas, taču, protams, uzreiz nevar gaidīt pozitīvu rezultātu.
“Trūkst nopietnu zinātnisku pētījumu par bišu terapijas pozitīvu iedarbību, bet, ja cilvēki brauc te, tas nozīmē, ka pēc seansa jūtas labāk,” secina A.Galviņš. Viņš atzīst, ka pret sāpēm palīdz bites dzēliens. Pašam biškopim gandrīz nav dienas, kad kāda bite neiedzeļ. Varbūt tieši tāpēc viņš nekad nav nopietni slimojis.