Dzirkstele.lv ARHĪVS

“KlausāmNAMI” piedāvā lasīt ar ausīm

Mārīte Dzene

2020. gada 20. oktobris 00:00

653
“KlausāmNAMI” piedāvā lasīt ar ausīm

Galgauskā dzīvojošais dzejnieks Mikus Rotavots izveidojis klausāmgrāmatu ierakstu studiju “KlausāmNAMI”. Pašlaik tajā dzejnieks, mūziķis un gleznotājs Valdis Atāls ierunā savu dzejoļu un aforismu krājumu “Uz domu stāvās kraujas”. Kāpēc sākts ar to? “Mums abiem ir skaidrs, ka tā tam jābūt. Tas ir vislabākais, ja sadarbību uzsāk tuvi gara radinieki. Nekas svētīgāks nevar būt,” atzīst M.Rotavots. V.Atāls piebilst, ka dzīvi mēs radām no attiecībām. Viņš nebūtu atsaucies šādam piedāvājumam, ja to izteiktu kāds cits. Jāpiebilst, ka gara radinieki iepazinušies pavisam nesen.

Ar projektu atbalstu var īstenot ieceri
Ierosmi grāmatu klausāmo variāciju radīšanai Mikum deva atklāsme, ka viņam tīk lasīt skaļi. Pirms vairākiem gadiem viņš iegādājās diezgan apšaubāmas izcelsmes diktofonu un ierunāja grāmatas, kuras atzina par vērtīgām. “Ierakstu kvalitāte nebija tā labākā un netika veikta arī nekāda apstrāde, bet man bija degsme ierunāt. Ierakstus piedāvāju draugiem un paziņām nelegāli, bez autortiesībām, jo bija vēlme dalīties. Toreiz trūka finanšu, tāpēc manī palika vēlme darīt labi to, ko jūtu kā savu,” stāsta M.Rotavots.
Iespēju radīt klausāmgrāmatas labā kvalitātē Mikum finansiālajā plānā palīdz LEADER un “Starteris 2020” apstiprinātie projekti. Lai gan projekta izstrāde Mikum bija sveša, ar “Satekas” vadītājas Daigas Gargurnes un viņas asistentes palīdzību izdevās projektu iesniegt pēdējā brīdī.
Ļoti liels palīgs bija arī skolotāja Santa Kreišmane. Abu projektu mērķis ir viens – izveidot un iekārtot studiju, bet katrā tam ir noteiktas atšķirīgas vajadzības. Turklāt “Satekas” projektam 70 procentu finansējumu varēs saņemt, kad tas būs pilnībā īstenots. Līdz tam ir jāiegulda savi līdzekļi. “Šajā projektā ir iegādāts dators, mājaslapa tiks izveidota līdz decembrim. Tajā ir arī skaņu izolējoša studijas telpa, kurā notiek ieraksts. Savukārt pašvaldības atbalsts 5000 eiro ir saņemts otram projektam, kurā bija paredzēts iegādāties ierakstiem nepieciešamo aparatūru un segt arī daļu no remonta izmaksām. Tas ir izdarīts, un var sākties aktīva klausāmgrāmatu veidošana,” stāsta M.Rotavots. Viņš atzīst, ka sākumā šķita – vajag tikai mikrofonu un datoru. Ka ar to nepietiek, Mikus saprata, kad sāka rakstīt projektu. “Lai būtu labas kvalitātes ieraksts, ir vajadzīgi kvalitatīvi mikrofoni, kuri uztver visas balss nianses, skaņu karte, caur kuru datorā pienāk kvalitatīvs signāls. Pie skaņu kartes ir pieslēgti studijas monitori (skandas, tumbas), uz kuriem ir tveramas vissmalkākās ieraksta skaņas, kas pie pēcapstrādes ir ļoti būtiski, vēl ir nepieciešami kvalitatīvi kabeļi, statīvi un citi nieciņi ērtai un produktīvai darbībai,” skaidro Mikus. “Lielizmēra datora monitors ne tikai atvieglo darbu, bet arī ietaupa laiku garo ierakstu apstrādes procesā,” piebilst M.Rotavots.

