Kā pareizi aizsargāt acis?
Vai jūs zinājāt, ka saules stari ir bīstami ne tikai mūsu ādai, bet arī mūsu acīm? Katarakta, pingvekula un tīklenes deģenerācija ir tikai dažas no nopietnām acu slimībām, kuras izraisa ultravioletais starojums. Kad saule ir visbīstamākā un kā pareizi aizsargāt acis, stāsta oftalmologs Andrejs Solomatins.
Saules stariem ir vairāki spektri: infrasarkanais, redzamais un ultravioletais starojums. Visbīstamākais starojums redzei ir ultravioletais (UV). Tā iedarbība uz acīm ir kumulatīva un tikai pēc laika izpaužas kā redzes asuma samazināšanās, plēve acu priekšā un citu simptomu veidā. UV ietekmē izmaiņas redzes orgānos lēni un daudzus gadus sekas var palikt nepamanītas. Acu slimību un acs struktūras patoloģiju attīstība sākas, kad ir uzkrājusies UV starojuma noteikta deva.
Kad
saules stari ir visbīstamākie
acīm?
Daudziem pacientiem ir pārsteigums, uzzinot, ka ir jāaizsargā acis no saules stariem ne tikai vasarā, bet arī rudenī, ziemā un pavasarī. Neatkarīgi no gada laika, maksimālā ultravioletā starojuma deva nonāk acīs, kad saule atrodas horizonta līmenī.
Acu drošībai ieteicams samazināt laiku, ko pavadāt tiešos saules staros, no rīta un pēcpusdienā.
Kurš ir pakļauts riskam?
Visneaizsargātākie pret saules stariem ir bērni, vecāka gadagājuma cilvēki un tie, kuri cieš no oftalmoloģiskām slimībām. Pēc acu traumām un pēcoperācijas periodā nav ieteicams uzturēties saulē, piemēram, pirmo laiku pēc kataraktas operācijas vai redzes lāzerkorekcijas.
Kā pasargāt acis?
Mūsdienās vispopulārākais veids, kā aizsargāt acis no saules, ir saulesbrilles ar UV filtru. Ieteicams izvēlēties brilles, kas cieši pieguļ sejai, jo saules stari, atstarojoties no virsmām (smiltīm, asfalta, ūdens, sniega utt.), nonāk arī acīs. Ziemā saule arī ir bīstama acīm, jo sniegs var atsstarot līdz 80% UV starojuma. Turklāt, mākoņainā laikā nevajadzētu aizmirst par brillēm - mākoņi neabsorbē līdz 90 % UV staru.
Jūsu saulesbriļļu krāsa ietekmē acu aizsardzību. Piemēram, brūnas, pelēkas un tumši zaļas saulesbriļļu lēcas aizsargā acis vairāk, kā dzeltenas, zilas vai rozā lēcas, pat ar vienādu UV aizsardzību.
Lēcām ir piecas caurlaidības kategorijas (no 0 līdz 4), kur 0 ir minimālā aizsardzība un 4 ir maksimālā. Alpīnismam un pludmales atpūtai parasti tiek izvēlēts visaugstākais aizsardzības līmenis, savukārt ar šīs kategorijas lecām ir aizliegts vadīt automašīnu.
Galvenie saulesbriļļu lēcas izvēles kritēriji ir augstas optiskās īpašības un krāsu uztvere bez attēla kropļojumiem. Lēcu materiāls var būt dažāds: stikls, plastikāts, polikarbonāts, jaunās paaudzes poliuretāns (NXT) vai akrils.
Kontaktlēcas
vai brilles?
Cilvēkiem, kuri lieto kontaktlēcas, ir iespēja izvēlēties lēcas ar UV filtru. Šīs kontaktlēcas bloķē 90–100 % ultravioleto staru, kas garantē optimālu aizsardzību, arī no perifērajiem stariem, kas nonāk acīs zem saulesbriļlu rāmjiem.
Kontaktlēcas ar UV absorbciju atbilst visiem mūsdienu standartiem: tās neitralizē kaitīgo starojumu un nodrošina aizsardzību radzenei un acs dziļākai videi. Tajā pašā laikā tās nevar pilnībā aizstāt saulesbrilles, jo pārējā acs daļa – acs gļotāda un plakstiņi - arī absorbē lieko gaismu. Tāpēc kontaktlēcu nēsāšanai ar UV filtru jāapvieno ar saulesbriļļu lietošana.
Alternatīvais variants - brilles ar fotohroma lēcām, tā sauktajiem "hameleoniem". Tās uzreiz kļūst tumšākas, kad saules gaisma sasniedz to virsmu, un telpā atkal kļūst caurspīdīgas.
Ātrā palīdzība acīm pēc kontakta ar UV starojumu
Ilgstoši uzturoties saulē un neaizsargājot acis, jūs varat iegūt radzenes apdegumu.
Radzenes apdegumu var izraisīt gan tieša ultravioletās gaismas iekļūšana acīs, gan atstarotās gaismas iedarbība (piemēram, no sniega kalnos; šo stāvokli sauc par "sniega aklumu"). Radzenes apdegumu raksturo nepatīkami simptomi: acu apsārtums, svešķermeņa sajūta acī, asarošana un fotofobija. Simptomi var ilgt vairākas dienas. Apdeguma gadījumā ieteicams pēc iespējas ātrāk sazināties ar oftalmologu, lai veiktu acu pārbaudi un uzsākt ārstēšanu.
Radzenes apdegumu var iegūt arī tad, ja telpā ir ieslēgta UV baktericīda lampa.
Lai mazinātu diskomfortu un acu spriedzi pēc saules iedarbības, ieteicams 5 reizes dienā lietot mākslīgo asaru pilienus un pagatavot nomierinošas kompreses no ārstniecības kumelītes vai melnās tējas. Pareiza miega režīms ir arī svarīgs, lai acis pienācīgi atpūstos un atveseļotos.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"