Dzirkstele.lv ARHĪVS

Sejas maska – pašas rokām

Līga Vīksna

2020. gada 27. oktobris 00:00

67
Sejas maska – pašas rokām

Šūt, lai radītu ko īpašu un atšķirīgu, man paticis vienmēr. Tiesa – nebiju domājusi, ka savas šuvējas prasmes kādreiz nāksies pielietot, lai šūtu sejas aizsargmasku. Uzzinot, ka “Covid-19” laikā maskas obligāti jāvalkā visur, kur notiek tirdzniecība, secināju, ka man vajag savu, turklāt gatavās maskas lielākoties ir sintētiskas.
Piegrieztni atradu internetā, bet tā man īsti nederēja – pārveidoju, pielāgoju un labprāt laikraksta slejās dalīšos ar jums: ikvienu, kurai (vai arī kuram) nebūs žēl laika kam tādam, ko taču visos iespējamos veidos var iegādāt arī veikalos. Tomēr šī būs īpaša, jo tajā ieliksiet savas labās domas un aizsardzības enerģiju. Sniedzam arī speciālistes ieteikumus masku valkāšanā un skaidrojam to atšķirības. Un atgādinām: viena pati maska vēl neko negarantē, jāievēro princips: tīras rokas, divu metru distance un pareizi uzlikta sejas aizsargmaska.
1. VAJADZĒS: piegrieztni (skatīt zemāk, publicēta oriģinālajā izmērā), audumu (izvēlējos kokvilnas, lai vieglāk elpot), pieskaņotas krāsas tievo gumiju, šķēres, diegu, plānu ziepju gabaliņu piegrieztnes pārnešanai uz auduma.
2. ZĪMĒ ar ziepēm piegrieztni uz auduma. Kopā četrus gabalus, jo maskai būs divas kārtas. Atstājot vīļu malas - izgriež. Pirmajiem diviem gabaliem vidus malu (visgarāko, ieapaļo) sadiedz kopā pa iezīmēto līniju. Nošuj ar šujmašīnu, nogludina vīli. To pašu atkārto ar abiem pārējiem gabaliem. Atzīstu – šoreiz  lieki laiku netērēju, lai apstrādātu vīļu malas pret iršanu.
3. ABĀS PUSĒS ārmalai gan augšā, gan apakšā iestiprina gumiju. Svarīgi nostiprināt ļoti stingri, jo bieži dzirdēts, ka tās ir pirmās, kas maskai notrūkst. Tievajām gumijām viju diegu gan apkārt, gan dūru cauri, piešujot pie vienas auduma kārtas un tā, lai galus var noslēpt.
4. SALIEK abus lielos (ar sašūto vidu) gabalus kopā (ar labo pusi uz iekšu) un pa iezīmētajām līnijām nošuj trīs no četrām malām. Es vaļā atstāju vienu no ārmalām.
5. IZVĒRŠ sašūto masku uz labo pusi. Vienā ārmalā jau būs iestrādāta gumija. Nogludina vīļu vietas. Piestiprina gumiju arī otrā ārmalā, ieloka uz iekšu vīles malas un aizšuj.
6. GATAVS! Maska mīksta, cieši un precīzi pieguļ sejai – sāniem, zodam, ap degunu un vaigiem. Šī maska būs ar nelielu “knābīti” – jāuzsver, speciālistu secinājums ir, ka tieši šādā ir vieglāk elpot, nekā taisna piegriezuma maskā. Lai jums droši un veselīgi!

Kāpēc “jā” auduma
sejas maskai?

● ATŠĶIRĪBA. Veikalos un aptiekās nopērkamas medicīniskās maskas, ko pašlaik arī lielākā daļa cilvēku izmanto. Tās ir pārbaudīts, apstiprināts medicīnas produkts, sertificētas. Arī auduma maskas ir ļoti labas, efektīvi aizsargā, bet daudz ko nosaka izmantotais audums, tā kārtas, kopšana un valkāšana.

● Aizsardzība. Abu masku veidi ir droši, jo “Covid-19” ir pilienveida infekcija.

● Elpošana. Tas ir ļoti individuāli – katram mierīgos apstākļos jāpamēģina abu veidu maskas, lai secinātu, kā jūtas labāk. Valkājot masku, grūti elpot ir tādēļ, ka iekšpusē sakrājas mitrums.

● Biezums. Ja maska šūta no lina vai kokvilnas auduma, tam jābūt vismaz divās, pat trīs kārtās. Viena kārta šāda auduma ir ļoti caurlaidīga.

● Šalles un apkakles. Atšķirībā no pavasara, tās izmantot aizsardzībai pret “Covid-19” vairs nedrīkst. Ja auduma maska ir neliels auduma gabaliņš, ko pēc lietošanas no sejas noņem, ievieto izolēti maisiņā, vakarā izmazgā, tad džempera apkakli, arī šalli, cilvēks turpina visu dienu nēsāt, visu dienu to patur sev zem sejas, turklāt kašmira, vilnas un citus siltos džemperus, biezās šalles cilvēki katru dienu nemazgā.

● Kopšana. Auduma masku pēc noņemšanas ievieto celofāna maisiņā, lieliski noder produktu saldēšanas maisiņi ar velci, un vakarā mājās izmazgā siltā ūdenī ar ziepēm, pēc tam uzlej verdošu ūdeni, nospiež, izžāvē, izgludina un nākamajā dienā lieto atkal.

● Lietošana. Auduma masku lieto tāpat, kā medicīnisko: uz sejas liek ar tīrām rokām, pēc tam ievieto maisiņā. Otrreiz to lietot nevajadzētu, bet gan uzreiz mazgāt. Nepareizi ir likt gumijas krusteniski, jo tad maskas sāni paliek vaļā (visām maskām) un tā vairs nav epidemioloģiski droša!

● Ja ir brilles. Cilvēkiem ar brillēm maskas sagādā lielas raizes, jo stikli aizsvīst. Ieteikums – eksperimentējot atrast sev piemērotāko (arī raksta autore ikdienā nēsā brilles. Mans secinājums – kokvilnas auduma maskā to stikli neaizsvīst gandrīz nemaz, turpretī medicīniskajā maskā man vienkāršāk bija veikalā iet bez brillēm –
L. V.). Tiesa, maskai augšdaļā stingri jāpieguļ sejai.
Briļļu stiklus var apstrādāt arī ar šķīdumiem pret svīdumu.

● Ilgtspējība. Medicīniskā maska paredzēta vienreizējai lietošanai. Domājot, ka dezinficēs, daži to tur uz palodzes siltā saulē; citi cenšas gludināt, bet tā sabojā tikai gludekli, jo tā nav paredzēta gludināšanai; vēl citi mazgā, aizmirstot, ka tā ir vienai reizei, kas nozīmē: ne ilgāk par četrām stundām. Savukārt auduma masku var ļoti viegli katru vakaru izmazgāt, tā lietojot daudzreiz. Ja gribam būt racionāli un arī zaļi domājoši, tad auduma maska būs ļoti piemērota.

Konsultēja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Komunikācijas daļas vadītāja Janita Veinberga.

Teksts un foto: Līga Vīksna