Iesildās ar dzejoļu un aforismu lasīšanu
Starp katru dzejoli un aforismu būs ģitāras mūzikas fragments. “Dzejoļi un aforismi ir esences, ko nevar likt vienu pēc otra nebeidzamā rindā. Tad ar aforismiem var nogalināt tāpat kā ar automāta kārtu,” salīdzina M.Rotavots.
V.Atāls atzīst, ka nav tik dedzīgs, lai aicinātu klausīties savu dzeju. “Kam ir paredzēts atrast, tas to atradīs kaut ceļmalā. Tomēr te notiekošais ir kā brīnums, jo acīmredzot tā ir lemts,” saka V.Atāls. Viņš novērtē, ar kādu degsmi un rūpību darbojas Mikus, ierakstot viņa dzejoļus, kas rakstīti dažādā laikā un garastāvoklī. “Aforismi ir ļoti īsā formā, jo esmu atskārtis, ka ir jāraksta īsi, paradoksāli ar dvēseles klātbūtni jeb ar humoru. Esmu savulaik teicis: “Ja tev ir kaut kas svēts, tad pamēģini to sacūkot. Un, ja pēc tam tas joprojām paliek svēts, tad kalpo tam”,” atklāj V.Atāls. Viņš atceras savus aforismus - “kad liktenis joko, tad smiekli nenāk” un “humors nav joka lieta.” “Manī ir rosības prieks, jo
mēs ar Miku darbojamies ļoti harmoniski,” domā V.Atāls.
Tiks ierunāta arī viņa autobiogrāfiskā grāmata “Elles debesis”. Autors bažījas, ka šīs grāmatas ierunāšana prasīs lielāku spriedzi nekā tās rakstīšana. “Kad es ieiešu “dzirnavās”, kas ir šajā grāmatā, tad mani pārņems izjūtas, kas varbūt neļaus lasīt tālāk. Pārdzīvojums iesitīs kā ar kāju pa vēderu. Varbūt es sēdēšu un raudāšu, jo es negribu atgriezties pie tām sāpēm,” pieļauj V.Atāls. Viņš atzīst, ka autoram biogrāfisku grāmatu ir ļoti grūti lasīt. Tas prasīs lielu dvēseles spēku.

Klausāmgrāmatas varēs iegādāties internetā
Klausāmgrāmata būs atrodama “www.klausamnami.lv , kura pašlaik top. “Grāmatu varēs iegādāties jeb iznomāt uz nedēļu, kuras laikā būs pieejama saite jebkurā laikā, kad vēlas to lasīt vai precīzāk – klausīties. Otra iespēja – iegādāties klausāmgrāmtu sev pavisam, lai tā savā profilā būtu pieejama vienmēr. Pagaidām nav paredzēta klausāmgrāmatas lejuplāde, jo Latvijā ir pārāk mazs tirgus, lai tā nebūtu labdarība, bet arī ienākumu avots,” skaidro M.Rotavots. Viņš uzsver, ka mājaslapa būs platforma, kurā tiek aicināti arī citi klausāmgrāmatu veidotāji, izpildītāji, autori un tulkotāji, lai izplatītu savus veikumus.
“Ko mūsdienās nozīmē izdot grāmatu? Tas nozīmē, ka tā ir papīra formā, ka ir e-grāmata un ka ir klausāmgrāmata. Latvijā pagaidām dominē uz papīra iespiestas grāmatas, arī e-grāmatas, bet klausāmgrāmatu vēl ir ļoti maz, pagaidām tās ir izdotas pārsvarā diskos,” salīdzina Mikus. Viņš uzsver, ka klausāmgrāmatu ieraksti ir labākais, ko viņš var izdarīt.
“Klausāmgrāmata ir vērtīga cilvēkiem, kuriem ir redzes traucējumi, un arī tiem, kam pēc darba vajadzīga atslodze acīm. Tad ir vērtīgi paklausīties un ieraudzīt gaismu grāmatā ar skaņu, jo balss arī ir tā pati gaisma, tikai citā frekvencē,” secina V.Atāls.