Dzirkstele.lv ARHĪVS

Drošība uz ielas bērniem ziemas laikā

.

2020. gada 22. oktobris 00:00

1098
Drošība uz ielas bērniem ziemas laikā

Ir vairākas svarīgas lietas, kuras mūsu mazajiem ķipariem par uzturēšanos ārpus telpām būtu jāzina vienmēr, neatkarīgi no gadalaika, taču ziema ir viena no tām sezonām, kad aktualizējas atsevišķi riski. Par tiem būtu jārunā, turklāt ne tikai vienreiz, bet, regulāri atgādinot, lai bērns vienmēr zinātu, kā rīkoties, esot uz ielas ziemas laikā.


Runā par dažādām situācijām, kas saistītas ar drošību 

 Atrodoties uz ielas, bērni var sastapties ar dažādām situācijām, un par tām vecākiem vajadzētu ar savām atvasēm aprunāties. Lai radītu labāku priekšstatu, kā rīkoties, šos notikumus un veicamās darbības var arī izspēlēt. Piemēram, svarīgi zināt, kā rīkoties, ja bērnam pazudis vai izlādējies telefons, pazudusi nauda biļetei, ierastais sabiedriskais transports nekursē, ar bērnu sāk runāt svešinieks, jāšķērso ceļš vai dzelzceļš un tamlīdzīgās situācijās.

Ir jāatgādina par pamata principiem, kurus ievērot saskarsmē ne tikai ar pazīstamiem, bet arī svešiem cilvēkiem. Piemēram, bērnam noteikti vajadzētu zināt, ka ne visiem svešiniekiem var uzticēties, ka nepieciešamības gadījumā ir jāmeklē palīdzība un kur to atrast, kā rīkoties riskantās situācijās un prast pateikt nē.


Ziemas prieku baudīšana 

Protams, bērniem šis gadalaiks nav iedomājams bez sniega un dažādu ziemas prieku baudīšanas. Taču arī šajā gadījumā ir jārēķinās ar dažādiem drošības riskiem, un par tiem mazie ķipari jābrīdina. Pirmkārt, atrodoties uz kalna, ir jāpadomā par atbilstoša aizsargaprīkojuma izmantošanu, piemēram, jāvelk ķivere, cimdi un citi aizsargi, ja nepieciešams. Tāpat jāizvēlas laika apstākļiem atbilstošs apģērbs, kas neļauj tikt cauri mitrumam un vējam.

Īpaši riskanta ir atrašanās uz aizsalušām ūdenstilpnēm ziemas laikā. Nepieciešams nopietni aprunāties ar bērnu, izskaidrojot to, kāpēc nedrīkst kāpt uz aizsalušām upēm, ezeriem un dīķiem, kad apstākļi tam nav piemēroti, un tuvumā nav neviena pieaugušā, kas bērnus varētu pieskatīt.


Ceļu satiksmes noteikumu ievērošana 

Nav šaubu, ka ceļu satiksmes noteikumi ir jāievēro ikvienam, tai skaitā, bērniem. Taču mēdz gadīties, ka pārgalvība, bailes vai kas cits ņem virsroku, un mazie ķipari, esot uz ielas, uzvedas neapdomīgi, radot drošības apdraudējumu gan sev, gan citiem.

Tiklīdz bērns sāk viens pats iet uz skolu un nākt mājās, viņam ir jāizstāsta svarīgākie ceļu satiksmes noteikumi, kas jāzina gājējiem. Īpašu uzmanību vajadzētu pievērst ielu šķērsošanai, kā arī drošībai autostāvvietās, kurās aktuāli ir dažādi drošības riski. Tāpat jāizstāsta, ka atstarotāju lietošana tumšā laikā ir ļoti svarīga, lai autovadītāji mazo gājēju varētu viegli pamanīt.

Vecākiem kopā ar bērniem būtu jāpārrunā drošs maršruts, kādu viņš ikdienā var mērot ceļu uz skolu un no tās. To mazajam ķiparam būtu viegli apgūt, un arī vecāki skaidri zinātu, pa kuriem ceļiem viņu atvase ikdienā pārvietojas.

Pārvietošanās pa ielu tumšā laikā būs drošāka, ja bērns izvēlēsies iet kopā ar draugiem, tādēļ to arī var pieminēt savām atvasēm. Vienlaikus vajadzētu atgādināt, ka arī tad, ja ej kopā ar kādu citu, acis un ausis jātur vaļā, uzmanīgi šķērsojot ceļus un dzelzceļus.

Rūpes par bērnu drošību, kad viņi atrodas uz ielas, lielā mērā ir atkarīgas no tā, ko vecāki un pedagogi māca un atgādina mazajiem ķipariem, tādēļ neaizmirsti regulāri aprunāties par šiem jautājumiem arī, esot mājās!

Atceries arī to, ka, tuvojoties ziemai, jādomā ne tikai par savu bērnu drošību, bet arī automašīnas sagatavošanu aukstajai sezonai. Jāpārliecinās, ka mašīna ir atbilstošā tehniskā stāvoklī, ka visi dokumenti ir kārtībā, piemēram, jāveic OCTA pārbaude, lai pārbaudītu, vai drīz tā nav jāatjauno. Tāpat arī vienmēr atceries par drošību un noteikumu ievērošanu uz ceļa, lai neiekļūtu negadījumos, jo, izraisot avāriju, tiks ietekmēta Tava Bonus Malus klase, kas lielā mērā nosaka OCTA polises cenu. Lai droša braukšana!