Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ko darīt pēc vidusskolas?

Viktorija Slavinska-Kostigova

2020. gada 30. oktobris 00:00

1006
Ko darīt pēc vidusskolas?

Šonedēļ arī Gulbenes novada vidusskolā norisinās Karjeras nedēļa. 7.-12.klases skolēniem attālinātā veidā bija iespēja piedalīties vairākās tiešraides diskusijās un konferencēs. Tajās ar pieredzes stāstiem dalījās Latvijas dažādu profesiju pārstāvji, uzņēmēji un IT speciālisti.
“Lielākajai daļai vecāko klašu skolēnu nav vīzijas, ko darīs pēc skolas beigšanas,” “Dzirkstelei” norāda Gulbenes novada vidusskolas pedagoģe karjeras konsultante Raisa Raga.
 
Jaunieši ieklausās vecākos
R.Raga stāsta, ka jauniešiem mūsdienās grūti orientēties informācijas klāstā, izprast sevi, izvērtēt savu pieredzi un sasniegumus, pieņemt apzinātu lēmumu par turpmāko izglītību un savas karjeras veidošanu.
“Ir neliela daļa mērķtiecīgu jauniešu, kas jau zina, ko grib dzīvē darīt un kādas prasmes nepieciešamas apgūt, lai veidotu veiksmīgu karjeru. Visbiežāk jaunieši ieklausās vecāku teiktajā, kādu profesiju labāk apgūt, aizmirstot par to, ka viņu bērniem pašiem jāveido savs dzīves ceļš un karjera. Protams, vecāki grib savam bērnam tikai labāko, bet dažreiz nepamana sava bērna intereses un spējas,” vērtē karjeras konsultante.
Pedagoga karjeras konsultanta uzdevums ir palīdzēt skolēniem izprast sevi, apzināt savas stiprās un vājas puses, un to, ka iegūtās prasmes skolas laikā (darbošanās skolas pašvaldībā, komunikācijā, spējā darboties komandā, pieredzē interešu izglītībā) noderēs dzīvē, veidojot veiksmīgu karjeru.
Jauniešiem svarīgi saprast, ka jāmācās būs visu mūžu, tādēļ ir būtiski nopietni attiekties pret mācībām augstskolā vai citās mācību iestādēs. “Skolotāja uzdevums ir veidot katrā izglītojamajā interesi par karjeru, palīdzēt pieņemt lēmumu, iepazīstinot ar darba vides daudzveidību,” saka R.Raga.

Nebaidīties kļūdīties un būt pašiem
Karjeras nedēļu jau astoto gadu organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra. Šogad karjeras nedēļas mērķis bija mudināt jauniešus ieklausīties gan sevī, gan citos un izmantot viņiem plaši pieejamo karjeras atbalstu. Šogad moto bija “Klau! Sadzirdi savas iespējas.”.
R.Raga stāsta, ka vidusskolēniem šonedēļ bija iespēja piedalīties tiešsaistes diskusijā “Uzklausi, padomā un izlem pats!”, kas lika aizdomāties par savām stiprajām vai vājajām pusēm, kā savus talantus pielietot, veidojot savu karjeru, kur meklēt padomu, palīdzību.
“Jauniešus var iedalīt arī trīs daļās - ir tādi, kas mērķtiecīgi zina, kas viņi grib būt, ir tādi, kas nezina neko, un ir, kas “dreifē” - tie gribētu gan vienu, gan otru, bet nezina, īsti ko. Visbiežāk tas notiek ar teicamniekiem, kam padodas viss. Kad māki visu, tad beigās var būt grūti izvēlēties, ko no tā visa tu gribi. Es iesaku jauniešiem nebaidīties kļūdīties, jo reti kuram izdodas trāpīt mērķī ar pirmo reizi. Tas karjeras meklējumu ceļš var būt arī līkumots. Pierakstiet savus sapņus, un tad tie var kļūt par mērķiem!” tā Karjeras nedēļas tiešsaistes diskusijā, uzrunājot jauniešus, skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes Karjeras centra konsultante Baiba Prauliņa. Jaunieši arī saņēma padomus neskriet līdzi bara instinktam un nebaidīties būt pašiem, pat ja kāds no malas to nesaprot.