Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kā pareizi izmest vienreizlietojamās maskas?

Kā pareizi izmest vienreizlietojamās maskas?

Lasītāji novērojuši, ka pēdējā laikā bieži nākas redzēt zemē nomestas vienreizlietojamās medicīniskās maskas. Kāda ir pareiza šo masku utilizēšana, lai tās nenodarītu kaitējumu citu veselībai un arī dabai?
Atbildi sniedz SIA “Zaļā josta” mārketinga vadītāja Laima Kubliņa, kura norāda, ka vienreizlietojamās maskas klasificējamas kā sadzīves atkritumi, kuri jāizmet parastajā sadzīves atkritumu konteinerā. Tās ir gatavotas no sintētiskām šķiedrām un nav paredzētas otrreizējai pārstrādei.
“Raugoties no vides viedokļa, ar maskām jārīkojas tieši tāpat kā ar jebkuru atkritumu – jārūpējas, lai tās nenonāktu apkārtējā vidē, tātad jāizmet konteinerā un jāraugās, lai tās neaizlido pa gaisu izmešanas brīdī. Maskām, kurām ir iestrādātas aukliņas, pirms izmešanas vēlams tās pārgriezt, tādējādi mazinot risku, ka šajās cilpās varētu sapīties putni, kad maskas tiks apglabātas sadzīves atkritumu poligonā,” skaidro L.Kubliņa.
Konsultējoties ar medicīnas nozares pārstāvjiem, ir gūts apstiprinājums, ka iedzīvotājiem, kas ar infekcijas slimībām nesirgst, bet maskas lieto personīgajai veselības aizsardzībai, specifiskas piesardzības normas izlietoto masku utilizēšanā nav noteiktas. Pēc izlietošanas maska jāizmet atkritumu tvertnē, bet, ja tādas nav tuvumā, maska jāaiznes uz mājām, kur var droši izmest savā atkritumu tvertnē.
Ja cilvēks zina, ka ir slims, vai ir aizdomas par to, izmantotā maska tiek klasificēta kā bīstamie atkritumi. Šādu masku, kas ir bijusi ciešā saskarē ar infekciozu slimnieku, nedrīkst izmest publiskos atkritumu konteineros. Tā jāievieto drošā, neplīstošā iepakojumā. Pacienti, kuriem ir konstatēta infekcijas slimība, atrodas medicīnas personāla uzraudzībā, kurš tos informē par pareizu infekciozo atkritumu utilizāciju.
“Mēs aicinām sabiedrību būt atbildīgiem un publiskās vietās izmantot vairākkārt lietojamu auduma sejas masku, kas tiek ne tikai higiēniski uzglabāta un regulāri mazgāta, bet arī tiek mainīta un lietota pieļaujamo stundu skaitu,” aicina L.Kubliņa.